Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Priče iz djetinjstva

Dotaknite se neke teme iz bogate povijesti našeg grada. Jedino rubrika "Osobe" vezana je cijeli naš kraj. Pridonesite svojim prilogom da saznamo i naučimo nešto više .
Medokava
Quarnero
Quarnero

Teme: 18

Re: Priče iz djetinjstva

Post broj:#76  PostPostao/la Medokava » 31.1.2012, 00:51

Bazilisk napisao:
Adamić napisao:pa to može u priče iz djetinjstva... :lol: znaš da imamo tu temu.. tu joj uopće nije mjesto.

Ne bih se složio s moderatorom o premještanju teme u priče iz djetinjstva!
Podvodni je ribolov bez svake sumnje sport!
Po meni, izuzetan!
Posebno za naš grad, za naš kraj!
Kako je naša Rijeka grad na moru, definitivno je primjereno da ima i svoju temu o podvodnom ribolovu.
Da ne govorimo o činjenici kako se u našem neposrednom susjedstvu, u akvatoriju
Malog Lošinja odvijaju takmičenja svjetskog značaja!
Mali Lošinj je mjesto koje ima dugogodišnju tradiciju u podvodnom ribolovu, a posljednje takvo takmičenje održalo se u razdoblju od 14. – 19. 09. 2010. kada je bilo domaćin 27. Svjetskog prvenstva u toj kategoriji.

Davne 1950. godine u Mali Lošinj kao novo ribolovno sredstvo stiže prva puška za podvodni ribolov, a samim time stvorena je nova kategorija koju ondašnji Zakon o morskom ribarstvu još nije poznavao – podvodni ribolovac.

Već 1956. godine održano je Prvenstvo sjevernog Jadrana u podvodnom ribolovu u akvatoriju Lošinja, a 1957. godine Mali Lošinj organizira 1. Svjetsko prvenstvo u podvodnom ribolovu, te se od tada zauvijek upisuje na svjetsku kartu podvodnog ribolova.

Od 1957. godine u Malom Lošinju održava se tradicionalno natjecanje - Novogodišnji kup u podvodnom ribolovu. Duboka je i neraskidiva veza Lošinjana i podvodnog ribolova, o čemu svjedoči i spomenik podvodnom ribolovcu u centru Lošinja.

Autoru teme sugerirao bih izmjenu naslova.
Na pr. "Rijeka i podvodni ribolov"!

Nikola sori : :oops: , jako mi je žao što sam zamijenio autore članaka, gore citiram original od Bazilisk-a.
Sukob u kojem protivniku nisi izmamio osmijeh na licu – izgubljen je.

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#77  PostPostao/la nikola » 31.1.2012, 09:51

Ma sve 5!
Samo ti nastavi sa interesantrnim pričama iz svog života i života ovog grada. :gore
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Gortan
Forza Fiume !
Forza Fiume !

Teme: 2

Post broj:#78  PostPostao/la Gortan » 16.8.2012, 19:39

Sladoled Lucka, sladooleeed, sladoled u casicama. sladoled u casicama. sladoleed sladoled.

Pamti li jos itko ovaj sladoledarski poklic sa pecinskih plaza '70-ih, od Sabliceva do Grceva?

Castel
ĆO !!!
ĆO !!!

Teme: 6

Žvakaće našeg djetinjstva

Post broj:#79  PostPostao/la Castel » 31.12.2013, 07:32

Da li se itko sjeća legendarnih "Bazooka Joe" žvakaćih guma?

Ove žvakaće počele su se proizvoditi nedugo nakon II. svjetskog rata u SAD-u od strane Topps Company, čije je sjedište bilo u Brooklyn-u, New York. Žvakaće su bile upakirane u crveno-bijelo- plavom omotu. Počevši od 1953 proizvođač je žvakaćama dodao male stripove sa likom "Bazooka Joe". : slinit2
Prilog
preuzmi.jpg
preuzmi.jpg (21.33 KiB) Pogledano 6931 puta

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 11

Post broj:#80  PostPostao/la alancro » 15.3.2014, 11:36

Otkriven identitet Barbe Guštera?
Eto kojih četrdeset i kusur godina poslije izgleda da je konačno otkriven identitet Barbe Guštera iz Turnića (o kome sam pisao u ovoj rubrici). Kolegica koja je sa mnom odrastala na Čandekovoj 36 kaže da je Gušter bio iz dobre fijumanske obitelji Gustin (odakle vjerojatno i nadimak Gušter), a bili su navodno vlasnici nekakve tvornice varikine. Guglajući nisam ništa našao o toj tvornici, možda netko nešto zna o tome? U svakom slučaju kopao je po kantama za smeće zbog nekih svojih razloga, ne zbog neimaštine.
Kako u svakoj legendi ima ponešto i istine, izgleda da čak i baraka Barbe Guštera, u kojoj je (kako smo vjerovali mi klinci iz Čandekove) držao lava, ima veze s njim, jer je stanovao u kući nedaleko te iste barake. Ostaje još samo saznati da li je u baraki zaista držao lava, ili je to ipak samo bilo dječje pretjerivanje :lol:

edotijan
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 86

Post broj:#81  PostPostao/la edotijan » 4.11.2014, 20:40

Nunchake.JPG
Nunchake.JPG (176.91 KiB) Pogledano 6803 puta

Dobar vam dan forumaši,
Alancro je spomenuo nunchake. U privitku na slici su nunchake koje sam kupio 1975 kao kadet u Japanu. Svijelo mi se kako ih vitla Bruce Lee, pa sam i ja mislio da to mogu.
Nakom dobrog udarca po glavi sa time sam prestao i nunchake su stalno u jednoj kutiji u svojoj futroli. Ove moje su spojene najonslim konopcem, ali ima i varijanta spojena lancem sa džogulinima. Metalne nisam vidio. Najskuplje su bile od svetog drva.
Da li ste kao mali igrali ˝bankroc˝? To je kada bi se karte podijelile na onoliko kupova koliko ima igrača i svaki bi stavio istu svotu novaca na taj up karata na neviđeno. Tada bi se karte okrenule i koji igrač je imao najveću kartu pokupio bi novac.
Veliki pozdrav
Edo Tijan

alancro
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Teme: 11

Post broj:#82  PostPostao/la alancro » 21.10.2015, 22:03

ja sam vidio nunčake od željeznih cijevi i to takve da je uža cijev ulazila u onu širu (dakle neke vrste "sklopive" nunčake). Lakše za nošenje. Ja sam imao drvene, puknuo sam se par puta po leđima i ubrzo odustao od treniranja...

Naoblaka sa Sušaka
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#83  PostPostao/la Naoblaka sa Sušaka » 18.3.2020, 04:36

Naravno, poklič sa pećinskih plaža sladoled, krafne i košpice, a na Grčevu i sladoled. Sjećam se da je na Grčevu kasnih sedamdesetih ili ranih osamdesetih bila naplata kupališta. Gore na vrhu stepenica je sjedila teta za stolom i naplaćivala, čini mi se nešto sitno da je bilo. A inače, žao mi je šta su se prestale održavati Pećinske noći na igralištu, to je baš bilo lijepo, netko je bio to spomenuo, ali na igralištu su osamdesetih bile Pećinske noći, a Ribarske noći su bile na hotelu "Park". Uglavnom, ove na hotelu su bile svaki vikend ribarske a pećinske noći na igralištu ne tako često, barem osamdesetih, sjećam se kada je bila Đurđica Barlovć, i kad je bila grupa "Film"sa Stublićem.

Naoblaka sa Sušaka
Šta da ?
Šta da ?

Post broj:#84  PostPostao/la Naoblaka sa Sušaka » 18.3.2020, 04:41

Bazzoke su bile zakon, a u to vrijeme negdje bile su i Babaloo žvakače ( dugačke i plosnate ), Sport ( male kockaste ), žvakaće u obliku cigareta, i one okrugle svaka u drugoj boji u nizu od po desetak pa bi teta na kosku kidala koliko tko hoće.

calcio
Gost
Gost

Post broj:#85  PostPostao/la calcio » 21.3.2022, 23:17

Iako je glavnina postova na ovoj temi već starija od 10 godina, svejedno vam se želim svima zahvaliti, a naročito @alancro, na mnogim sjećanjima koja ste mi vratili. Zanimljivo, na ovu temu sam naišao večeras guglajući "kavalino kavalino" u nadi da ću pronaći kakav dobar link da me podsjeti o čemu se točno radilo, budući da sam se samo sjećao da je to bila neka igra (a u stvari brojalica) koju smo prakticirali u djetinjstvu. Odrastao sam na Turniću u neboderu u Čandekovoj, išao u vrtić Nada Šuperina (kasnije preimenovan u Gardelin) na prijelazu 70tih i 80-tih, pa potom u školu Turnić, pa Elektrotehničku školu i fakultet. Ispada da sam sve svoje obrazovanje odradio u krugu 15 minuta hoda od mjesta stanovanja. Iako sad više ne živim u tom kvartu ni u Rijeci (ali nisam ni tako daleko), primjećujem da sam ostao jako vezan za tu zonu, valjda neki feelgood element povezan sa bezbrižnim vremenima djetinjstva i mladosti. Tako da i sada kad ulovim sat-dva free volim rado prošetati starim ulicama i uroniti u neko posebno bezvremensko raspoloženje. I kao da svako doba godine nosi svoje posebne doživljaje. Evo nam proljeća, i jedna od prvih asocijacija mi je preslatki miris amula preko puta benzinske postaje u Čandekovoj. Pa onda ljepljivi pločnici Vukovarske od bezbrojnih otpalih murvi. Ili je to već ljeto?

Čega bih se još mogao prisjetiti? Npr. malog marketića u Giuseppe Duella kamo bi otac otišao u 6 ujutro da meni i sestri kupi trokute od sira ili nešto drugo za doručak, a onda bi pješaka u 3. maj. I stigao bi prije 7 cvikati legendarnu "kartelu". Sjećam se da je Čandekova završavala iza knjižnice, sve iza toga je bila neka šikara. Linija 6 se okretala ispred zadnje stambene zgrade na Krnjevu. A postojala je i linija 6B, nije li? Kamo je ona išla, više se ne sjećam. Pamtim i nebrojene šetnje do stadiona na Kantridi koje su uvijek prolazile izobličenim kvrgavim pločnicima pod drvoredima gdje je sada ZTC. A bila je tamo i neobična autobusna stanica za prema gradu, sva od metalnih profila obojanih u crno i nekako uronjena u grmlje i raslinje.

Prisjećam se i nekih neobičnih "likova". Na benzinskoj od Ine je radio stari sijedi tip koji bi nas uvijek rastjerivao kad bismo htjeli na brzinu napumpati loptu. Baš nije nikako volio djecu. :D Suprotan primjer je iz vrtića Turnić, kamo sam znao ići subotom jer valjda Šuperina nije radila vikendom. Tamo se znao pojaviti neki mršavi tip od možda 55-60 godina, izgledao mi je skoro kao neki klošar, ime mu je bilo Aldo. Iz nekog razloga nama klincima je bio zabavan, on bi nas malo nasmijavao i onda otišao dalje svojim putem. Zimi je nosio kapu s vunenom lopticom na vrhu kao nekad Križaj i Stenmark.

Jedna anegdota iz školskih dana. Od parkića koji se nalazi kraj autopranice se prostire usjek koji ide između produženog boravka Turnić s jedne strane i uzvisine sa zgradama i stubama prema Antuna Barca s druge strane. Taj predio je u ona vremena bio dosta zarastao i nitko baš nije u njega ni zalazio. Jednom je netko u školi ispričao kako se u tom usjeku nalazi nekakva ruka koja nema tijela i vreba. Pretpostavljam da bi bilo koga tko se drzne ući u to "međuzemlje" jednostavno zgrabila i odvukla nekamo odakle nema povratka. :D Bilo mi je jasno da je to ili legenda ili zezancija, ali moram priznati da sam svejedno dosta dugo osjećao nelagodu kada bih prolazio u blizini.

Imam dojam da se Turnić nekako jako malo promijenio u zadnjih 30-40 godina. Praktično "najnovije" zgrade su ex-Meblo i Andrea, a i one već imaju 25-30 godina. I naravno, ZTC (to bi već bilo Krnjevo?). Pa čak i cesta D403 će proći ispod zemlje, kao da se taj dio grada nikako ne želi uznemiravati.

Daluka
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 10

Post broj:#86  PostPostao/la Daluka » 22.3.2022, 09:31

calcio napisao:I ... večeras guglajući "kavalino kavalino" u nadi da ću pronaći kakav dobar link da me podsjeti o čemu se točno radilo, budući da sam se samo sjećao da je to bila neka igra (a u stvari brojalica) koju smo prakticirali u djetinjstvu.
...

G..gle kaže:
Usporedba tradicionalnih i modernih igara za djecu predškolske dobi, Furlanis Martina
" Policajci i lopovi
Igrači se podijele u dvije skupine tako da se jedan pogne i savije glavu da ne vidi što se oko njega događa. Neki drugi igrač ga tapka po leđima i pjeva: „Cavallino, Cavallino, chi ze resto qua?“ te na riječ „qua“ pokaže prstom u nekog od suigrača, a „Cavallino“ (onaj pognuti) odgovara „policajac“ ili „lopov“. Tada kreće igra lovljena gdje policajci love lopove tako da im daju malu vremensku prednost. Igra završava kada su svi lopovi „uhapšeni“."

kumpanjero
Forza Fiume !
Forza Fiume !

Teme: 5

Post broj:#87  PostPostao/la kumpanjero » 16.4.2023, 23:41

ne mogu se sjetiti ni kako se zvala igra ni koja su bila pravila, jedino što se sjećam da se jedan nagne i onda ostali iz društva svi jedan po jedan njemu skaču na leđa dok mu netko drži čelo... zvuči poznato nekome?

giovanni
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#88  PostPostao/la giovanni » 17.4.2023, 09:39

kumpanjero napisao:ne mogu se sjetiti ni kako se zvala igra ni koja su bila pravila, jedino što se sjećam da se jedan nagne i onda ostali iz društva svi jedan po jedan njemu skaču na leđa dok mu netko drži čelo... zvuči poznato nekome?

Tu igru smo zvali "cukar i kafe" (to se je izgovaralo u jednoj riječi: cukarikafe i ja sam mislio, kad sam bilo jako mali, da je to neka japanska riječ). Igraju dvije ekipe sa tri, četiri ili više igrača. Ekipa mora izdržati sve skokove protivničke ekipe, a da ne poklekne ili padne. Onda se zamijene mjesta, pa druga ekipa skače.
Inače, jednom smo u vojsci igrali tu igru i tad sam saznao da se u drugim republikama bivše države ta igra zove "trule kobile".

giovanni
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#89  PostPostao/la giovanni » 17.4.2023, 10:03

Prvi put sam na ovoj temi, pa sam je cijelu pročitao i sjetio se naših nekadašnjih igara. Igru koja se spominje pod imenom "Care, care gospodare" smo mi zvali "pappagallo", i naše pitanje na koje smo dobijali iste odgovore (dva konjska, tri mišja, ...) je bilo: pappagallo che ora e.
Mi smo igrali i igru "Brusim, brusim škarice". Vsi igrači stoje u nekom nacrtanom polju, a jedan ide između njih i govori "Brusim, brusim škarice". U jednom trenutku, ne sjećam se što je bio signal, igrači moraju zamijeniti polja i trče da nađu slobodno polje. Isto tako trči i onaj tko je "brusio škarice". Kad su svi u poljima osim jednog koje je ostao vani, kreće nova igra.
Bila je i igra "Neka puca, neka puca". Igrači imaju tajna imena, stoje oko lopte i vođa igre uzvikuje "Neka puca, neka puvca" i doda jedno od tajnih imena. Prozvani uzima loptu i mora pogoditi nekoga od igrača koji se razbježe. Ako ga pogodi, pogođeni ispada. Bilo je i lažnih uzbuna, kada vođa igre doda nepostojeće ime i onda svi bježe od lopte dok ne shvate, da ih nitko ne gađa.
Sjećam se i igre "Ide majka s kolodvora", ali ne sjećam se više kako se igrala. Znam da su se svi držali za ruke i pjevali "Ide majka s kolodvora", a što je bilo dalje ne znam

giovanni
Volim Rijeku
Volim Rijeku

Post broj:#90  PostPostao/la giovanni » 17.4.2023, 10:08

Našao na internetu: https://www.leksikon-yu-mitologije.net/trule-kobile/

Trule kobile
Dječja igra gdje igrači prve ekipe zabiju glave jedni drugima među noge, a prvi u redu je naslonjen na zid ili drvo. Igrači druge ekipe naskaču ovima iz prve na leđa, iz zatrke. Nastoje da im slome kičmu i poruše red, jer ako ne uspiju, onda oni moraju da budu “kobila”. Jedina igra u kojoj su debeli bili popularni.

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Povijest