Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Rijeka sa lukobrana i sve o lukobranu

Rasprave o arhitekturi Rijeke i okolici
Gost
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 23

Post broj:#1  PostPostao/la Gost » 17.10.2009, 12:13

Jučer sam se išao malo prošetati po lukobranu, prvi put otkad je otvoren kao šetnica, i napravio dosta slika. Da ne postam ovdje jer ih ima 26 a ne želim skidati rezoluciju, dajem vam link na moj web disk pa ih slobodno skinite ili pogledajte.Napominjem da nisam neki profi slikar, nemam neki vrhunski fotoaparat, i bilo je već oko 5 navečer pa svjetlo nije bilo idealno. Slikano je sa 7.1 megapiksela i slike su prilično velike, svaka oko 1750 KB.

Uploadao sam i sliku lukobrana u sumrak slikanu sa RI koju sam spojio od 3 slike, tako da je i ona prilično velika 6551 X 2202 pixela (42MB)

Link je sljedeći:

http://www.4shared.com/dir/21877834/85d3bcfe/Rijeka_sa_lukobrana.html

dizalice (1).JPG
dizalice (1).JPG (167.06 KiB) Pogledano 8843 puta

dizalice (2).JPG
dizalice (2).JPG (176.81 KiB) Pogledano 8843 puta

dizalice (3).JPG
dizalice (3).JPG (178.28 KiB) Pogledano 8843 puta

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re: Rijeka sa lukobrana

Post broj:#2  PostPostao/la nikola » 17.10.2009, 13:00

seas napisao:Jučer sam se išao malo prošetati po lukobranu, prvi put otkad je otvoren kao šetnica, i napravio dosta slika. Da ih ne postam ovdje jer ih ima 26 a neželim skidati rezoluciju, dajem vam link na moj web disk pa ih slobodno skinite ili pogledajte.Napominjem da nisam neki profi slikar, nemam neki vrhunski fotoaparat, i bilo je već oko 5 navečer pa svjetlo nije bilo idealno. Slikano je sa 7.1 megapiksela i slike su prilično velike, svaka oko 1750 KB.

Uploadao sam i sliku lukobrana u sumrak slikanu sa RI koju sam spojio od 3 slike, tako da je i ona prilično velika 6551 X 2202 pixela (42MB)

Link je sljedeći:

http://www.4shared.com/dir/21877834/85d3bcfe/Rijeka_sa_lukobrana.html

Ma što si skroman!Fotke su ti super, samo nastavi sa slikanjem.
Ja glasam za fotku broj 23.Meni je odlična, dopadaju mi se odbljesci od sunca.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 17.10.2009, 13:48

Super za ovu temu, neka od sada ovdje budu sve slike sa lukobrana koje budu nastale .

Da ova sa odsjajom je zanimljiva ali ja bi odabrao kontrolni toranj nekako me se je najviše dojmio. ;)
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

Gost

Post broj:#4  PostPostao/la Gost » 17.10.2009, 16:28

Lukobran_sa_RI-jamala.jpg
Lukobran_sa_RI-jamala.jpg (35.31 KiB) Pogledano 8843 puta

To je ta slika lukobrana sa RI-a. Na mom web disku je nemožete vidjeti jer je prevelika za prikaz, ali je downloadati možete sa linka

http://www.4shared.com/file/141472833/de2cb451/Lukobran_sa_RI-ja.html

vidim da su je već četvorica downloadala.

gost

Post broj:#5  PostPostao/la gost » 17.10.2009, 17:06

Imam i ja ponešto

img0126gr.jpg
img0126gr.jpg (75.73 KiB) Pogledano 8807 puta

img0300nt.jpg
img0300nt.jpg (70.63 KiB) Pogledano 8807 puta

img0301qw.jpg
img0301qw.jpg (81.66 KiB) Pogledano 8807 puta

terminal1.jpg
terminal1.jpg (77.08 KiB) Pogledano 8807 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 20.10.2009, 03:55

Da ova ti je predivna fotka Seas.

Samo ima 40 mb to je neka greska.
Smanjio sam ju na prihvatljivu veličinu od 1,5 mb.

(Slika uklonjena)

Gost

Post broj:#7  PostPostao/la Gost » 20.10.2009, 13:03

Da, bila je greška, uploadao sam je sa postavkama Panavua, koji ti dozvoljava daljnju obradu slike. Uploadao sam još prekjučer pravu sliku koja je 1,99MB.
:oops:

dizalica.JPG
dizalica.JPG (64.24 KiB) Pogledano 8843 puta

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#8  PostPostao/la Adamić » 28.10.2009, 18:25

Za one koji žele znati više .
Riječki lukobran tzv. »Molo longo« je nakon Drugog svjetskog rata nosio ime Petra Drapšina (1914.-1945.), praškog studenta, španjolskog dobrovoljca, narodnog heroja, general-pukovnika i komandanta IV. jugoslavenske armije koja je u završnim operacijama Drugog svjetskog rata, uz velike žrtve, oslobodila Rijeku, Istru i Trsat.

gost

Post broj:#9  PostPostao/la gost » 28.10.2009, 22:43

lukobran Petra Drapšina.jpg
lukobran Petra Drapšina.jpg (215.84 KiB) Pogledano 8843 puta

Jedinice JA ušle su u Rijeku 3. maja na čelu sa Petrom Drapšinom, zato je lukobran nazvan po njemu.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la nikola » 29.10.2009, 07:13

Kada bi poredali ploče sa natpisima kojim su se zvali Riječki i Sušački gatovi, rive i lukobrani, mislim da bi popločali trg veličine trga Šišmiš (pipistrelo). :čitati:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Re: Rijeka sa lukobrana i sve o lukobranu

Post broj:#11  PostPostao/la nikola » 7.6.2010, 15:04

Zbog aktualne rasprave između gradskih vlasti i lučke uprave o sudbini dizalica pa i lukobranu, aktivirali smo i prebacili ovu temu kako bi mogli i mi reći svoje mišljenje i(li) ideje za spas ili uništenje dizalica-riječke prepoznatljive industrijske baštine.
Zbog dotrajalosti dvije preostale dizalice na molo longu, šetnica je zatvorena, a Grad-Luka-Konzervatori čine Bermudski trokut!
Kako će se riješiti taj gordijski čvor?
Kako bi vi htjeli da se to riješi?
Evo i ideje od prije 20-ak godina, naravno, neuspjelo-kao i sve drugo-zaista pravi Bermudski trokut!

Davne 1988. godine pokrenuta je inicijativa da se jedna od najstarijih lučkih dizalica obnovi i na Mlaci prezentira kao spomenik industrijske baštine, no kao i mnogi drugi, ovaj je projekt pao u zaborav

Dok se čeka odluka o sudbini dizalica na riječkom lukobranu, koje bi Lučka uprava željela ukloniti zbog dotrajalosti, a grad sačuvati kao dio identiteta i jedan od simbola lučkoga grada, vrijedi se prisjetiti da je u Rijeci još davne 1988. godine pokrenuta inicijativa da se jedna od najstarijih lučkih dizalica obnovi i na Mlaci prezentira kao spomenik industrijske baštine. Kao i mnogi drugi, ovaj je projekt pao u zaborav, iako je svojedobno bio nadomak realizacije, a osmislili su ga arhitekti Zdenko Sila i Vladi Bralić, te akademski kipar Zvonimir Kamenar.

– Bila je to stara austrougarska obalna dizalica »Gazz tarsa« koja je već tada sasvim sigurno bila van transportne funkcije kao potpuno zastarjela. Dijelovi dizalice su bespomoćno ležali na jednom lučkom gatu, pa smo pokojni Sila, Kamenar i ja došli na zamisao da se dizalica restaurira i u gradu postavi kao spomenik. Za ono vrijeme to je bila dosta smjela ideja, jer svijest o industrijskoj baštini u javnosti još nije postojala. Sjećam se da je bilo čuđenja, čak i negodovanja publike, premda je struka prijedlog podržala – kaže Vladi Bralić o projektu starom dvadeset i dvije godine.

Tragična sudbina baštine

Obnovljena dizalica trebala je biti postavljenja na prostoru Mlake, između Krešimirove ulice i obodnog lučkog kamenog zida, na ulazu u Industrijsku ulicu, gdje se danas nalazi malo parkiralište. Trebala je biti osvijetljena i obojana živim bojama, a kameni zid koji dijeli industrijsku i gradsku zonu pretvoren u neku vrstu komunikacijskog panoa, na kojem bi uvećane fotografije s prikazima radova u luci s početka prošlog stoljeća oživjele ugođaj stare Rijeke, ublažile granični karaker zida između luke i grada, te pružile dodatna objašnjenja o vrijednosti dizalice.

Prijedlog postava dizalice riječkoj je javnosti prezentiran u travnju 1988. godine, u tadašnjoj galeriji »Jadroagenta«, da bi 1990. bio izložen i na 24. zagrebačkom salonu. U stručnom arhitektonskom časopisu »Čovjek i prostor« o njemu je pisala povjesničarka umjetnosti Marina Vicelja, konstatiravši kako je akciju spašavanja dizalice pokrenulo bogato iskustvo o tragičnoj sudbini mnogih objekata kulturno povijesne baštine.

Njezine riječi zadržale su aktualnost do današnjih dana, a jednako odzvanja i zapažanje da su mnoge strukture urbanističke baštine koje pokazuju određene tipološke karkteristike što Rijeku razlikuju od ostalih gradova, jedva prepoznatljive, odnosno uništene. A u jednom trenutku zbilja se činilo da ova inicijativa neće umrijeti. Jer, akcija nije stala samo na prezentaciji projekta, već je 1993. godine ušao u službenu proceduru realizacije.
Podrška struke

Dokumentacija koju Vladi Bralić i danas čuva pokazuje da je održan niz sastanaka s predstavnicima Luke i Grada, čak je izrađen i troškovnik, te sazvana komisija u kojoj su stručni autoriteti s područja urbanizma, arhitekture i povijesti umjetnosti, poput Ante Marinovića-Uzelca, Berislava Valušeka i Andrije Randića, pozvani dati svoj sud o projektu i na posljetku su ga podržali.

O postavljanju spomenika raspravljalo se u Zavodu za prostorno planiranje, razvoj i zaštitu čovjekova okoliša, Fondu komunano stambenih djelatnosti, a naručilac cijelog projekta bila je Luka Rijeka. S te strane priču je vodio tadašnji predsjednik HGK, Županijske komore Rijeka Krsto Pavić koji će 1995. postati generalni direktor Luke, a tada je bio predsjednik njezinog Upravnog odbora. Prema ondašnjim procjenama, obnova i postav dizalice koštali bi tadašnjih 50 tisuća njemačkih maraka, što je trebala financirati Luka, a još devet tisuća maraka bio je spreman uložiti Fond komunalno stambenih djelatnosti u horikulturno uređenje okolnog prostora.

– Izgledalo je da smo na pragu realizacije, ali problemi poslovanja Luke očito su bili preveliki, pa je s vremenom sve palo u zaborav. Šteta, jer to bi u prvom redu bio spomenik lučkoj djelatnosti, kao što bi mogle biti i dizalice na lukobranu – kaže Bralić.

Stara dizalica vjerojatno je završila u hrpi starog željeza, kao i dvije koje su lani uklonjene s lukobrana, a kakva će biti sudbina preostalih dviju tek ćemo saznati. Dotad, možemo gledati skice neostvarenog riječkog projekta i uspoređivati ih sa slikama ne tako dalekih gradova poput Genove ili Marseillea, gdje se svojih simbola ne odriču.NL
Pa što reći na kraju?Sluha nije bilo onda, nema ga ni danas.Moraju li političari i guzonje odlučivati o svemu, ne bi li građani morali (mogli) sudjelovali u raspravi i odlučivanju tih pitanja?Ili su građani već odlučili -na izborima? :dole
Prisjetimo se o čemu je riječ:
http://www.novilist.hr/Pretraga.aspx?Se ... e=AllWords
Od 05.05.2009. do 06.06..2010.,od svečanog otvaranja do zatvaranja bez svečanosti.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#12  PostPostao/la nikola » 7.6.2010, 15:23

A evo kako su lani "zbrinuli" dizalice koje su razmontirali.Osobno sam gledao i slikao kada su uredno komade rastavljene dizalice bacali u more, evo i slika:

dizalice lukobran (1).jpg
dizalice lukobran (1).jpg (144.52 KiB) Pogledano 8929 puta

dizalice lukobran (2).jpg
dizalice lukobran (2).jpg (163.05 KiB) Pogledano 8929 puta

Tako brinu o našoj povijesti!!! :dole

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#13  PostPostao/la Adamić » 7.6.2010, 15:33

Tako se odnosi prema riječkoj industrijskoj baštini. :roll:

Skinuli bi oni sve to, da grad nije digao na noge svoje konzervatore. Zanimljivo kako grad kad mu je to u interesu poziva se na te konzervatore dok u nekim slučajevima
narušavanja gradskih objekata (zadnji slučaj kavana Dva lava ) , gradske službe koje bi to trebale spriječiti spavaju.

2 dizalice na Molo longu.jpg
2 dizalice na Molo longu.jpg (51.14 KiB) Pogledano 8892 puta

Ostale su još samo 2 dizalice na Molo longu koje su ne/odvojiv simbol Rijeke * V. Karuza

Sjetio sam se odmah Igora Žica i njegove rečenice u knjizi "Kratka povijest grada Rijeke"

Ukoliko Rijeka brzo ne reciklira svoju povijest, povijest će odbaciti ovaj grad na deponij Jučerašnjice"

Zašto se ne cijeni bogata riječka povijest ? Briga prema našoj baštini trebala bi biti usađena svakome od prvih naših koraka.
Ako je grad Rijeka poznat u svijetu po torpedu zašto onda ne iskoristimo to, nego puštamo da lansirna kućica za torpedo trune. Mislim da bi mi obični građani trebali uzeti stvar jer ako budemo čekali političare da naprave nešto bojim se da će biti prekasno.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#14  PostPostao/la nikola » 8.6.2010, 18:02

Dizalice na Lukobranu su u vlasništvu Lučke uprave, a nalaze se unutar zaštićene Urbanističke cjeline grada Rijeke te zbog toga podliježu Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Prema istom Zakonu obaveza je vlasnika, dakle, Lučke uprave Rijeka, brinuti o njima, pravovremeno sanirati oštećenja i uopće, održavati ih.

Grad Rijeka doznao je putem medija da Lučka uprava namjerava ukloniti obalne dizalice te je istog dana reagirao i zatražio provedbu zakonom propisanog postupka.

Na jučerašnjem sastanku navedenog Povjerenstva, Grad Rijeka iznio je dva jednako važna prioriteta Grada. Prvi je da se prostor lukobrana što prije ponovo otvori kao javni prostor dostupan građanima uz zadovoljavanje svih uvjeta sigurnosti njegovog korištenja. Drugi, jednako važan je, da se lučkim dizalicama na lukobranu, koje su preostale, pristupi kao važnom dijelu identiteta i bogate lučke prošlosti ovog grada i njegovih građana te da se one očuvaju i saniraju na najprihvatljiviji način s aspekta konzervatorske struke.

U tu svrhu Grad Rijeka je, iako mu to nije obaveza, iznio spremnost da sredstvima spomeničke rente Lučkoj upravi financira izradu Elaborata s tehničkom dokumentacijom, u iznosu od 123.000,00 kn. Elaboratom će se izvršiti analiza tehnologije zamjene elemenata koji sada predstavljaju opasnost i moraju se ukloniti.

Uklanjanje grana dizalica sa protutegom i kabinom može se izvesti u narednih nekoliko dana, nakon čega se lukobran ponovo može otvoriti za javnost.

Kako su se u nekim medijima pojavile pogrešne tvrdnje da je Lukobran zatvoren zbog prijepora Grada Rijeke s Lučkom upravom, ovim priopćenjem ujedno ispravljamo takve tvrdnje i naglašavamo činjenicu da su dizalice vlasništvo Lučke uprave, da je Zavod za zaštitu na radu, prema dokumentaciji kojom Grad od nedavno raspolaže preko Lučke uprave, još 20. 1. 2010. utvrdio da su dizalice "…potencijalna i vrlo realna opasnost po građanstvo radi mogućeg pada nekog dijela dizalice..." kao i činjenicu da je Zavod za zaštitu na radu o tome 17. svibnja obavijestio Lučku upravu.

Podsjećanja radi, lukobran je za građanstvo otvoren u srpnju prošle godine, pa se postavlja pitanje tko je u periodu od srpnja prošle godine, odnosno prije otvaranja Lukobrana poveo računa o sigurnosti građana. Također, što se događalo od siječnja ove godine, kada je Zavod za zaštitu na radu utvrdio da su dizalice potencijalna opasnost po građanstvo, do svibnja ove godine kada je isti Zavod o tome obavijestio Lučku upravu?

Dakle, Grad Rijeka samoinicijativno se uključio u rješavanje problema i zatražio poštivanje zakonske regulative te izrazio spremnost, iako mu to nije obaveza, financiranja tehničke dokumentacije. Jednako tako, Grad je spreman uključiti se i u sufinanciranje procesa zamjene dotrajalih dijelova dizalica.

Ured Grada Rijeke
Suradnica za odnose s medijima
Lea Stoiljković Medved

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#15  PostPostao/la Adamić » 8.6.2010, 18:19

Ovaj dopis kao da je nama upućen :lol:

Stalno neka prepucavanja grad država. Umjesto da lijepo sjednu za stol kao ljudi i dogovore se.

Sljedeće

• Similar Topics
    Odgovori
    Pogledano
    Zadnji post

Vrati se na: Arhitektura