Evo jedne zanimljive teme , primjetio sam da se u zadnje vrijeme u gradu Rijeci pojačala izgradnja velikih telekomunikacijskih uređaja koji zrače.
- ant15q.jpg (24.43 KiB) Pogledano 6061 puta
---------------------------------------
MJEŠTANI SRDOČA OKUPLJENI U DVORANI MJESNOG ODBORA ISKAZALI STRAH OD ŠTETNOG ZRAČENJA BAZNIH STANICAŠto je državni interes: antene ili zdravlje građana?
Građani su se složili da je budući prioritet fizičko sprečavanje završetka radova na postavljanju bazne stanice i osmišljavanje strategije pravne borbe s T-Mobileom
- 490271.jpg (49.48 KiB) Pogledano 6061 puta
Ispred sporne zgrade već u ponedjeljak su počeli prosvjedi
RIJEKA – Žalosno je da postoji zakon koji omogućuje da se na »moju« zgradu postavi bazna stanica mobilnog operatera i da se to tretira kao nešto od državnog interesa, naglasio je stanar Ulice Tina Ujevića 33, Nikola Šiša, a netko je dobacio: »Zar nije zdravlje građana u interesu Hrvatske?«.
– Prije 30 godina ugrađivali su nam na krovove radioaktivne gromobrane, pa se to tek desetljećima kasnije ispostavilo da je opasno po zdravlje, isto je bilo i s azbestnim fasadama, a pitamo se hoće li ista situacija biti i s antenama mobilnih operatera? Nismo se spremni kockati s vlastitim zdravljem i životima. Mi setih antena bojimo i ne želimo ih, istaknuo je mještanin Srdoča, Davor Golubović. Ovakve i slične jasne poruke mještana »padale« su kao iz rukava u prepunoj dvorani MO Srdoči, koja je preksinoć bila premala za sve one koji su došli izraziti svoju zabrinutost od potencijalno štetnog zračenja. Podsjećamo da se na krov zgrade u Tina Ujevića 43 nedavno počela postavljati bazna stanica T-Mobilea, a za što je sedmero od 12 suvlasnika stanova te građevine bilo dalo svoju suglasnost. Za projekt je gradska uprava bila izdala valjanu lokacijsku dozvolu, a radovi su mogli započeti bez potvrde glavnog projekta zbog činjenice da T-Mobile za ovaj uređaj ima tipski projekt koji se može postavljati na osnovu unaprijed ishodovanog rješenja Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i građenja. Stanari su se žestoko svemu usprotivili i organizirali spontani prosvjed. Kao rezultat toga, svih sedmero stanara koji su bili još prije dvije godine potpisali suglasnost za antenu, u jeku pobune na Srdočima odustali su od svega, tvrdeći da nisu bili dovoljno upoznati s opasnostima po njih i okolno stanovništvo, pa sada zajedno s ostalima žele da se radovi na postavljanju bazne stanice potpuno obustave i da se ugovor s T-Mobileom raskine. Njihove je suglasnosti prikupljao ovlašteni predstavnik zgrade na broju 43 Vinko Šušić, koji tamo na stanuje, a radi kao referent u upraviteljskoj tvrtki Rumat. On je i potpisao ugovor s T-Mobileom, ali se nije odazvao skupu kao ni predstavnici T-Mobilea.
– Očito je da se Šušić uplašio nas ovdje, a kako nas ni dan ranije nije htio primiti u Rumatu, sumnjamo da je sve i napravljeno kako bi se pogodovalo upravo Rumatu. Pribojavamo se da će raskid ugovora s T-comom naići na pravne probleme i stoga mislim da bi trebalo izvršiti pritisak upravo na Rumat da se maksimalno oko toga potrudi, jer ćemo u protivnom svih nas nekoliko tisuća stanova na Srdočima kojima upravlja ta tvrtka otkazati daljnju suradnju, oštar je bio Šiša, što su okupljeni pozdravili pljeskom odobravanja. Najangažiraniji među okupljenima konstatirali su kako je postavljanje bazne stanice nažalost u skladu sa zakonima, tako da je veći dio rasprave prošao u prilično konstruktivnom ozračju za daljnje akcije. Svi su se složili da treba riješiti dva osnovna problema, od kojih je prvi sprečavanje završetka radova na postavi bazne stanice u Ujevićevoj, dok je drugi osmisliti strategiju kako stupiti u pravnu borbu s T-Mobileom i kako se osigurati od budućih instalacija antena.
– Evidentno je da će sada uslijediti pravna borba, koju svi zajedno moramo pomoći i financijski i svakako drugačije, pa predlažem da angažiramo odvjetnički ured, kazao je Boris Vidović. Član Vijeća MO Srdoči Viktor Šalić komentirao je kako su pravni postupci predugovječni i kako bi se prije svega građani trebali međusobno dogovoriti da ubuduće ne prihvaćaju ponude mobilnih operatera za ugradnju baznih stanica na krovove njihovih zgrada.
– To da su pravni postupci dugotrajni je apsolutno točno i prije svega trebali bi onemogućiti da se postava bazne stanice uopće dovrši. Primjerice, stanovnici na Hostima unatoč dokazanoj bespravno postavljenoj anteni T-Mobilea i nalogu građevinske inspekcije da se ona ukloni, na to izvršenje čekaju već dvije godine i još se ništa nije poduzelo. Takvu situaciju mi ovdje moramo spriječiti, naveo je Golubović. Nakon svih prijedloga, predsjednik Vijeća MO Srdoči prof.dr.sc. Đulijano Ljubičić istaknuo je tri osnovna zaključka skupa. Prvi je da stanari Ujevićeve 43 promjenom brava onemoguće daljnji pristup krovu za djelatnike T-Mobilea te da im na taj način fizički onemoguće nastavak radova. Drugi zaključak bio je slanje dopisa Građevinskoj inspekciji u ime Vijeća, koju će u interesu zaštite zdravlja stanovništva tražiti da službeno obustavi radove. Na koncu, formirano je i peteročlano predstavništvo svih okupljenih mještana koji će ih zastupati pred institucijama i koji će se pravno savjetovati te razraditi strategiju za daljnje mjere koje će trebati poduzeti da se Srdoči sada i ubuduće zaštite od zračenja baznih stanica.
U blizini antene na pošti četvero umrlo od raka Iako je uzročno-posljedičnu vezu zračenja baznih stanica i zloćudnih bolesti u praksi teško dokazati, skup je šokirao podatak stanarke Ulice Mate Lovraka 6 Dubravke Ormanović, čiji se stan nalazi preko puta zgrade Srdoči 66 (s poštanskim uredom u prizemlju), a na koju je prije četiri do pet godina također bila postavljena antena T-Mobilea, pa kasnije i Tele 2.
– Poznato je da zračenje ovih uređaja najviše pogađa upravo susjedne zgrade, a ne toliko sam objekt na koji je postavljen. Evo, u našem ulazu koji se nalazi preko puta zgrade s antenom, u posljednje dvije godine od raka je umrlo čak četvero ljudi, a još troje ih je oboljelo od malignih bolesti, ogorčeno je izjavila Ormanović, koja je i sama završila terapiju za liječenje Non Hodgkins limfoma, te zahtijeva uklanjanje antene na zgradi pošte, u čemu su je podržali ostali sudionici skupa.
Iva VLAŠIMSKY