Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Trsatski kaštel (gradina) - povijesni prikaz

Riječka fortifikacija tvori jednu od najvećih i najsloženijih objekata u Hrvatskoj.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Re: Trsatski kaštel (gradina) - povijesni prikaz

Post broj:#211  PostPostao/la Adamić » 17.6.2020, 23:26

I smiju nam se izvan Rijeke. Stranice , ekipe koje koja se bavi tom temom starih utvrdama dvoraca i sl i ludi su za tim kažu da ovakvo ruglo nisu nikad vidjeli. :shock: :lol: A grad se baš danas pohvalio obnovom. :lol: Očito žive u nekom svojem svijetu. To ti je kad u Rijeci žive oni koji boli ona stvar za ovaj grad.

I ta obnova Frankopana je čista prevara... : lud Šta smo to dobili ?????? WTF ???

narušavanje trsatskog kastela.jpg
narušavanje trsatskog kastela.jpg (72.82 KiB) Pogledano 3825 puta

Trsatski kaštel u novom ruhu

Srijeda, 17. lipanj 2020.

Nakon višemjesečnih radova završna je sanacija dijelova Trsatskog kaštela, koji je zasjao u novom ruhu.

Projekt sanacije ovog zaštićenog kulturnog dobra, kojim godinama upravlja Turistička zajednica Grada Rijeke, predstavili su gradonačelnik Grada Rijeke Vojko Obersnel, direktor Turističke zajednice grada Rijeke Petar Škarpa i predstavnica Konzervatorskog odjela u Rijeci Dolores Oštrić.
Petar Škarpa, Doris Oštrić i Vojko Obersnel s predstavnicima Kluba prijatelja Grada Trsata

Petar Škarpa, Doris Oštrić i Vojko Obersnel s predstavnicima Kluba prijatelja Grada Trsata

Trsatski kaštel zasigurno je jedno od najposjećenijih mjesta u gradu, kako turista tako i samih stanovnika Rijeke. Kako bi se očuvala ljepota Trsatskog kaštela, koji je mjesto brojnih kulturno-zabavnih manifestacija tijekom cijele godine, posljednjih nekoliko mjeseci Turistička zajednica grada Rijeke u suradnji s Gradom Rijeka realizirala je projekt sanacije drvene šetnice – galerije, sanacije istočnog vijenca mauzoleja „Mir junaka“, sanacije krovišta uz sjeveroistočnu kulu, sanacije dijela opločenja Gradine i kompletnu sanaciju jugozapadne kule, uz nadzor Konzervatorskog odjela u Rijeci.

Direktor Turističke zajednice grada Rijeke Petar Škarpa istaknuo je da Turistička zajednica vodi brigu o kompletnoj infrastrukturi, koja je ove godine promijenjena i obnovljena. Trsatski kaštel uspješno je stavljen u funkciju turističke ponude grada Rijeke, gdje se održavaju brojni kulturno-zabavni sadržaji te je najposjećenija znamenitost u Rijeci. Također je istaknuo kako će se nastaviti ulagati u infrastrukturu te da će se sredstvima iz EU fondova nastaviti radovi s ciljem daljnje modernizacije Trsatskog kaštela.

Predstavnica Konzervatorskog odjela u Rijeci, Dolores Oštrić, istaknula je dugogodišnju izvrsnu suradnju Turističke zajednice grada Rijeka, Grada Rijeke i Konzervatorskog odjela što je ključ da se kulturno-povijesnim spomenicima upravlja kvalitetno i na dobrobit zajednice, a Trsatski kaštel izvrstan je primjer takve prakse. Naglasila je kako o osmišljavanju Trsatskog kaštela treba razmišljati kroz integrirani projekt urbanističkog, arhitektonskog i krajobraznog uređenja.

Trsatska gradina jedan je od najprepoznatljivijih simbola Rijeke i briga o ovom prostoru jedan je od dugoročnih gradskih prioriteta. Grad Rijeka tako već dvadesetak godina sustavno ulaže u očuvanje i održavanje Gradine i u tom su periodu obavljeni brojni radova na sanaciji i uređenju unutrašnjih i vanjskih prostora te čitav niz različitih intervencijskih radova.

„Osim projekata očuvanje zidina i objekata uz Gradinu, vrlo su važni i sadržaji koji daju dodatnu atraktivnost ovom prostoru, kao što su Ljeto na Gradini, Advent na Gradini i niz drugih programa. Vjerujem kako će kroz stalna ulaganja u Gradinu i osmišljavanja dodatnih programa, Trsatska gradina postati još atraktivnija kako Riječane, tako i za turiste,“ kazao je gradonačelnik Obersnel, istaknuvši kako će se na Trsatskoj gradini odvijati i dio projekata Europske prijestolnice kulture, iako manje od prvotno planiranog.

Završetkom radova Jugozapadna kula uskoro će dobiti novog stanara – Interpretacijski centar Primorsko-goranske županije, koji je dio EU projekta Kulturno-turistička ruta „Putovima Frankopana“. U Interpretacijskom centru, koji će se smjestiti u prostoru bivše suvenirnice, moći će se saznati zanimljivosti iz života obitelji Frankopan u Trsatskom kaštelu.

Saniran istočni vijenac mauzoleja „Mir junaka“
Saniran istočni vijenac mauzoleja „Mir junaka“

U Jugozapadnoj kuli bit će uskoro otvoren Interpretacijski centar Primorsko-goranske županije
U Jugozapadnoj kuli bit će uskoro otvoren Interpretacijski centar Primorsko-goranske županije

Ukupna vrijednost projekta i svih realiziranih aktivnosti je 478.902,80 kn što je financirano sredstvima Turističke zajednice grada Rijeke i Grada Rijeke.

https://www.rijeka.hr/trsatski-kastel-u-novom-ruhu/

Predstavljen-projekt-sanacije-Trsatske-gradine-1-600x400.jpg
Predstavljen-projekt-sanacije-Trsatske-gradine-1-600x400.jpg (67 KiB) Pogledano 3825 puta

Konferenciji za medije prisustvovali su članovi Kluba prijatelja Grada Trsata, koji su nosili kostime koje je Turistička zajednica grada Rijeke financirala sredstvima iz EU projekta Kulturno-turistička ruta „Putovima Frankopana“. U sklopu projekta izrađeno je 40 kostima.
Predstavljen-projekt-sanacije-Trsatske-gradine-5.jpg
Predstavljen-projekt-sanacije-Trsatske-gradine-5.jpg (378.41 KiB) Pogledano 3825 puta

Predstavljen-projekt-sanacije-Trsatske-gradine-7.jpg
Predstavljen-projekt-sanacije-Trsatske-gradine-7.jpg (249.83 KiB) Pogledano 3825 puta

Kompletno sanirana jugozapadna kula
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 173

Post broj:#212  PostPostao/la Vežičanka » 4.9.2022, 10:41

Svakako pogledajte na youtube odličan video u 5 nastavaka "U potrazi za istinom o Ani Nugent s Nenadom Labusom 2022"

Gledaj na youtube.com

------------------------------------------------------------------------------------

Anna Nugent rođena je 21.09.1859. u Napulju, a umrla u Sušačkoj bolnici 04.09.1941.

Međutim ovo mi je pomalo čudno:
U videu je podatak da se Anna Nugent udala 03.10.1908. (dakle u dobi od 49 godina) za Janosa Obala i da su imali kćer Piu rođenu 1909. Neobično je, mada ne i nemoguće, da žena rađa svoje prvo dijete u dobi od 50 godina. To je i danas rizična trudnoća koja uglavnom izađe kao vijest u novinama. https://www.geni.com/people/Pia-Obal/60 ... 9345211827

Nekad su žene počinjale rađati sa 16. a završavale bi u kasnim 40im ili ranim 50im. Međutim te kasne trudnoće bile su već na razrađenom stroju za rađanje (koji je rezultirao gomilom djece), a ne tek prva trudnoća. Ovo je možda grubo rečeno, ali bila su to i gruba vremena za žene.

U 5. nastavku dat je "Zapis u matici vjenčanih". Međutim za Annu Nugent je upisano da je rođena 30. travnja 1886.

doslovno piše:
szül. 1886. ápr. 30 (szül. je kratica od született što na mađarskom znači rođen, dakle "rođ.")
lak. Fiume -nastanjena u Rijeci (mađarski lakás= stan)

Znamo da je Anna Nugent rođena 21.09.1859. Moguće su naravno svagdje greške, mada je to malo vjerojatno za austro-ugarski službeni dokument, nije to baš članak u nekim novinama.

Za Janosa Obala upisan je datum rođenja 19.svibanj 1879.

Zapis u matici vjenčanih 3.10. 1908.JPG

Peter Salcher
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#213  PostPostao/la Peter Salcher » 6.9.2022, 09:37

Bez namjere da ikoga uvrijedim, rekao bih da je ovaj gornji video prilog sa Nenadom Labusom prilično "nejestiv". Očekivao sam nešto malo konkretnije.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#214  PostPostao/la Vežičanka » 6.9.2022, 20:33

Meni se svidjelo.

I moja baka mi je pričala kako je stara grofica bila jako siromašna, hodala okolo u smiješnim haljinama i da su joj se djeca rugala. I da je bila jako stara i neudata.
Međutim grofica je imala 82 godine kad je umrla, što su lijepe godine, ali prema slikama i kako su ljudi pričali, mislila sam da je imala oko 95. Izgledala je mnogo starija nego što je bila.
U smrtovnici sastavljenoj u bolnici na Sušaku upisane su joj pogrešne godine - 84.

Svakako je grofica vidjela i ljepše dane. Novine Novosti su izvjestile 1914. na primjer da je u Zagrebu u "Gospojinskom društvu" održan maskirani ples kome je prisustvovala i grofica Nugent iz Rijeke. Imala je kostim "iz dobe Ivane Kastilske - visoki crni tuljak sa velom."

Što se tiče "Zapisa u matici vjenčanih", ne vidimo naslove rubrika, pa mogu samo pretpostavljati da su Nugent Antal i Eggersmann Borbala roditelji? U posljednjoj rubrici su dva imena, pretpostavljam svjedoci - Vanyi Ferencz, Fiume Torretta 282 i Baliko Janos, Fiume, V. Clotilde sup. 5

Kaže se u videu da su čak srpske novine kao što je Politika, i još neke, donosile reportaže o staoj grofici jer je to bila zanimljiva tema.
U beogradskim novinama Pravda S. Marčeta i J.S, Vrinjanin iz Sušaka pišu 1930ih o svom susretu s groficom, pa ću slijedeće napisati kako su je oni doživjeli.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#215  PostPostao/la Vežičanka » 7.9.2022, 09:55

O staroj grofici Nugent u beogradskim novinama Pravda pisali su dopisnici sa Sušaka

novine Pravda 1932. (Anna Nugent tada ima 73 godine)
J.S.Vrinjanin (bez sumnje je to Josip Srećko Vrinjanin (Vrignanin), turistički djelatnik sa Sušaka koji je napisao knjigu “Trsat-Sušak, vodić i album”, 1932.)

Na putu, iznad drevnih zidina, susrećete staru, pogurenu, slijepu gospodaricu grada. Tucka štapom po kamenitim rubovima puteljaka, tanki pramenovi sijede, potpuno bijele kose uokviruju usko, markantno, otmjeno lice, koje je prije šezdeset godina moralo biti izvanredno lijepo. To je grofica Nugent, potomak stare škotske familije, koja je čudnim slučajem došla u posjed starog frankopanskog grada na Trsatu.

-Dobar dan, mladi gospodine! Vi ste opet ovdje? Pa lijepo je. Jesen, sunčana paučina, stara slijepa grofica, Trsat.... Vidjela sam jedno slično platno u petrogradskom Ermitažu, samo je starica elegantnija.

To je pozdrav stare grofice, nekadašnje dvorske gospođice na petrogradskom i bečkom dvoru. Duhovita kozerka*, starački, ali otmjeno zajedljiva, prosjački odjevena, a katkad kraljevski ponosna. Govori brzo i neprestano miješa francuski i njemački jezik. Samo poslovice izgovara na engleskom jeziku.

-Izvrsno, gospođo grofice. I ja sam raspoložen za priče iz davnih dana, Šenbrunu i u Zimnjem dvorcu.

-Šta prinčevi? Car Aleksandar Treći bio je kavalir! Svaki dan bi mi slao po jednom gardijskom oficiru crveni cvijet karanfila. Izvrstan plesač, gibak, i jak kao pravi atleta. Kada bi se naljutio, izvadio bi iz džepa srebrni rubalj, i prelomio ga golim rukama. Grubo je današnje vrijeme, život prozaičan. Vrijeme nekakvih valuta, sve je trgovina.

Došli smo polagano do ugla dvora Nugenta.Tamo stoji na zemlji, bez postamenta, brončani zmaj s pijetlovom glavom koja kukuriče. Grofica udari zmaja lagano po krilu, čudnovato se nasmiješi i progunđa:
- Brončani čuvar morala nugentovih dana – i taj je kavalir. Kukuriče bez glasa! Taj bi znao pričati mnogo galantnih priča. Ovaj je zmaj imao brata, taj je slavno poginuo. D’Anunzio je 1921. godine jednim šrapnelom uništio njegovo brončano tijelo.

Grofica stane. Nešto se zamisli. Naglo zapita:
-Jeste li vidjeli portret moga davnoga rođaka poljskog kralja Augusta Lava?
-Jesam gospođo grofice. Lijep portret.
-Nije lijep portret, nego je lijep čovjek! Znate li zašto se zove “Lav”. Sigurno mislite da je bio vitez u bojevima i ratovima? To ne! On je bio lav nesavladiv u borbama sa damama. Gospođa kraljica, moja daleka pratetka, umrla je od ljubomore na rukama svog muža, a ruke su mu i toga časa mirisale na parfem jedne varšavske ljepotice. Vjerujte da mu je ona morala i taj posljednji grijeh oprostiti.

Na jednoj spiritualnoj seansi zvala sam Augusta Lava. Nesretna moja pratetka! Ni na drugom svijetu nije zajedno sa svojim lijepim čovjekom. On je, razumije se, u paklu, to mi je sam rekao. –Grofica se lukavo nasmiješi:

- Tamo ću imati sreću da se upoznam sa ovim kavalirom.
-Dakle još i to gospođo grofice! – začudim se ja.
-Valjda imam na drugom svijetu pravo na mladost.

Dođe sluga i javi grofici da je došla jedna grupa Nijemaca da vidi trsatski grad. Starica se uozbilji, pruži tanku suhu ruku:

-Treba ići na posao. Ja sam najbolji čičeron za svoje carstvo. Do viđenja gospodine.
Polako izađem iz trsatskog kaštela, krenem niz trsatske stepenice u donji dio grada. Žmirim, osjećam teške mirise jeseni, blagu toplinu sunca i čežnju za daljinama, za dalekim morima, za onim slikama koje se ne mogu naslikati niti opisati.

J.S. Vrinjanin

-*kozerka -Osobu koja vještim i ugodnim pripovjedanjem zabavlja društvo nazivamo kozer.

Grofica Anna Nugent u mladim danima, fotografija se nalazi u Povijesnom i pomorskom muzeju Rijeke
Anna Nugent -PPMHP.JPG

novine Pravda 1937.

S. Marčeta (vjerojatno Špiro Marčeta, posljednji zakupac Hotela Kontinental)

Naslov članka je “Posljednja vlasnica Frankopanskog grada –Devedesetogodišnja Ana Nugent živi u uspomenama. U starom trsatskom gradu sahranjena je tetka Bernarda Shawa”

Zapravo je Anna Nugent te 1937. godine imala 78 godina. Jane Shaw koja je pokopana u grobnoj kapeli kraj Nugentovih bila je dugogodišnja dadilja obitelji Shaw, a ne tetka Bernarda Shawa.
Što se tiče sljepila, najvjerojatnije se radilo o mreni, što bi se u današnje vrijeme lako riješilo.

Sušak, 21. august 1937.

Slijepa devedesetogodišnja trsatska grofica Ana Nugent, posljednja vlasnica frankopanskog grada, provodi svoje posljednje dane na kruhu i vodi.
U sjeni starog hrasta ona katkad priča turistima o europskim vladarskim kućama, kojima su nekad davno služili grofovi Nugent.
To je njena najmilija tema i tada na izgužvanom licu ove otmjene starice u dronjcima, titra jedan sjetni osmjeh i sitne, slijepe oči nemirno trepere.
Kontesa Ana Nugent odavno nije vidjela kako izgleda svijet. Posljednjih deset godina, odkad je oslijepila, povukla se u svoj mračni muzej, gdje između starih portreta i memljivih zidova prevrće po svojim uspomenama. Rijetko izlazi na sunce. Još rjeđe napušta svoj dvorac koji na vrhu trsatskog brijega privlači pažnju svakog stranca i čiju tišinu turisti vrlo često uznemiruju.
Samo onda kad oni dođu, stara grofica izlazi. I tada se raspriča. Iznenađuje svojim svježim duhom kojem su pristupačni i najaktuelniji svjetski događaji, vanrednim obrazovanjem i perfektnim znanjem sedam evropskih jezika.
Nikoga ne zaboravlja pitati odakle je, kud ide i da ga na izlazu ne isprati sa nekoliko biranih fraza, ostataka etikete. Ipak, mnogima dolazi ona ista misao, da ona posljednja “niša” u grobnici kod kapelice, koju je još za života odredila za mjesto gdje će se njeni ostaci uzidati u stojećem stavu, neće još dugo ostati prazna.

S. Marčeta

stara grofica Nugent 1937., fotografija iz novina Pravda
Anna Nugent 1937.JPG
Anna Nugent 1937.JPG (87.29 KiB) Pogledano 1716 puta

Daluka
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 10

Post broj:#216  PostPostao/la Daluka » 7.9.2022, 11:09

Vežičanka napisao:[color=#0000BF]novine Pravda 1937.
S. Marčeta (vjerojatno Špiro Marčeta, posljednji zakupac Hotela Kontinental)

A, neće bit tako pošto u potpisu jasno stoji "C" a ne "Ш", po svemu sudeći autor teksta je Slobodan Marčeta poznati JUREPO-vac sa Sušaka.
P23081937_001.jpg
P23081937_001.jpg (281.82 KiB) Pogledano 1700 puta

Izvor priloga

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#217  PostPostao/la Vežičanka » 7.9.2022, 11:56

Pa ima smisla, bilo mi je malo čudno da se Špiro Marčeta bavi novinarstvom, premda i Špiro dolazi od Spiridon, Spiro.

giovanni
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 2

Post broj:#218  PostPostao/la giovanni » 7.9.2022, 20:23

Nekad smo učili ćirilicu u školi, tako da mogu sa sigurnošću tvrditi, da u potpisu ipak stoji "č". To je slovo "ч".

giovanni
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#219  PostPostao/la giovanni » 7.9.2022, 20:26

Slovo "c" je "ц".

Daluka

Post broj:#220  PostPostao/la Daluka » 8.9.2022, 07:04

giovanni napisao:Nekad smo učili ćirilicu u školi, tako da mogu sa sigurnošću tvrditi, da u potpisu ipak stoji "č". To je slovo "ч".

giovanni napisao:Slovo "c" je "ц".

Baš i ne razumijem smisao napisanog, što je autor htio reći?
Sad lijepo napiši na ćirilici riječ Slobodan.

giovanni
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#221  PostPostao/la giovanni » 8.9.2022, 08:55

Krivo sam razumio što piše gore, učinilo mi se da želiš reći da u potpisu piše Marceta, a ne Marčeta. Ignorirajte što sam napisao.

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#222  PostPostao/la Vežičanka » 8.9.2022, 09:40

U videu se pojavljuje razglednica iz 1930. za koju se pretpostavlja da je pisala Anna, a postoji i pismo u kojem Anna izjavljuje da su stup iz Marenga odnijeli Arditi 04.02.1921. Mislim da nije rečeno kad je datirano pismo, ali pretpostavljam da je nedugo nakon odlaska D'Annunzia iz Rijeke 1921.

Meni ova dva rukopisa ne izgledaju ista, mada bi se bolje dalo zaključiti da je slika pisma na desnoj strani oštrija. Također bi bilo dobro kad bi se mogli usporediti potpisi.

pisma usporedba.JPG
pisma usporedba.JPG (203.61 KiB) Pogledano 1619 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#223  PostPostao/la Vežičanka » 9.9.2022, 21:22

Idemo se još malo igrati Agathe Christie

Kaže se u 5. nastavku videa da je Margherita Nugent (1881-1954) pred smrt usvojila jednu djevojku i da bi to mogla biti Annina kći Pia. Ne znam zašto bi netko usvajao ženu od 45 godina koja ima muža i dijete.
Jedino možda zato da usvojenica bude njen zakonski nasljednik. Međutim Margherita je svu svoju imovinu ostavila nekim talijanskim gradovima i crkvi.

Josip Srećko Vrignanin prilikom posjeta Trsatskom kaštelu 1932. svjedoči da je grofica slijepa i siromašna.
Malo je vjerojatno da je stanje bilo bolje 1930., stoga je i malo vjerojatno da si je Anna mogla priuštiti putovanje u Goriziu (kako piše u njenoj mogućoj razglednici). Nevjerojatna je i činjenica da bi eventualna kći dozvolila da joj majka živi u takvom siromaštvu, mada što se toga tiče ima u praksi ružnih primjera.

kobler
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#224  PostPostao/la kobler » 10.9.2022, 10:35

O posvajanju sam čuo od Gaetana Moresea, ali mi nije mogao ili nije htio kazati tko je ta posvojenica. Što se tiče ostavine, stan u Firenci, gdje je Margerita uglavnom živjela i radila u Arheološkom muzeju se ne spominje kao nasljeđe, pa nemam pojma kome je pripao iza Margeritine smrti.Jednako vrijedi i za novac i vrijednosnice - ni za njih nema podataka. Morese mi je spomenuo i nekoliko slika u vlasništvu te nasljednice ili njenih nasljednika za koje je dogovarao eventualno izlaganje u Irsini ili Cosenzi. Ne znam što je dalje bilo s tim.
Sve rečeno u videu su pretpostavke, no malo je vjerojatno kako je na Trsatu postojala još neka, sasvim druga žena koja se zvala Ana i koja je ne samo poznavala Carolinu Nugent, nego bila s njom u prijateljskim odnosima, pa ju je pozvala i na Trsat tog ljeta ili ubuduće.
Razglednicu je po diktatu mogla pisati i Pia, bez da to bude spomenuto. I tako dalje ...

kobler
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#225  PostPostao/la kobler » 10.9.2022, 11:37

Ana je konfabulirala bez pardona. Ne samo što se pomladila za 27 godina u službenom dokumentu - izmišlja posve krivi datum rođenja - nego je navela sasvim krivo ime i prezime majke (Barbara Eggermann!), a i oca je prekrstila iz Alberta u Antona (Antal)!

Zato sve navedeno u člancima treba uzeti s velikom rezervom. Na primjer, ona nikad nije bila dvorska dama, niti je to mogla biti: kao kćeri iz morganatskog braka njoj su sva vrata svih dvorova bila zatvorena. Stoga su sve priče o životu na dvoru tek plod njene mašte. Na stranu što joj o obitelji nije imao tko pričati, osim oca, Potom, rado i bez srama ispaljuje bedastoče poput toga kako je stup iz Marenga na Trsat dao donijeti Marmont, koji da je stolovao na Trsatu. Osim što je Trsat prije 1828. bio jadna ruševina u kojoj se nije moglo boraviti, a pomisao da je Marmont odnio spomenik desetljeće nakon što je postavljen je barem čudna, ako već ne i nemoguća.

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Riječki bunkeri i utvrde