Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

D’Annunzio Gabriele- (1863-1938) njegovo doba

Ne ograničava se samo na područje Rijeke nego na sve osobe koje su ostavile traga u našem kraju.
Pravila foruma
Teme otvarate tako da prvo napišete prezime osobe a onda ime , nakon toga poželjno je da stavite godinu rođenja i smrti te zanimanje. Primjer "Kobler Giovanni (1811.-1893.) -povjesničar ".
Unutar rubrike imate forumsku tražilicu ili pri dnu foruma Google tražilicu .
predrag
Fiume e basta !
Fiume e basta !

Re: D’Annunzio Gabriele- (1863-1938) njegovo doba

Post broj:#361  PostPostao/la predrag » 20.11.2020, 09:28

pičkić se volio slikat

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#362  PostPostao/la Adamić » 12.6.2021, 22:09

17.6. | 21:30 | Premijera: Riječki orao Gabriele D'Annunzio i njegovo osvajanje Rijeke neki su od bizarnijih i važnijih fenomena političkog i kulturnog života 20. stoljeća, a "Riječki orao", dokumentarni film prema scenariju Velimira Grgića i u režiji Darija Lonjaka, donosi duboki uvid u taj fenomen, kroz priču o nestaloj i pronađenoj glavi dvoglavog orla s riječkog gradskog tornja.
Premijera Riječki orao Gabriele D'Annunzio (1).jpg

Premijera Riječki orao Gabriele D'Annunzio (1).png
Premijera Riječki orao Gabriele D'Annunzio (1).png (241.28 KiB) Pogledano 3350 puta

Premijera Riječki orao Gabriele D'Annunzio (2).jpg

Premijera Riječki orao Gabriele D'Annunzio (3).jpg

https://www.art-kino.org/hr/film/rijecki-orao
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#363  PostPostao/la Adamić » 10.8.2021, 20:02

kumpanjero napisao:gdje je ovo fotkano? ja ne znam :-)

Slika

Ne znamo još lokaciju ali evo dodatak plus.

arditi.jpg
arditi.jpg (79.59 KiB) Pogledano 3261 puta

Roma legioanari Fiume.png
Roma legioanari Fiume.png (681.92 KiB) Pogledano 3261 puta

giovanni
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 2

Post broj:#364  PostPostao/la giovanni » 11.8.2021, 19:49

Odmah sam pomislio na današnji Ekonomski fakultet u ulici Ivana Filipovića, ali mi se ovaj ulaz ne uklapa.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#365  PostPostao/la Adamić » 14.8.2021, 16:01

Nedavno je izašla ova fotografija u boji.
D Annunzio Gabriele Fiume guvernerova palača tricolore bandiera.jpg
D Annunzio Gabriele Fiume guvernerova palača tricolore bandiera.jpg (387.33 KiB) Pogledano 3007 puta

Psiho D’Annunzio nije dirao trobojnicu , zastavu grada Rijeke ali je gradski grb koji je pretvorio u talijanski. Na tisuće njegovih vojnika , podanika uništavalo je po cijelom gradu grbove grada Rijeke.

Samoinicijativno je 1920. proglasio državu Talijansku uprava Kvarnera koju nitko nije priznao. Preživjela je nekoliko mjeseci. Nakon kojeg su saveznici i Kraljevina Italija (Rapalski ugovor) potjerali D annunzia iz uništenog grada.

kumpanjero
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Teme: 5

Post broj:#366  PostPostao/la kumpanjero » 28.12.2021, 16:11

Adamić napisao:
kumpanjero napisao:gdje je ovo fotkano? ja ne znam :-)

Slika

Ne znamo još lokaciju ali evo dodatak plus.

skužio sam u međuvremenu lokaciju! to je lijevo od guvernerove palače, gdje je danas kockica, zgrada muzeja grada rijeke... tog dijela pored palače više odavno nema.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#367  PostPostao/la Adamić » 28.12.2021, 17:51

Pa i meni je bacalo kod Guvera ali zgrada mi nije odavala nikako da je to to, pa nisam ni isao dalje.. Stakla desno odgovaraju.
Slika
Muzej grada Rijeke
Bršljan lijevo također odgovara.

Vrlo teška fotka za odgonetnut. Bravo Kumpanjero :gore :zastava: .

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 173

Post broj:#368  PostPostao/la Vežičanka » 28.12.2021, 20:40

Kumpanjero, to je odlično!

Jako teško za otkriti. Nisam vidjela ni jednu sliku koja prikazuje kolni ulaz u zgradi lijevo od Guvernerove palače a da je prikazana i Guvernerova, pa je to stvarno odlično otkriće.

U temi Muzej grada Rijeke post br. 3, piše:
Riječ je o zapadnom krilu palače iz 1896. godine. Krilo je završavalo manjom zgradom u čijem se prizemlju nalazila štala za osam konja, kolnica, alatnica i stan za one koji su radili u štali. Na katu su bili kuhinja, smočnica, stan za kuhara, praonica i soba za poslugu. Zgrada je srušena 1971. da bi prepustila mjesto novom muzeju.

U temi Guvernerova palača, post 48, u nacrtu, sad mi je jasno da se sasvim lijevo u tlocrtu vidi kolni ulaz.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#369  PostPostao/la Adamić » 6.1.2022, 14:16

I ajmo ovu zanimljivu fotografiju malo istudirati. :kava: :zastava:

Točnije motto "QUIS CONTRA NOS?" koji bi u prijevodu značio "TKO JE PROTIV NAS?". Nosi ga i jedan član ovog foruma koji ne zna hrvatski ali znam i neke druge ljude koje su ovo istetovirali. Lijepo bi došao danas Riječanima. Ako nemamo ništa danas protiv Dannnunzia i ako Rijeka zna iskoristiti u turističke svrhe onda bi ovo bio pun provokativan pogodak za neke. Provokativan za one koje znaju nešto o riječkoj povijesti a tih je vrlo malo. :D Danunnzio je relikvija u Italiji.

No, ova slika zapravo otkriva i cijelu pozadinu.
Quis contra nos Kresimirova Rijeka Fiume.jpg
Quis contra nos Kresimirova Rijeka Fiume.jpg (111.31 KiB) Pogledano 2472 puta

QUIS CONTRA NOS - veliki plakat u Krešimirovoj. Datum bi trebao biti oko 27.1.1924. Vidimo u izlogu talijansku državnu zastavu i riječku gradsku trobjnicu koju Talijani nisu dirali , ali su dvoglavog orla stavili u jednoglavog tal. . Lijevo piše Rijeka je talijanska. Dakle izrazito nacionalistički pristup a tko tako ne razmišlja neće se dobro provest ! No nekih 20 godina kasnije cijelo romansko stanovništvo zamijenit će slavensko ! I to u vrlo kratkom vremenskom roku. Fenomen koji ne mogu shvatiti još kako je to moguće i kako im je to uspjelo.

quis contra nos fiume tatto .jpg
quis contra nos fiume tatto .jpg (45.52 KiB) Pogledano 2472 puta

Tetovaža

Quis contra nos.jpg
Quis contra nos.jpg (61.37 KiB) Pogledano 2472 puta

Talijanska uprava za Kvarner je na zastavi imala upravo zmiju koja grize vlastiti rep, a moto države "Qvis contra nos?" D'Annunzio je posudio od stare latinske izreke: "Si Deus pro nobis quis contra nos?""Ako je Bog s nama, tko može biti protiv .nas?".

grb talijanske regencije.jpg
grb talijanske regencije.jpg (106.19 KiB) Pogledano 2472 puta

Zastava-Gonfalon (ili gonfanon) talijanske uprave za Kvarner (Reggenza Italiana del Carnaro) koju je ovjesio d'Annunzio 12 Rujna 1920, nekoliko dana nakon proklamacije talijanske uprave za Kvarner 8 Rujna 1920, tokom svoje riječke avanture.
Autor zastave-gonfanona je Gabriele d'Annunzio, "commandatore" Reggenze Italiane del Carnaro. Zastava-Gonfanon je napravljena kao vertikalna zastava koja na svom vrhu ima astu sa koje visi. Pozadina ganfona je boje vina (povjesna boja Venecije). U sredini ganfona je zmija koja grize svoj rep (Ouroboro ili Uroboros), kao simbol perfektnosti i vječnost. Zmija okružuje zviježđe Velikog Medvjeda, vodiča pomoraca. Na obje strane je traka, rascjepljena na oba kraja na kojoj piše motto "QUIS CONTRA NOS?" (TKO JE PROTIV NAS?). Na vrhu gonfanona, sa svake strane su povjesne zastave, sa ljeve strane grada Rijeke, a sa desne Italije. Zastava je prihvaćena 1919. i bila je u upotrebi od 12. Rujna 1920 do 29. Prosinca 1920.
Ouroboro ili Uroboros je simbol koji potječe iz daleke povijesti i vjeruje se da su mu izvori u starom Egiptu. Zmija ili zmaj koja grize svoj rep i tvori savršeni krug bila je Egipatski simbol vječnosti, repetitivnosti i perfekcije. Ouroboros je bio važan simbol tokom povijesti i koristio se u vjerskim i i mitološkim prikazima, ali isto tako i kao simbol cirkularne prirode opusa u alkemiji.

montegrappa
ĆO !!!
ĆO !!!

Teme: 3

Post broj:#370  PostPostao/la montegrappa » 3.4.2023, 18:00

Vittoriale_2023_orao.jpg
Vittoriale_2023_orao.jpg (152.44 KiB) Pogledano 1704 puta

Vittoriale_2023_Regenza_jarbol.jpg
Vittoriale_2023_Regenza_jarbol.jpg (325.71 KiB) Pogledano 1704 puta

Vittoriale_2023_zastave.jpg
Vittoriale_2023_zastave.jpg (165.29 KiB) Pogledano 1704 puta

Prošli vikend sam posjetio Vittoriale degli italiani na jezeru Garda. Naravno da sam morao "u živo" vidjeti glavu riječkog orla "odrubljene" s Gradske ure od strane ardita..

Ono što me iznedandilo je izbor zastava koje se nalaze na jarbolima. Na žalost vrijeme je bilo odlično za izlet, ali ne i za slikanje zastava na jarbolima. Uglavnom, na jarbolima su zastava Regenze (očekivano), zastava Trenta, Venecije, Trsta i današnja službena zastava Rijeke. Dakle, ispod njegovog groba /mauzoleja nalazi se sadašnja zastava grada Rijeke u Hrvatskoj sa dvoglavim orlom ( D'Annunzio je dao sve od sebe da Rijeka bude talijanska, a riječki orao -> jednoglavi Rimski orao). ;)

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#371  PostPostao/la Adamić » 3.4.2023, 22:06

Super , bravo . Tko ide prema Gardelandu ili jezeru Garda blizu mu je . Svakako želja mi je da posjetim taj muzej.

kumpanjero
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Re: Gabriele d'Annunzio- njegovo doba

Post broj:#372  PostPostao/la kumpanjero » 21.8.2023, 14:08

Adamić napisao:Zanimljiva slika ali meni nepoznata lokacija.
DÁnnunzio_131_01a.jpg

fotka sa stranice 16 ovog topica: za slučaj da netko već nije napisao, na ovoj lokaciji je bio restoran "meduza", koji je 2006. dignut u zrak, nalazio se ispod današnjeg tehničkog faksa, tj. ispod caserme diaz u vrijeme d'annunzija, križanje današnjih ulica vukovarska/branchetta/čandekova.

vidim jako puno fotki "krvavog božića" koje su uploadane na ovaj topic, za li netko gdje se mogu pronaći originali tih fotografija i razglednica? hvala!

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#373  PostPostao/la Adamić » 22.8.2023, 09:30

Tnx.
Ja sam imao originale od skenova ali su mi nestali na disku. Većinu sam stavio ovdje pa se mogu sknut. Ovaj forum će trajat još 2-3 godine pa skinite što se da na vrijeme.

kumpanjero
Volim grad koji teče !
Volim grad koji teče !

Post broj:#374  PostPostao/la kumpanjero » 29.8.2023, 11:36

Adamić napisao:Tnx.
Ja sam imao originale od skenova ali su mi nestali na disku. Većinu sam stavio ovdje pa se mogu sknut. Ovaj forum će trajat još 2-3 godine pa skinite što se da na vrijeme.

Hvala na brzom odgovoru! Trebale bi mi fotke u visokoj rezoluciji i bez pecata, pa ako znate gdje bi ih mogao naci to bi mi puno pomoglo, tnx!

Prethodni

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Osobe