Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Karolina Riječka - Carolina Bellinich (1791-?) RIJEČKA HEROINA

Ne ograničava se samo na područje Rijeke nego na sve osobe koje su ostavile traga u našem kraju.
Pravila foruma
Teme otvarate tako da prvo napišete prezime osobe a onda ime , nakon toga poželjno je da stavite godinu rođenja i smrti te zanimanje. Primjer "Kobler Giovanni (1811.-1893.) -povjesničar ".
Unutar rubrike imate forumsku tražilicu ili pri dnu foruma Google tražilicu .
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re: Karolina Kranjec-Belinić

Post broj:#31  PostPostao/la nikola » 1.4.2010, 13:34

Nije mi jasno zašto je film snimila Avala-Beograd.
To je kao da Jadran film snimi povijesni film "Leskovačka bitka za kajmak"!!! :kava:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#32  PostPostao/la gost » 1.4.2010, 14:05

Evo ti ga Karolina, jedan dan u Rijeci...
http://www.youtube.com/watch?v=5Ti0Fo3RER0
http://www.youtube.com/watch?v=NSTyqW4N0iQ

Već prije par mjeseci, došao na youtube sa ovog foruma.

I da, baš krasno izgleda Karolina u kadi sa pjenom, da poželiš uskočit (pa makar u robi)..

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#33  PostPostao/la Adamić » 1.4.2010, 14:17

Evo tu je bio taj video ali linkovi više nisu aktivni. Kad nabavim račun za rapidshare obnovit cu ti linkove ako ti budu trebali.

viewtopic.php?f=33&t=26&p=2004#p2004
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 4

Post broj:#34  PostPostao/la Karolina » 3.4.2010, 11:53

Nikola pita zašto Avala-film.
Pa, to je zapravo bila ambiciozna ekranizacija sa stranim glumcima... a takve stvari su se onda radile preko Beograda. Pa, Beograd je bio središte odnašnje države, tako i kulture...
Valja reći da je i sam Gervais imao odlične veze s Beogradom, ondje su ga dosta voljeli i razumjeli.
Kada je započeo s idejom da napiše scenarij prema predlošku svoje "Karoline" to je radio s poznatim srpskim redateljem Purišom Đorđevićem. No, to nije uspjelo..
Zatim, ja scenarij povjeren Riki Kalefu.. sve preko preduzeća UFUS.. filmsko preduzeće iz Beograda.
Ali, tada Gervais nije bio zadovoljan. On je htio ovo sa Đorđevićem...
Gervais, je da podsjetim, za vrijeme Drugog svjetskog rata živio i radio u Beogradu.
I njegova " Karolina Riječka" se ondje sa velikim uspjehom prikazivala... za razliku od Rijeke gjde je morao skinuti svoju predstavu u svojem kazalištu sa repertoara. Ali, o tome sam već ovdje pisala.

Kada sam nedavno bila u Beogradu, odsjela sam u hotelu " Moskva". I gle, čuda, neposredno pred put, kada je taj smještaj bio već odavno rezerviran, saznala sam da je Gervais kada bi dolazio u Beograd, odsjedao baš i tome hotelu.
Naravno, da sam im tamo to rekla, i znate što: bili su oduševljeni... iako im nije poznat. Pazite, to su ljudi koji rade u hotelu... bili su spremni čak to i negdje obilježiti. Poptuno ga kuže i osjećaju....
A ne mi... sve nam je teško.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#35  PostPostao/la Adamić » 3.4.2010, 17:42

Zanimljivo Karolina. Zašto se općenito malo posvjecujemo svojoj povijesti ? Stvarno ne bih znao... takav nam je izgleda mentalitet...

gost

Post broj:#36  PostPostao/la gost » 3.4.2010, 18:08

Adamić napisao:Zanimljivo Karolina. Zašto se općenito malo posvjecujemo svojoj povijesti ? Stvarno ne bih znao... takav nam je izgleda mentalitet...

To ti nije stvar samo kod klasične povijesti, nego ljudi ovdje imaju općenito takav odnos prema svemu starome, bilo to staro zrcalo, gramofon, knjiga, auto, penkala itd.
Jednostavno nemaju takvu kulturu i to je jedan od specifikuma ovog podneblja koji možda još nije tako izražen u Rijeci i ostalim urbanim sredinama, koliko je na ostalom području Hrvatske i zapadnog Balkana.
Meni koji sam pomalo skupljač starih predmeta i amaterski poznavatelj dizajna i trendova prošlih vremena je ponekad nezamislivo što hrvat ili balkanac hoće baciti.
Neću ulaziti u dublje rasprave o nemogućnosti prepoznavanja lijepog, vrijednog i povijesnog predmeta u hrvata ali i prosječnog riječanina, jer se mora opet ulaziti u političku sferu.

Samo jedan primjer: moje klasično vozilo je pred dobrim brojem hrvatskih građana samo stara kanta, bez obzira na očuvanost i rijetkost i zna biti predmet podsmjeha, dok npr. pred stranim ljudima iz Engleske, Italije itd. je povod za beskonačnu raspravu, pa i pozadina za turističko slikanje.
A da vidite tek talijanke: ma che bella macchina d'epoca, andiamo fare un giro :mrgreen:

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 4

Post broj:#37  PostPostao/la Karolina » 3.4.2010, 18:12

salsoul napisao:Evo ti ga Karolina, jedan dan u Rijeci...
http://www.youtube.com/watch?v=5Ti0Fo3RER0
http://www.youtube.com/watch?v=NSTyqW4N0iQ

Već prije par mjeseci, došao na youtube sa ovog foruma.

I da, baš krasno izgleda Karolina u kadi sa pjenom, da poželiš uskočit (pa makar u robi)..

Hvala, Salsoul.... :pozdrav:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#38  PostPostao/la Adamić » 3.4.2010, 18:17

Karolina ako si izgubila taj film "Jedan dan na Rijeci" mogu obnoviti linkove da si skines taj odličan film ?

edotijan
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 86

Re: Kranjec-Belinić Karolina (1791-?) spasila grad od razaranja

Post broj:#39  PostPostao/la edotijan » 18.1.2015, 14:20

Turstički panoi po rijeci su obnovljeni, na način da ih sada mogu baciti u smeće. Slike Karoline više nema kao ni graditelja palače Ploech. Zašto su to skidali ?, Jedno je turistima objašnjavati nešto suhoparno, a drugo je pokazati sliku i reći to je ta osoba.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Karolina Riječka - Carolina Bellinich (1791-?) RIJEČKA HEROINA

Post broj:#40  PostPostao/la Adamić » 8.3.2023, 09:45

U knjizi rođenih vodila se kao Carola Ludovica.
knjiga rođenih Carola Ludovica.jpg
knjiga rođenih Carola Ludovica.jpg (111.51 KiB) Pogledano 402 puta

Carola Ludovica

Karolina Belinić (Carola Ludovica) je rođena 21. travnja 1791. i bila je iz ugledne građanske obitelji Kranjec (Kraniecz).

Bila je udana za Andriju Belinića, kapetana gradske garde, s kojim je imala četvero djece. Za svoj pothvat zaustavljanja napada engleske flote 3. srpnja 1813. Karolina je tek 1829. uspjela dobiti priznanje od kapetanskog vijeća Rijeke, a njezin je suprug primljen među riječke patricije zbog zasluga u sprečavanju sukoba britanske vojske i riječkih građana.

Prethodni

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Osobe