Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Priče iz djetinjstva

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Re: Priče iz djetinjstva

Post broj:#46  PostPostao/la Adamić » 25.3.2011, 19:23

Da , da sad si me prisjetio znali samo kredu na pola razlomit i onda bi jedan skrenuo s puta i otišao npr. u neku slijepu ulicu :lol: a mi ostali bi nastavili dalje. :D :putopisac:

Područje bi nam bila cijela Kozala, stube Kalvarija pa sve do parka Vladimira Nazora.
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 11

Post broj:#47  PostPostao/la alancro » 26.3.2011, 01:52

Adamić napisao:Ali da se vratim na igre bilo je tu svega. Od igara osim standarnih lovica igrali smo : "Care, care gospodare", "Crna Marica 1,2,3 ", "Crvena kraljica", "Krokodil ", "Ledena Baba" i još neke ali se ne mogu sad sjetit naziva .Npr. znali smo uzet velik komad krede i onda ostavljat strelice po zidovima , dok nas je jedan koji je odabran morao čekati npr. 2,3 minute i onda krenuti za nama u potjeru prateći naše oznake. Tako da smo znali dosta prohodat a strelice smo svugdje stavljali , nekad je tragač trebao imati i dobro oko. Oznaka $ značila je završetak strelica , tu bi smo se sakrili i čekali tragača dok nas ne pronađe.
.

Evo samo da priupitam za dodatna objašnjenja. To sa kredom prvi put čujem. Ali ostao sam malo frustriran što se nikako ne mogu sjetiti o čemu se radi pri Care care gospodare. Jel mi možeš to malo opisat, sto posto sam siguran da smo se to igrali.

Crna marica ne znam što je ali Crvena kraljica 1,2, 3 to je ono kad se kraljica okrene prema zidu, izgovori to, svi ostali trče prema njoj a na riječ tri svi stanu, koga je kraljica vidjela da se je pomaknuo odnosno tko se na 3 nije zaledio leti van. Onaj ko prvi takne kraljicu dobiva njenu ulogu.
Ledena baba mislim da znam što je uhvatiš se za ruke po dvoje i vrtiš i onda ledena baba zapovijedi Stop ti pustiš ruke i okameniš se u poziciji kako si odletio. Nažalost ne znam kako smo to zvali ali mislim da nismo zvali ledena baba. Ako se uopće radi o istoj igri.

Još zamolba o čemu se radi u Krokodilu?

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#48  PostPostao/la Adamić » 26.3.2011, 13:46

Baš sam mislio i objasnit ove igre. Te igre ne igraju se samo ovako među kvartovskom djecom nego i u školama. Sigurno se i danas mlađe generacije igraju ovako.

Ukratko ću objasnit sve nabrojane igre pa će se možda neki odmah prisjetiti.

Care, care gospodare
Ta igra mi je bila dobra a išla je ovako...
Jedan (car) se nasloni na zid , dok se ostali poredaju malo dalje od njega u jedan red i pitaju "Care, care kolko ima sati? Onda car kaže 2 konjska (veliki koraci), 5 mišjih (mali), ili 1 mravlji :lol: sve ovisi tko to pita . Pitači zato često mijenjaju glas a onaj tko prvi stigne do cara je novi car. Car je mogao ako je želio zeznuti nekoga, mogao reći "Pao sat u bunar" na šta se pitač mora vratit na početak. :mrgreen:

Crna marica 1,2,3

Jedan igrač stoji uza zid (cilj) a ostali su igrači jedan pokraj drugoga par metara od njega. Crna marica kaže : Crna marica 1,2,3 pretvori se u neku životinju ili stvar. Kad to izgovori , naglo se okrene a ovi ostali moraju biti u položaju onoga u što su se pretvorili. Crna marica dolazi do nekoga , takne ga i onda ovaj mora oponašati to ,tako da se približava cilju. Crna marica će odlučiti koliko će koga daleko pustiti , moždaće ga opet dotaknuti i on se onda mora ukipiti. Ako oponašanje nije uspjelo on postaje Crna marica.

Crvena kraljica, možda se negdje zove i crna kraljica
Ovo ste svi trebali igrati, barem smo mi to igrali najviše a ide ovako :D
Imamo cilj na kojem stoji okrenutim leđima Crvena kraljica i malo dalje start na kojem su svi ostali igrači. Cilj je doći do Crvene kraljice tako kad ona sporim ili brzim glasom kaže "Crvena kraljica 1,2,3" ostali se moraju njoj približit ali kad se kraljice okrene naglo vi ste morali biti na mjestu. Tko nije morao se vratiti na početak. :mrgreen:

"Ledena baba"
ova mi je isto bila jedna od najdražih igri....
Jedna osoba je ledena baba. Ona lovi po prostoru druge suigrače. Koga zaledi taj se mora skamenit , drugi suigrač ju može odlediti svojim toplim dodirom. Cilj je da ledena baba zaledi sve igrače. ako netko bude zaleđen 3 puta on postaje ledena baba.

Krokodil
je dobra igra. Nekad sam znao samo zbog nje oblačit majice koji imaju puno boja nasebi. : lud :lol:
Jedan bi bio krokodil i nacrtala bi se na podu rijeka ili put neki . Krokodil bi sam bio na jednoj strani a ostali bi bili preko te rijeke. Ostali igrači bi pitali "Krokodile, krokodile smijemo li prijeći rijeku?" a na to bi krokodil odgovorio samo ako imate na sebi plavu, zelenu, žutu ili neku drugu boju. Onaj tko bi na sebi ima tu boju slobodno bi prelazio tu rijeku a onaj tko ne bi imao njega bi krokodil lovio . Onoga koga krokodil ulovi postaje novi krokodil.

gost

Post broj:#49  PostPostao/la gost » 26.3.2011, 14:34

adamiću ti si tako mlad a tako puno znaš tih starinskih igara.

znači, otkad su izrasla generacija moje djece sve se to potrlo....
loši rađaju i odgajaju loše. valjda je moja generacija bila trula. kad je tako loše odgojila djecu.
ja sam '62. godište i imam djecu 18 i 13 godina staru. moja djeca nisu te igre naučila. moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh.
: plakanje : lupit se oni su djeca kompjutera, i podova, i phoneova, videoigrica, ............, PSP-a, playstationa raznobrojnih.

negdje smo jako zajebali stvar. : lupit se : lupit se

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#50  PostPostao/la alancro » 26.3.2011, 14:47

mikimiki napisao:adamiću ti si tako mlad a tako puno znaš tih starinskih igara.

: plakanje : lupit se oni su djeca kompjutera, i podova, i phoneova, videoigrica, ............, PSP-a, playstationa raznobrojnih.

negdje smo jako zajebali stvar. : lupit se : lupit se

eto potvrdile su se neke moje analize iz ovog toppica. Ne mogu reć da mi je drago što sam imao pravo.

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#51  PostPostao/la alancro » 26.3.2011, 14:55

Adamiću svaka čast da si napisao opis igara. Već sam spomenuo da imam slabo pamćenje za imena i nazive tako sam razbijao glavu kako se zove ova igra koju si ti opisao Care govedare. Mi smo je isto igrali jedino što je koraka bilo više vrsta, bili su mišji, zečji, žablji itd.

krokodil nikad čuo

ledena baba se kod nas igrala drugačije ali princip je bio isti da se zaledi osoba, i sigurno se nije zvala ledena baba ali ne znam kako se zvala

opisat ću još jednu igru za koju ne znam kako se zvala. Svi sjednu u krug, osim jednog koji ima rupčić u ruci. Pjeva se "ide maca oko tebe pazi da te ne ogrebe, čuvaj mijo rep, da ne budeš slijep, ako budeš slijep otpast će ti rep" a maca trčeći kruži oko djece koja sjede i iza leđa nekom od njih spušta rupčić. taj mora skužiti da mu je maca spustila rupčić i onda on ustaje, i maca i on se takmiče tko će prvi stići na mjesto koje je on ispraznio, ako maca prva stigne (što se skoro uvijek događa jer je u prednosti pred ovim drugim) sjeda na njegovo mjesto a on preuzima njenu ulogu.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#52  PostPostao/la nikola » 26.3.2011, 15:00

Nitko od djece ne igra cip cop, a do prije par godina to je bila graja pod prozorom. Ni špigule, nema više graničara,lovice, skrivača. Kreativnost je otišla na internet, pa sada klikom miša igraju današnje generacija.
Pitam se, zašto u školi ne uče igrati se te stare igre? Mi smo čak i na natjecanja odlazili, sjećam se jednog u G.Kotaru, utrkivao sam se vrećom u nogama, poskakivli smo i branili boje i čast škole.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#53  PostPostao/la Adamić » 1.8.2011, 17:05

Da li se sjećate engejca ?

engejac.jpg
engejac.jpg (119.1 KiB) Pogledano 5925 puta

municijazaengejca.jpg
municijazaengejca.jpg (30.05 KiB) Pogledano 5925 puta

a ovih metaka? :D

Mi koji nismo imali pištolj uzimali smo kamen i udri po njemu. :mrgreen:

gost

Post broj:#54  PostPostao/la gost » 1.8.2011, 17:25

Imao u djetinjstvu više komada, zlatni i crni sa bubnjem, mislim da ga je unis Sarajevo proizvodio i ovaj gore sa saržerom, zlatne boje...
Obožavao sam ih, ovi sarajevski su se znali često kvariti...

Ima ih još za kupiti, samo treba njuškati...
Zadnja izmjena: gost; 1.8.2011, 17:25; ukupno mijenjano 1 put/a.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#55  PostPostao/la nikola » 1.8.2011, 17:25

Sestra mi je dobila engejcem u oko. Lik je opalio u pravcu njenog oka, potom filmski vrisak i onda bolnica. Pa su joj satima vadili (čitaj kopali) iz oka čestice crnog baruta. Poslije smo svi bili u kazni : lud
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#56  PostPostao/la gost » 1.8.2011, 17:28

Ja sam si na dan armije, neke 87-e ili sl. probušio koljeno sa njim, a taman sam morao ić na Trsat u vojarnu, na JNA smotru...

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#57  PostPostao/la nikola » 1.8.2011, 17:30

salsoul napisao:Ja sam si na dan armije, neke 87-e ili sl. probušio koljeno sa njim, a taman sam morao ić na Trsat u vojarnu, na JNA smotru...

Srami se!
A ja sam `71 ili `72 dobio iz Trsta vinčesterku sa onim crvenim plastičnim mecima. Bio sam glavni u ulici. 8-)

morčić
ĆO !!!
ĆO !!!

Post broj:#58  PostPostao/la morčić » 1.8.2011, 21:52

mi smo još igrali......oduzimanje polja,poklanjam se na tebe,cavaletto chi ze resto qua,graničara,kauboja i indijanaca,partizana i njemaca a moja djeca....barem se meni čini nisu imala takvo djetinstvo.....kompjuteri su uništili sve....

gost

Post broj:#59  PostPostao/la gost » 1.8.2011, 22:45

da, da :cry:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#60  PostPostao/la Adamić » 1.8.2011, 22:53

A štukanice, pračke. Meni se čini da to današnja mladež nije imala u rukama. Kompjuter facebook je uništio sve. Djeca će nam biti sve deblja i deblja.

Ova moja špriherica ima negdje oko 15 godina. Ovakvu su samo "profesionalci" imali. :lol: Ovo je unikatan rad.

Na njoj je 11 najkvalitetnih lastika ali čini mi se da ih je bilo još par samo su pukle kako godine ide.

praćka.jpg
praćka.jpg (36.04 KiB) Pogledano 6011 puta

Riječ je o ozbiljnoj igrački , naime probijala je sve staklo, plastiku , radile iskre na podu, fijukala režući svojom brzinom zrak. Samo je trebalo dovoljno imati snage u dječačkim tijelima da pračka postigne svoj maskimum. (od 5 razreda pa nadalje)
Ubojitom su je činile špriheri i to ne bilo kakvi neko željezni . Nemam kod sebe nijedan ali možda bi mogao nabaviti da vam pokažem. Špriher je imao oštre vrhove toliko oštre da vam je prst znao imati ogrebotinu kad bi ste ga ispalili iz ruke.
Znam da smo ja i moja ekipa napravila na tisuće šprihera. To su nam bile zalihe, vrečice teške po kg. Pogodak špriherom je bolan, a i opasan ako pogodi oko. Što se tiče preciznosti jedan moj prijatelj bio toliko precizan da je skidao pticu u letu na priličnoj udaljenosti.
Kad sam već opisao sve. Moram reći i od kuda smo nabavljali jedan od najbitnijih sastojaka pračke a to su lastike. Ne , nismo ih uzimali iz gaća , one bijele nego iz portapaka. Samo trebalo je to izvuči rezat, zaštitne slojeve da bi došli do gume.
Tijelo pračke napravljeno je od žice za struju i ta je najkvalitenija. Sam izgled definirao je svatko po želji.

S pračkama smo prestali kad su došle kamenjarke tj. profesionalne pračke u naš grad 90 tih. U robnoj kuća ri se je mogla kupiti, bio je to američki proizvod i koštala je tada oko 100 maraka. Kupio sam ju je i ja ali nije mi se nikad svidjela je nije bila upola dobra kao špriheica. Morao si ko konj natezati a učinak nikakav. "Streljivo" su nam bile kuglice sa željezničkih tračnica. Naime te okruglice su ispadale iz vagona?! Skupljali smo ih na Mlaci.

kamenjarka (1).jpg
kamenjarka (1).jpg (39.23 KiB) Pogledano 6011 puta

Pračka s uporom za ruku, Domet preko 150 metara! Precizna do 35 metara!

Dolaskom srednje škole završio je svaki doticaj s ovakim stvarima i posvetilo se je nekim drugim lijepšima oblicima zabave. : ruka

Sva sreća da sam sačuvao svoju špriheicu jer svakim danom mi je sve lijepša i lijepša.

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Povijest