Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Car Emin Viktor (1870.-1963.) - književnik

Ne ograničava se samo na područje Rijeke nego na sve osobe koje su ostavile traga u našem kraju.
Pravila foruma
Teme otvarate tako da prvo napišete prezime osobe a onda ime , nakon toga poželjno je da stavite godinu rođenja i smrti te zanimanje. Primjer "Kobler Giovanni (1811.-1893.) -povjesničar ".
Unutar rubrike imate forumsku tražilicu ili pri dnu foruma Google tražilicu .
sposaric
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 3

Re: Viktor Car Emin (1870.-1963.) - književnik

Post broj:#16  PostPostao/la sposaric » 31.7.2014, 19:19

O Viktoru Caru Eminu može se pisati toliko da bismo imali možda pet lijepih scenarija za igrane filmove! Naš pok. glumac Dalibor Fryda, pričao mi je o toj sitnoj ženici Emi koja bi se, kad bi otvorila vrata gostima, uljudno naklonila s osmijehom na licu i široko ispružila ruku: "Uđite". Viktor Car bio je visok rastom, ali taj par stvarno je bio stara škola osobne vanjštine i pristojnosti, bez ijedne mrlje u životu; gospoda, ali vrlo skromna, niti nalik nekakvim Glembajevima! Istu priču slušao sam od pok. Borisa Lučića, našeg redatelja, koji je glumačku karijeru počeo baš u našem Ansamblu još od prvih dana nakon osnutka, a i osobno je upoznao Cara i njegovu Emu.
Na žalost, Ema i Viktor nisu imali djece, ali naš književnik za života se je itekako posvetio pisanju za djecu, osobito je volio pisati kratke forme, tzv. "pačuharije", poučne pričice koje djeca mogu odmah razumjeti. Zato je on bio velik čovjek, pravi div iz Liburnije!
Za sada, s obzirom da se pripremam za traženje "linka" na kojemu mogu gledati utakmicu naše "Rijeke" negdje u dalekoj zemlji Faroviani, prilažem u privitku moju pričicu od 20 redaka i vjerujte mi na riječ, nisam ništa izmislio, sve je to, na žalost, istina!

Priča prva.JPG
Priča prva.JPG (168.94 KiB) Pogledano 4918 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 173

Post broj:#17  PostPostao/la Vežičanka » 31.7.2014, 20:32

:šok
Ne znam je li smiješno ili žalosno. Tim više što je to je dolazilo od ljudi koji su u društvenim znanostima, dakle literatura im je trebala biti bliska.

sposaric
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#18  PostPostao/la sposaric » 2.8.2014, 09:58

Vidim da je Adamić to bolje od mene napravio. No, ne bi bilo loše da se pronađu prilozi o Car Eminovim pripovijetkama i romanima.
Zadnja izmjena: sposaric; 2.8.2014, 10:16; ukupno mijenjano 2 put/a.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#19  PostPostao/la Adamić » 2.8.2014, 10:13

Ja bi pohvalio članak jer je odličan ! Htio sam ga staviti i ovdje, ali sam zbog prevelikog sadržaja, odustao na pola (zamislite koliko je tek truda autora uloženo u samo pisanje!) a mislim da bi to ubilo komunikaciju da sam stavio sve odmah u prvi post. Moje mišljenje, bolje ovako korak po korak.

Ali zato je PDF odličan način dijeljenja sadržaja.

[Ekstenzija pdf je deaktivirana i više ne može biti prikazana.]

Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

sposaric
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#20  PostPostao/la sposaric » 31.10.2014, 09:40

1. studenog 1870. godine Gospodnje
u Kraju pored Lovrana
rođen je naš VIKTOR CAR EMIN

Barem za trenutak pomislimo na njega uz njegov rođendan,
prisjetimo se da nam je ostavio trajno svoja književna djela!
Čitajte "Danuncijadu", "Presječene pute", "Iza plime",
"Suor Aurora Veronika", "Pod sumnjom", "Vitez mora"...
ma sve je to naše domaće i posve jedinstveno,
itekako moguće za ekranizaciju, ali nema tko raditi!

Viktor Car Emin.jpg
Viktor Car Emin.jpg (28.1 KiB) Pogledano 4847 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Car Emin Viktor (1870.-1963.) - književnik

Post broj:#21  PostPostao/la Vežičanka » 1.5.2016, 21:23

Naišla sam na zanimljiv članak iz "Varaždinskih novosti" od 31. listopada 1940. godine iz koga nam je jasna ova vila Dalibor na Pećinama.

Vila Dalibor na Pećinama, slike iz posta br.7 (ulica Janka Polić Kamova ---koja se prije WWII zvala Istarska ulica https://e-usluge3.rijeka.hr/apex/f?p=120:1::::::)

Slika
Slika

Iz posta br. 1:
Zbog svoje protutalijanske aktivnosti morao se 1929. godine skloniti u Sušak. Nakon Drugog svjetskog rata vratio se u Opatiju gdje je ostao do kraja života

Varaždinske novosti 31. listopad 1940.:

Kod Viktora Cara Emina

Gore u Istarskoj ulici (na Pećinama -danas ulica Janka Polić Kamova-op Vežičanka) stoji mirna i tiha vila i park zasjenjen drvećem. Među granjem i zelenilom nazireš široku morsku pučinu, otoke, Učku i Liburniju. Na vili se koči napis "Dalibor". Slova su skinuta s vile u Opatiji i prenijeta ovamo na Sušak. Gospodar kuće već nas čeka. Šeta vrtnom stazicom, zacijelo baca poglede na drugu obalu i razmišlja o velikim i lijepim prošlim danima. Visok i stasit, uspravan, pun života i zdravlja. Ljubazan i drag kao i nekoć. Dvaput smo ga obišli: kod dolaska i kod odlaska. (na Sušak-op. Vežičanka)
Da li se je mogao zamisliti ljepši oproštaj s našim morem, nego da sprovedeš nekoliko prijatnih sati u društvu čovjeka, koji je sav svoj bogati život, sve vrline, uma i srca posvetio narodu u onim primorskim stranama?
Sjedimo i slušamo, a on priča. Živo i zanimljivo s pravim mladićskm žarom. U svakoj njegovoj riječi osjećaš rasnog slavenskog čovjeka s obala našeg mora, tvrdog i odlučnog rodoljuba, prefinjenog i patiniranog velikom romanskom kulturom.
"Vidite, kod nas se žale da naši književnici umiru mladi u naponu stvaralačke snage. A evo kakve sam ja godine dočekao, a sigurno vele da sam prestario", šali se Vikto Car Emin.

Sve događaje naše novije političke i narodne prošlosti on pamti. Koliko naših književnika i narodnih ljudi on poznaje iz ličnog kontakta. U vrijeme njegovog dugogodišnjeg boravka u Opatiji, on je tamo bio ko neki konzul — po vlastitim riječima — za sve naše ljude, koji su iz svih hrvatskih i slavenskih krajeva dolazili u srce Liburnije: Mihovil Nikolić, Milan Ogrizović, S. S. Kranjčević, Ivo Vojnović, Đalski, Vladimir Nazor, Frano Supilo, riječka rezolucija, sve se to niže u njegovom pamćenju.
O svakome znade on ispričati po koju anegdotu, doživljaj, crticu, za pamćenje. Kako je interesantno zaviriti u privatni život ljudi od pera. Sitan detalj iz njihova života kazuje nam više o njihovoj nutrinji i pravim raspoloženjima od debelih knjižurina i studija, koje redovno prešućuju sve tamne i negativne strane.

Na kućnim vratima pomalja se sjedovlasa i simpatična gospođa Ema i zove na ručak. Svijetla soba s regalima punih knjiga, udobni fotelji, vitrina s krasnim stvarčicama. Razgovori o ratu, Rusiji, Engleskoj, Americi. Pogledi široki i jasni istinskog svjetskog čovjeka. Osluškuje bilo i krv, koja struji s one strane Kvarnera, u Istri i Trstu, gore na Krasu i Ilirskoj Bistrici. Što sve on zna i koliko zanimljivih novosti doznaješ.
Tri sata u ovoj dragoj kući prošla su kao tri minuta. Srdačan stisak ruke i ostavljamo gospodare Dalibora. Po našem odlasku, on sigurno nastavlja šetnju pod sjenovitim stabaljem i gleda dugo, dugo Liburniju i Učku.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#22  PostPostao/la Vežičanka » 27.9.2018, 17:54

Vila Dalibor u Opatiji stisnula se između kuća, u uskoj ulici, pa mi ju je bilko teško, ustvari nemoguće slikati u cjelini. Nalazi se blizu centra Opatije, odmah iza glavne ulice.

ova zgrada u sredini s dva lučna prozora gore je vila Dalibor:
Vila Dalibor u Opatiji (1).JPG
Vila Dalibor u Opatiji (1).JPG (137.6 KiB) Pogledano 4435 puta

Vila Dalibor u Opatiji (2).JPG
Vila Dalibor u Opatiji (2).JPG (215.83 KiB) Pogledano 4435 puta

Vila Dalibor u Opatiji (3).JPG
Vila Dalibor u Opatiji (3).JPG (188.19 KiB) Pogledano 4435 puta

Vila Dalibor u Opatiji (4).JPG
Vila Dalibor u Opatiji (4).JPG (120.95 KiB) Pogledano 4435 puta

Vila Dalibor u Opatiji (5).JPG
Vila Dalibor u Opatiji (5).JPG (236.59 KiB) Pogledano 4435 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#23  PostPostao/la Vežičanka » 23.8.2022, 23:03

Iz linka http://www.klub-susacana.hr/revija/clan ... Num=68&C=6 (koji je već postan u postu br. 11 na stranici 1) je ovaj tekst:

Za boje razumet kašneju štoriju, treba se reć da j' Viktor imel još dva brata i dve setri. Najstareji Ernesto, rojen 1866. zgubjen je na moren, ne zna se ni kada ni kade. Za njin je ostala hćer Meri (1896. - 1956.), rojena va Port Saide, pokopana va Lovrane. Stareja sestra Ema (1868. - 1943.) isto je pokopana va Lovrane, a bila je oženjena Dujmić. Onda se kot treti rodil Viktor (1870. - 1963.) Pa je prišla mlaja sestra Rikarda (1878. - 1952.). Ona je va šesten lete kot divojčica prebolela meningitis, a bol njoj zela sluh pa j' daje govorila besedi ke je kot otrok navadila i sprotu mešala hrvaski i talijanski. Živela je va Staren grade Lovrane se do smrti. Od oca je reditala miću penziju pa su njoj celo živjenje pomagali brati Viktor i najmlaji Mario. Mario se rodil, rekli bi stari judi, kot poberuh. To je zadnji otrok va familije (1884. - 1965.). On se oženil za Josephinu Lovretić. Imeli su sina Nila i hćeri Nini, Tatjanu i Vandu. Sad kad smo ih seh prestavili, moremo daje.

U novinama Naša sloga od 10.08,1899. izašao je tekst u kome piše da je Viktorov stariji brat Ernesto preminuo u 33 godini nakon teške bolesti u Lovranu - znači da nije izgubljen na moru i da se zna kada i gdje je umro. (Ernesto je radio neko vrijeme u Port Saidu gdje je također radio i Viktorov otac.)

Naša sloga 10.08.1899.JPG
Naša sloga 10.08.1899.JPG (65.17 KiB) Pogledano 1590 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#24  PostPostao/la Vežičanka » 27.8.2022, 13:26

Viktor Car Emin u povodu smrti svog starijeg brata Ernesta (preminulog u Lovranu 01.08.1899. godine)

klikni za veći prikaz
Naša sloga 17.08.1899.JPG

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#25  PostPostao/la Vežičanka » 1.9.2022, 20:46

Viktorov otac Anton Car (1833-1916) radio je u Port Saidu kao strojar, gdje je bio zaposlen i Viktorov najstariji brat Ernesto. Viktorova majka jedno je vrijeme boravila kod supruga u Port Saidu.
Jedne godine za vrijeme školskih praznika Viktor Car posjetio je obitelj u Port Saidu. Putovao je zajedno sa svojom sestrom brodom austrijskog Lloyda "Ettore" iz Trsta.
Na povratku je putovao također parobrodom austrijskog Lloyda, i to brodom "Daphne" do Aleksandrije, a zatim brodom "Euterpe" do Trsta.

Taj put opisao je Viktor Car u novinama "Naša sloga" pod pseudonimom Vladko Krajanin. Kako je sam rekao u jednom razgovoru za novine, već pred kraj života, bio je to prvi tekst koji mu je objavljen.
Putopis imena "Put u Egipat", izlazio je u Našoj slozi u nastavcima i to prvi dio (put parobrodom od Trsta do Port Saida) od siječnja do ožujka 1889.
Drugi dio (boravak u Port Saidu i povratak kući), izlazio je u novinama od travnja 1890. do srpnja iste godine.

fotografija Viktora Cara Emina s potpisom:
Viktor Car Emin 1917.jpg
Viktor Car Emin 1917.jpg (81.41 KiB) Pogledano 1407 puta

povodom smrti Viktorova oca Antona:
Hrvatski list 11.01.1917.JPG
Hrvatski list 11.01.1917.JPG (20.6 KiB) Pogledano 1407 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma