Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Priče iz djetinjstva

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re:

Post broj:#31  PostPostao/la nikola » 25.3.2011, 08:24

lappino napisao:Lijepo je pročitati da se dječje navike nisu puno razlikovale od kvarta do kvarta...

(Mene nisu bili vezali za stup, no za stablo...) :mrgreen:

E, a ste igrali Cavallino, cavallino chi xe resto qua'?

(Moje dijete od 4 i pol godine se daleko bolje razumije u Ipad od mene...)

Da, to je bila brojalica.
Meni je bila fora cukar i kafe (cukarikafe). A znao sam i sa djevojčicama igrati lastik :oops:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

rijeka53

Re: Za domovinu s Titom -- NAPRIJED! (odrastanje u socijalizmu)

Post broj:#32  PostPostao/la rijeka53 » 25.3.2011, 14:31

lappino napisao:Lijepo je pročitati da se dječje navike nisu puno razlikovale od kvarta do kvarta...

(Moje dijete od 4 i pol godine se daleko bolje razumije u Ipad od mene...)

... a granicara i oduzimanje zemlje pa cop-cop, gluhi telefon na zidicu nas pedeset svih
generacija, od onih od dvajset let do nas klinaca ki jos nisu ni skolu pohajali, da ne
govorim o lovice i skrivaca, skrivajuci se (bezbrizno) po cijelom kvartu ... ;)

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 11

Re: Priče iz djetinjstva

Post broj:#33  PostPostao/la alancro » 25.3.2011, 14:58

nikola napisao:Meni je bila fora cukar i kafe (cukarikafe). A znao sam i sa djevojčicama igrati lastik :oops:

Nikola potsjeti me malo o čemu se tu radilo Cukara kafe? Naziv mi je totalno poznat ali mi je isparila radnja.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#34  PostPostao/la nikola » 25.3.2011, 15:06

alancro napisao:
nikola napisao:Meni je bila fora cukar i kafe (cukarikafe). A znao sam i sa djevojčicama igrati lastik :oops:

Nikola potsjeti me malo o čemu se tu radilo Cukara kafe? Naziv mi je totalno poznat ali mi je isparila radnja.

Jedan naslonjen na zid postavi dlanove u visinu prepona. Igraju dvije ekipe i prva se postavi tako da jedan postavi glavu u namještene dlanove onoga naslonjenog, a slijedeći iz ekipe jedan drugome glavu stavljaju među noge. Tako čine neraskidiv lanac.
Druga ekipa uzimajući zalet, jedan za drugim trčeći se baca na taj ljudski lanac i traži najslabiju kariku. Kada i zadnji skoči, broji se i ako do kraja brojanja lanac izdrži, oni su pobjednici. Obrnuto, ako lanac pukne prilikom stakanja protivničke ekipe, onda su oni pobjednici.
Uf, valjda ćeš skužiti...
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#35  PostPostao/la alancro » 25.3.2011, 15:10

nikola napisao:
alancro napisao:

Jedan naslonjen na zid postavi dlanove u visinu prepona. Igraju dvije ekipe i prva se postavi tako da jedan postavi glavu u namještene dlanove onoga naslonjenog, a slijedeći iz ekipe jedan drugome glavu stavljaju među noge. Tako čine neraskidiv lanac.
Druga ekipa uzimajući zalet, jedan za drugim trčeći se baca na taj ljudski lanac i traži najslabiju kariku. Kada i zadnji skoči, broji se i ako do kraja brojanja lanac izdrži, oni su pobjednici. Obrnuto, ako lanac pukne prilikom stakanja protivničke ekipe, onda su oni pobjednici.
Uf, valjda ćeš skužiti...

Hvala, potsjetio si me. Ja sam noćas baš potaknut temama na forumu se prisjećao čega smo se igrali kao klinci i točno toga sam se sjetio ali se nisam mogao sjetit naziva. To smo puno puta igrali. U toj igri su svoje zvjezdane trenutke doživljavali oni najdeblji jer to je bila jedina igra u kojima si molio boga da debeli upadne u tvoju ekipu.
Jednom, sjećam se, kad mi je jedan debeli svom snagom pao na kičmu, skoro sam pukao, oborio me je na koljena ko devu.
Zadnja izmjena: alancro; 25.3.2011, 15:21; ukupno mijenjano 1 put/a.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#36  PostPostao/la nikola » 25.3.2011, 15:20

Igrali smo i igru klis.
Klis je s obje strane naoštren drveni štapić cca 10 cm (naoštrena grana kao npr. olovka). Iskopa se mala rupa u zemlji i klis se postavi na jedan kraj rupe. Drugim štapom s obje ruke lupiš po djelu klisa koji je nad rupom i on poskoči u zrak. Tada ga pokušavaš što više puta udariti u zraku i udaljiti od početne rupe. Tko ga više puta udari i udalji taj je pobjednik.

rijeka53

Post broj:#37  PostPostao/la rijeka53 » 25.3.2011, 15:22

... mislin da smo mi to dugojacije zvali, mislim janjine ili tako nec slicno :ne znam:

.... a tek na spigule :D

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#38  PostPostao/la alancro » 25.3.2011, 15:25

nikola napisao:Igrali smo i igru klis.
Klis je s obje strane naoštren drveni štapić cca 10 cm (naoštrena grana kao npr. olovka). Iskopa se mala rupa u zemlji i klis se postavi na jedan kraj rupe. Drugim štapom s obje ruke lupiš po djelu klisa koji je nad rupom i on poskoči u zrak. Tada ga pokušavaš što više puta udariti u zraku i udaljiti od početne rupe. Tko ga više puta udari i udalji taj je pobjednik.

E ovo još nisam čuo. Iz kojeg si kvarta? Pitanje nije sasvim bez veze, onako me zanima fenomenološki da li su se igre razlikovale od kvarta do kvarta, jer recimo u Starom gradu nije vjerojatno bilo puno zelenila pa su možda i igre bile drugačije, možda su bile autohtonije. Možda su u nekim kvartovima igre bile više po talijanskoj modi.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#39  PostPostao/la nikola » 25.3.2011, 16:15

alancro napisao:E ovo još nisam čuo. Iz kojeg si kvarta?

Rodio se i živio do cca 15-e god. na Pećinama.

gost1

Post broj:#40  PostPostao/la gost1 » 25.3.2011, 17:00

Odgovorno tvrdim, klis se igrao i na Gornjoj Vežici... :mrgreen:

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#41  PostPostao/la alancro » 25.3.2011, 17:14

lappino napisao:Odgovorno tvrdim, klis se igrao i na Gornjoj Vežici... :mrgreen:

Dakle za sada je klis lociran na istočnom dijelu grada. Stvarno nikad nisam čuo za klis, a i naziv mi baš nekako Hrvatski zvuči.
Sad kad smo kod terminologije tipa Cavallino, zanimljivo da smo za neke stvari mi sa Turnića imali talijanske termine. Npr podmetnuti nekom nogu se je zvalo "zgambetta" (nožica). A kad si spojio dlanove pa se je onda netko drugi uzverao na te dlanove stupivši na njih svojom nogom, to smo zvali "lopovska gambetta".
Može bit da smo zbog nekih povijesnih ili kulturoloških razloga imali neke različite igre od djece iz sušačkog dijela, a može biti da smo i iste stvari nazivali drugim imenom. Evo što sam se još sjetio da nismo govorili "vidi ga" nego "vara ga" (od fijumanskog VARA = talijanski GUARDA = vidi, gledaj)

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#42  PostPostao/la nikola » 25.3.2011, 17:59

Isto se govorilo i na Sušaku. I gambeta i vara ga. Kao i u drugim djelovima gdje je prije prevladavao talijanski. Sjetite se kako je na ovim prostorima stoljećima prije venecijanski bio jezik trgovaca...
A znalo se reć i : Vara vara tri tovara :lol:
Meni je recimo uvijek bilo zanimljivo, a i sada mi je kada svi kažemo : "Idem u grad". A pobogu, pa stanujemo u gradu, ne idemo u grad sa sela ili iz šume. Vjerojatno je to ostalo od vremena kada su bile zidine, pa sve što je bilo unutra bio je grad, zar ne? Ako i nije točna ova moja definicija, barem je zanimljiva.

gost

Post broj:#43  PostPostao/la gost » 25.3.2011, 18:47

Veoma zanimljivo..i mi na Trsatu smo u jednom momentu od izbora preko kavalina iz čista mira prešli na okoš bokoš :ne znam:

Egzistirala je i gambeta, s tim da je lopovska bila samo lopovska (bez gambeta), u smislu daj mi lopovsku kad je netko trebao preko zida u krađu trešanja ili u obilazak skloništa na Fratarskom.

Znimljiv je cukarikafe, poprilično gruba pa i opasna igra. Danas bi smo vjerojatno trčali sa psiholozima i socijalnim radnicima u školu da vidimo djecu da skaču svom snagu jedan drugom po kičmi :lol:
Ta igra mi se čini nekako autohtona jer nisam čuo da su je klinci igrali u drugim krajevima :ne znam:

Bilo je u školi još nimalo bezazlenih igara npr. uspavljivanje.
Zadnja izmjena: gost; 25.3.2011, 18:49; ukupno mijenjano 1 put/a.

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#44  PostPostao/la Adamić » 25.3.2011, 18:48

A ja šta sam sve radio. Bili smo kao majmuni penjali se po zgradama , drvećima. Hvala Bogu da smo svi živi ostali. No lomovi ruku, uganuća i potresi mozga bili su nešto normalno.
Bio sam u ekipi koja je fizički bila ekstremno tjelesno spremna. Bili smo brzi , gipki a ja sam imao onaj osjećaj da mi se jednostavno ne može ništa dogoditi jer nisam imao straha. Kako kaže i alancro hrane mi nije puno trebalo, jednostavno tijelo mi ju nije tražilo ali to roditelji nisu shvaćali pa bi znao često napuniti usta hranom i na slijedeći korak ispred kuće izabaciti to iz ustiju. Eto danas volim sve pojesti i popiti. :piti: :jesti

Stalno sam bio vani i uvijek smo nešto igrali. Izdvojit ću samo neka sjećanja. Smijem se već sad kad pomislim na to . Dobro ovo je više zezancija. Znali smo ugurat prste u auspuh dok ih ne namažemo dobro i onda doći nekome iza leđa, prislonit te prste na oči (kapke) i reći : Pogodi tko je ? :lol: smijem se kad se sjetim toga : smijeh ....
Nakon toga bi svi crkli od smijeha kad bi ugledali njegovo crno lice. Neki čak nisu ni kužili šta je , dok smo mi umirali od smijeha. :mrgreen:

Ali da se vratim na igre bilo je tu svega. Od igara osim standarnih lovica igrali smo : "Care, care gospodare", "Crna Marica 1,2,3 ", "Crvena kraljica", "Krokodil ", "Ledena Baba" i još neke ali se ne mogu sad sjetit naziva .Npr. znali smo uzet velik komad krede i onda ostavljat strelice po zidovima , dok nas je jedan koji je odabran morao čekati npr. 2,3 minute i onda krenuti za nama u potjeru prateći naše oznake. Tako da smo znali dosta prohodat a strelice smo svugdje stavljali , nekad je tragač trebao imati i dobro oko. Oznaka $ značila je završetak strelica , tu bi smo se sakrili i čekali tragača dok nas ne pronađe.

Od brojalica bila je je ona koja većina odmah zapamti a ide ovako.
"Okoš bokoš prdne kokoš
pita baja kolko tebi treba jaja?
Kako govoriš tako lupaš sklopljenom šakom sebi u bradu i onda na ostale , na kome se brojalica zaustavi taj mora odgovoriti koliko mu jaja treba . Tada onaj koji broji opet lupa sebi šakom u bradu i na kome stane ,taj ispada.

I tako bilo je svega... da mi se opet vratiti u djetinjstvo. :D

lappino napisao:

koliko se sjećam mi smo to igrali tako da se jedan sagnuo, mi bi ga okružili i onda bi ga jedan lupao po leđima i nakon ove gore izgovorene rečenice pokazao u nekoga s kažiprstom a onaj dole sagnut je trebao reći na koga je pokazao. Nekad smo znali i lagat, tako da je onaj dole znao dosta dugo biti sagnut dok nije skužio da ga se zeza.

vinska mušica napisao:Bilo je u školi još nimalo bezazlenih igara npr. uspavljivanje.

Probali i to nakon nekoliko takvih igara jedan je bio pao u nesvijest , oči su mu bile izvrnute . Prestrašili smo se i više nikad nismo to igrali.
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

acori
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#45  PostPostao/la acori » 25.3.2011, 19:14

Npr. znali smo uzet velik komad krede i onda ostavljat strelice po zidovima , dok nas je jedan koji je odabran morao čekati npr. 2,3 minute i onda krenuti za nama u potjeru prateći naše oznake. Tako da smo znali dosta prohodat a strelice smo svugdje stavljali , nekad je tragač trebao imati i dobro oko. Oznaka $ značila je završetak strelica , tu bi smo se sakrili i čekali tragača dok nas ne pronađe.

ovo mi je bila jedna od najdražih igra, moglo se čak i raditi lažne strelice. npr napravi se par njih na desno,a ti odeš lijevo,dovoljno da ga malo zavaraš. sječam se da su nam granice bile kafić Alibi i Oš Podmurvice.
Odlična tema,baš me nostalgija pere :bravo:

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Povijest