Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Karolina Riječka - Carolina Bellinich (1791-?) RIJEČKA HEROINA

Ne ograničava se samo na područje Rijeke nego na sve osobe koje su ostavile traga u našem kraju.
Pravila foruma
Teme otvarate tako da prvo napišete prezime osobe a onda ime , nakon toga poželjno je da stavite godinu rođenja i smrti te zanimanje. Primjer "Kobler Giovanni (1811.-1893.) -povjesničar ".
Unutar rubrike imate forumsku tražilicu ili pri dnu foruma Google tražilicu .
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re: Karolina Kranjec-Belinić

Post broj:#16  PostPostao/la nikola » 10.2.2010, 11:09

Da ne kvarim ovaj prekrasan opis, čiji nastavak očekujem što prije, samo ću nadodati sliku
Britanski napad na Rijeku 3. srpnja 1813. (privatna zbirka, Engleska - presnimak iz knjige Adamićevo doba 1780.-1830.)
britanski napad na Rijeku 1813.jpg
britanski napad na Rijeku 1813.jpg (38.06 KiB) Pogledano 1554 puta
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 4

Post broj:#17  PostPostao/la Karolina » 10.2.2010, 14:55

Nikola, kakve su ti riječi?
" Da ne kvarim"....
baš ste fino stavili ovu sliku...
pa nije ovo moj solilokvij...

nadam se.... da nije.....

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#18  PostPostao/la Karolina » 11.2.2010, 22:54

D. Gervais: " Karolina Riječka"-drugi čin
drugi čin se odvija u salonu Belinićevih. Dolazi Terzy koji obavještava Karolinu da je engleska flota dobila zapovijed da uništi grad.U takvim okolnostima traži se od Karoline da ide na neprijateljski brod " jer je svaka žrtva položena na oltar domovine slatka".No, Karolina odgovara: " To nije baš uvijek tako". Terzy spominje Juditu, ali Karolina kaže da Judita nije žrtva, ubila je Holoferna.
Tada Terzy spominje Rijeku, ljubljeni grad koji traži do nje tu žrtvu. Ona odgovara: " koji bi me utopili u žlici vode kad bi mogli".
No, kad Karolina pristana, nakon lukava manevra Terzyja koji joj spominje neke druge riječke dame za taj pothvat, i Karolinina supruga treba nagovoriti na pristanak.On je sumnjičav i ne da se nagovoriti. Pristaje tek nakon što su mu objasnili da bi mu mogla propasti trgovina... a on se jako plaši baš za trgovinu..
Dakle, žena za trgovinu...
( digresija za časne muškarce koji čitaju ove postove... hm, ženica koja se jako voli i brani... odmah biva žrtvovana za -trgovinu, biznis...)

Svi Riječani ispraćaju Karolinu koja ide na brod. Ona je odjevena u crnoj haljini a " lice joj je prekrio veo".
Zora Anderlićeva je zaklinje da joj spasi djecu, da spasi grad.
I dok se Adamić i Kraljić prepiru oko toga kako spasiti grad jer nemaju se čime boriti, francuski oficiri su pobjegli, vojska se razbježala, "grad je prepušten na milost i nemilost neprijatelju", Karolina kaže:
" Građani traže od mene da spasim grad, i ja ću ga spasiti. Kad nisu u stanju to učiniti muškarci, učinit će slaba žena."

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#19  PostPostao/la Karolina » 11.2.2010, 23:01

Treći čin- D. Gervais, "Karolina Riječka"

Treći čin je veoma važan u ovoj drami. On se odvija na engleskome brodu. Najrpije upoznajemo admirala Fremantlea koji je sasvim sijed, dostojanstven starac do oko šesdeset godina i koji kaže:
" I to glupo bombradiranje. Da mi je znati zašto moram uznemiravati dobre građane ovoga grada koji mi baš ništa nažao nisu učinili. Zaista, idiotska stvar, taj rat."
Fremaentl dobiva Adamićevo pismo ( vidi prethodne postove), ali prima i Karolinu. Hoteći se našaliti s Karolinom, prilazi joj i kaže.
" A ja bih iznevjerio historiju kad bih postupio drugačije, nego što ona od mene očekuje"

I što se dalje dogodilo? Što je učinio Fremmaentl?Je li iznevjerio historiju?

Hm, hm :čitati:

u slijedećem javljanju...ćete saznati!

luka lik
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 13

Post broj:#20  PostPostao/la luka lik » 12.2.2010, 19:55

Po meni Karlona Riječka spada u grupu lako prodajućih likova...
Ta njena priča ima,malo romantike,malo drame a tu je i povijesna uloga plus neka neodređenost i misterija (što se zapravo dopgodilo na brodu).
Idealno za prodaju jer mase jako puše to.
Zatim je tu i gorica Nugent isto zanimljiva priča,mjesto radnje trsatska gradina.
Ima još masa zanimljivih likova samo ih treba iskoristiti i prodati.

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#21  PostPostao/la Karolina » 15.2.2010, 19:38

Karolina napisao:Treći čin- D. Gervais, "Karolina Riječka"

Treći čin je veoma važan u ovoj drami. On se odvija na engleskome brodu. Najrpije upoznajemo admirala Fremantlea koji je sasvim sijed, dostojanstven starac do oko šesdeset godina i koji kaže:
" I to glupo bombradiranje. Da mi je znati zašto moram uznemiravati dobre građane ovoga grada koji mi baš ništa nažao nisu učinili. Zaista, idiotska stvar, taj rat."
Fremaentl dobiva Adamićevo pismo ( vidi prethodne postove), ali prima i Karolinu. Hoteći se našaliti s Karolinom, prilazi joj i kaže.
" A ja bih iznevjerio historiju kad bih postupio drugačije, nego što ona od mene očekuje"

I što se dalje dogodilo? Što je učinio Fremmaentl?Je li iznevjerio historiju?

Hm, hm :čitati:

u slijedećem javljanju...ćete saznati!

Evo, nastavka... Što je učinio Fremmaentl?

Iznevjerava historiju.... jer nije ništa učinio prilazeći Karolini, već je samo rekao:
" I budite uvjereni, madame, da je do ovog bombardiranja došlo desetak godina ranije, vaša bi sudbina bila zapečaćena. Ovako, osobita mi je čast da vam ponudim čašicu cherryja.".
Karolina s olakšanjem prihvaća: " O kad se radi samo o cherryju". I oni zapdijenu razgovor, Karolina mu pripovijeda o svome gradu: " neinteresantnijega grada i građana nema nigdje na svijetu. Ali zato su vrlo umišljeni i puni sebe (...) a zapravo sve su to ljudi koji su doselili u grad iz najbliže okolice (...). Ideala u njih nema nikakvih, a mnogo se brinu za svoj želudac i za svoje grlo(...) ostalo slobodno vrijeme upotrebljavaju na ogovaranje bližnjega svoga, i u tome su pravi majstori".
Fremmaentl poziva svoga posilnoga- Georgea za kojeg je Karolina " božanstveno lijepa". On je "mladić od dvadesetak godina, u uniformi potporučnika, prostodušan, sramežljiv i osjetljiv kao djevojčica".
Smrtno se zaljubio u Karolinu što iskreno priznaje. Za nju on je "pravi anđelak".
No, na brodu je i major Host koji je "pravi vojničina".. Zato Fremmaentl kaže: " da je on na mom mjestu, uzalud vam vaše molbe. Taj bi negalantni kurjak sasvim dotukao vaš lijepi grad, pa makar pred njim isplakali svoje lijepe oči".

Karolina i George ostaju sami. Iako Karolina nije sasvim hladnokrvna pred tim simpatičnim dječakom, koji joj kaže: " Ja vas obožavam madame!", i htjevši je zagrliti ona se nasmije i uzvraća: " Pravi mali smiješni momčić, koji bi se htio igrati velikih"
George , povrijeđen, krivo tumači Karolinine riječi: " Nemojte mi se rugati, madame. Uostalom, ako vas to veseli..." Karolina -tiho za sebe, sanjarski: " Ne, ne veseli me, ni najmanje me ne veseli....".

Taj je dio Gervaisove drame, bio problemom kod uprizorenja.. jer su razni kritičari zamjerali nećudorednost toga prizora... Ma, svašta....
O tome ćemo više kod Gervaisa.

Slijedi četvrti čin koji se odigrava ponovo u dvorani i municipiju...
Karolina se vraća u Rijeku...
što se tada dogodilo? Kako su Riječani dočekali svoju spasiteljicu?
Hm,hm....
U novome nastavku

P.s. Luka, Karolina nije na prodaju.... kao što se vidi!!!!!!!!!!!

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#22  PostPostao/la Karolina » 16.2.2010, 22:37

Četvrti čin Gervaisove "Karoline Riječke" odigrava se ponovo u dvorani u municipiju. Karolina ulazi u istoj haljini u kojoj je išla na brod.
Građani su se okupili i ogovaraju Karolinu, a prednjači Zora Anderlićeva.
Scarpa drži govor i svečano zahvaljuje Karolini što je spasila grad. No, Karolina želi govoriti, a Scarpa je odvraća od toga, a onda ipak popušta.
Karolina u svom obraćanju odbija izraze zahvalnosti, " jer Karolina Belinić ne treba ničije zahvalnosti i ono što je učinila nije učinila zato da joj se zahvaljuju gori od nje, nego zato da spasi rođeni grad". Štoviše, " ako je ipak došla ovamo, došla je radi toga da nekim ljudima u ovom gradu , javno, a ne iza leđa kao što je njihov običaj, kaže što o njima misli".
Karolina nadalje spominje" pokvarena i zla srca" koja je "blate svojim jezicima" i "češu se o njeno poštenje".
" Da, Karolina Belinić je do dna popila gorku čašu razočaranja i ljudske nezahvalnosti, i njoj je dosta".
Jer, kaže, kad je Rijeci prijetila opasnost, oko nje su "obletavali i samo što nisu puzali pred njom". A kad su fina gospoda " opet bila sigurna za svoju finu kožu, onda su otkriili svoje sitne dušice i pokazali svu svoju mizeriju" te su "moj mirni i sretni brak pretvorili u pakao".
Svi su oni " unesrećili mi život i brak, prstom pokazujete na mene, a djecu, koju sam vam ja spasila, naučili ste da viču besramnosti za mnom".
I žaleći i proklinjući čas kad je išla na brod kaže: " I kamo sreće da su vas dotukli sve do jednoga".
Zora Anderlićeva sarkastično dobaci: " Tako, sad se otkrila naša lijepa Karolina".
Zatim dodaje: " Čini mi se da neki ljudi previše dozvoljavaju. Ovo nije tržnica nego municipij!"
A zatim: " Mi te nismo poslali na brod da nas osramotiš pred cijelom engleskom mornaricom, nego da govoriš u naše ime kao poštena riječka građanka".
No, upleće se Adamić, pojašnjavajući ideju s Karolinom i čita pismo engleskoga admirala. Kriomice obavještava Karolinu o Georgeovu pozdravu u tom pismu te joj nakon isprike ponovo udvara. Jer, Adamić joj je udvarao i prije.
No, Karolina mu kaže: " Bila sam spremna žrtvovati svoju čast za slobodu našega grada, ali je neću nikada žrtvovati zbog mušica jednoga kavalira, pa makar se on zvao i Ljudevit Adamić. I kad već moram ući u historiju, želim ući u nju sama i bez ikakve pratnje. I zbog toga adieu, monsieur".
Potom odlazi " lagano i dostojanstveno".

Na kraju, dolaze Austrijanci, i njihov general koji daje Karolini orden s lentom, govoreći: " Eine Heroine! Bravo!". Nakon toga svi na čelu s Karolinom izlaze.

Tako završava Gervaisov prikaz Karoline i njezina podviga.

The end!!!

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#23  PostPostao/la Adamić » 17.2.2010, 01:46

:bravo: Odlično!
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#24  PostPostao/la nikola » 17.2.2010, 08:49

The end!!!?
Već?
Hoćemo još!!!

:bravo: Karolina!
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#25  PostPostao/la Karolina » 26.2.2010, 02:21

nikola napisao:The end!!!?
Već?
Hoćemo još!!!

:bravo: Karolina!

Hvala na vašim ocjenama. Imam još 'materijala' o ovoj tematici, ali ću ga napisati na postu o Dragi Gervaisu. Pa, molim cijenjenu publiku da se prebaci na taj post.
Hvala!

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#26  PostPostao/la nikola » 31.3.2010, 18:46

KAROLINA RIJEČKA

Scenarij: Zvonimir Berković
Režija: Vladimir Pogačić
Direktor fotografije: Milorad Marković
Produkcija: Avala film
Zemlja porijekla: Jugoslavija, Srbija
Žanr: Igrani film
Godina proizvodnje: 1961
Prvo prikazivanje: 29.3.1961.
Tehnika: 35 mm film
Trajanje: 90 minuta
Kako bi onemogućili opstanak trupa Napoleonove vojske, engleski brodovi spremaju se bombardirati Rijeku. Mlada Karolina, odlučna da pomogne svom gradu, odlazi na admiralski brod, ali njen šarm nema rezultata kod starog admirala. Nagovorivši svoga muža na trgovačku transakciju s admiralom, Karolina ipak spriječava bombardiranje Rijeke.

Uloge: Anne Aubrey
Antun Nalis
Barry Jones
Hermina Pipinić
Karlo Bulić
Nikola Popović
Tito Strozzi

Scenografija: Nikola Radanović

Glazba: Bojan Adamič

Montažer: Katarina Stojanović

SlikaSlikaSlika

gost

Post broj:#27  PostPostao/la gost » 31.3.2010, 19:38

Kako da skinem? :mrgreen:

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#28  PostPostao/la nikola » 31.3.2010, 20:16

salsoul napisao:Kako da skinem? :mrgreen:

Ma nisam ga ni ja skinuo.
A gledam i da se može kupiti DVD original (bez prijevoda) za 16 eura+poštarina.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#29  PostPostao/la Adamić » 1.4.2010, 11:03

Daj link da vidimo o cemu se radi :lol:
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

Karolina
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#30  PostPostao/la Karolina » 1.4.2010, 13:27

Ervin Dobrović , ravnatelj Muzeja grada Rijeke, ima taj film...

P.S. zar nije lijepa u ovoj kadi i pjeni?????

Inače, scenarij nije po Garvaisovu predlošku, bitno odstupa i sadržajem i idejom, i načinom, i perspektivom.
Sam Gervais je pisao scenarij/e , ali po njima nije snimljen film o Karolini. ( o tome drugi put). Imala sam i čitala te scenarije....
Poslije je naglo i tragično okončao život, pa je Pogačić to kasnije učino ovako kako jest...Berković je scenarist.
Smatra se dobrom produkcijom, u holivduskoj maniri, u boji, kostimi, sve fino...

Inače, malo sam senilna ( ne smijem reći amnezija), ne znam da li se ovdje spominjao , valjda nabolji i najljepši film o Rijeci, koji je snimljen upravo po Gervasiovu sscenariju, režirao ga znameniti redatelj Ante Babaja: Jedan dan na Rijeci.
Gervais je dobio i nagradu u Puli za taj scenarij.Inače je Gervais pisao i druge uspjele scenarije...

To bi bilo jaaako dobro i fino pogledati.Taj film: Jedan dan na Rijeci.
Koliko znam, opet senilnost, ja ga imam negdje na CD... valjda je CD.

PrethodniSljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Osobe