Martin Marušić piše u časopisu Građevinar u travnju 1963.:
PLIVAČKI BAZEN NA ŠKOLJIĆU U RIJECI Nakon dugog očekivanja, Rijeka je dobila zatvoreni »Plivački bazen« na Školjiću početkom 1963. god., kada su završeni radovi na tom objektu, koji su bili započeti još 1954. god.
Gradnja je trajala tako dugo s razloga što je nekoliko puta došlo do prekida radova; oni su trajali i po nekoliko godina, i to sve s razloga što NOO Rijeka kalo investitor nije bio u mogućnosti da osigura potrebna financijska sredstva. U tom razdoblju izgradnje izvođač radova, građevno poduzeće»Primorje« Rijeka, pokazalo je veliku strpljivost pri ovakvom načinu rada, a mnogo je doprinijelo i da su radovi konačno završeni.
- bazen na Školjiću 1963 (1).jpg (83.58 KiB) Pogledano 5837 puta
Danas, kada se pogleda u potpunosti završen objekat, nisu uočljive teškoće i trud koji su tokom gradnje uložili izvođač, investitor, korisnik i ostali zainteresirani, ali se vidi da je ovaj objekat moderan i suvremen ,i da spada među ljepše objekte sagrađene u Rijeci, odnosno u našoj zemlji.
Radi smanjenja investicionih i pogonskih troškova zatvoreno plivalište je vezano uz postojeće javno kupalište, pa ima s njim zajedničke svlačionice za kupače — sportaše i zajedničku kotlovnicu za dobivanje potrebne količine pare. Isto tako se novo plivalište priključuje na istu vodovodnu mrežu za potrebe pitke vode, kao i na postojeću vodovodnu mrežu za potrebe bazena i tuševa.
Uzme li se u obzir da se s ovim objektom trebalo uklopiti u postojeće kupalište i ostale dijelove ostalih okolnih građevina, kao i to da je bilo skučeno slobodno projektiranje, nađeno je jedno vrlo dobro rješenje; ono zajedno s adaptiranim javnim kupalištem čini arhitektonsku i funkcionalnu cjelinu pa će se korisnici udobno osjećati u svim prostorijama.
Zadatak za projektiranje tehničkih instalacija kupališta postavljen je kad je već objekt bio sazidan, ali bez bazena. Zato se i rješenje tehničkih instalacija moralo prilagoditi toj situaciji, radi čega su dana neka rješenja koja bi inače bila možda mogla biti povoljnija.
- bazen na Školjiću 1963 (2).jpg (86.88 KiB) Pogledano 5837 puta
Bazen je dugačak 25 metara, širok 12,50 m. Dubina bazena ispod tornja za skokove iznosi 3,80 m, a na plićem dijelu 2 m. Površina bazena je 312 m2.
Može se kupati maksimalno 80 kupača. Volumen bazena iznosi 650 m 3 , a volumen prostorije bazena i predvorja oko 7000 m3 .
Naokolo bazena nalaze se tribine za publiku. Odmah uz ovaj bazen nalazi se u okrugloj prostoriji mali bazen za djecu. Osim toga preuređeno je u sklopu ovog objekta i javno kupatilo, koje zajedno s njim čini cjelinu. Također su u sklopu objekta izgrađene poslovne i društvene prostorije plivačkog kluba »Primorje« Rijeka, koji je i glavni korisnik objekta.
Za kupače postoji na glavnom ulazu dva tuša i zaseban WC za ženske i muške kupače.
Interesantno je spomenuti da je ispod čitavog objekta teren u dubini od 20 m pjeskovita stišljiva glina. Zbog toga se moralo preći na sandučasto temeljenje bazena, s kojim se postiglo opterećenje približno jednako teretu materijala iskopanog za bazen.
Na dnu temeljne ploče bazena ostavljeni su otvori koji služe za prolaz vode i time za smanjenje pritiska podzemne vode koja se pojavljuje kad nabuja Rječina.
Temeljna ploča bazena na plićem dijelu je opterećena betonom da bi se naprezanje tla izjednačilo s onim na dijelu bazena gdje je voda dublja.
- bazen na Školjiću 1963 (3).jpg (83.41 KiB) Pogledano 5837 puta
Noseće konstrukcije zidova su armirano-betonske grede i stupovi, a ispune su od opeke. Krovna konstrukcija je drvena čavlana; na nju je kao strop pribita dašćana oplata premazana kopal lakom.
Dno i zidovi bazena obloženi su češkim staklenim mozaik pločicama veličine 2X2 cm, a pod oko bazena žutim keramičkim podnim pločicama veličine 10 X 10 cm, dok su zidovi oko bazena u visini do 1,80 m obloženi crnim keramičkim pločicama veličine 10 X 10 cm.
Ovakvom obradom unutrašnjeg djela prostorije bazena dobijen je vrlo ukusan izgled. Temperatura vode u bazenu predviđena je sa 22—23° C.
Zbog isparavanja i gubitaka prskanjem računano je sa dnevnim dodavanjem svježe vode od 5—10 %.
Da bi voda u bazenu bila čista i udovoljila sanitarnim propisima, trebat će je čistiti i dezinficirati. Prema propisima predviđeno je da sva voda bazena prođe preko filtera u roku od 10 sati, na osnovu čega je i određen kapacitet pumpi. S obzirom na manji broj kupača i zbog sportskog karaktera plivališta, ovdje je uzet nešto dulji rok cirkulacije vode bazena.
Filteri za čišćenje, dimenzionirani su za brzinu od oko 15 m/h. Radi poboljšanja djelovanja filtera, visina sloja pješka iznosi 1,40 m, od toga je 0,50 m dolomitni materijial.
Voda za bazen uzimat će se iz postojećeg bunara koji služi za potrebe starog kupatila.
Što se tiče dezinfekcije vode nije predviđen uređaj za ozoniziranje, jer takav uređaj zahtijeva veliku investiciju i skup je u pogonu, dok mu je sigurnost djelovanja zbog komplicirane aparature i posluživanja mala. Zato je ovdje primijenjen uređaj s natriumhipokloritom, koji sadrži oko 15% aktivnog klora. Uređaj se sastoji od jedne posude (od kamenštine) i aparata za doziranje.
Punjenje bazena svježom vodom može se izvršiti za dva dana, a pražnjenje za 10 sati. Zbog povremenog pogona kupališta i povremene upotrebe pojedinih prostorija, za grijanje je odabrano parno grijanje sa srednjim tlakom oko 1 atm. Kao grijaća tijela postavljeni su ljevani radijatori,jer se radi o nekontinuiranom pogonu pri kojem bi čelični radijatori brzo stradali od rđe.
Kako bi se kupači osjećali udobno i na nižim temperaturama vode i zraka u hali bazena, u hodniku oko bazena ugrađeno je podno grijanje. Maksimalna temperatura poda predviđena je sa 23° C.
Grijanje će se izvesti s registrima od cijevi NW 15, odn. vanjskog promjera oko 20 mm; udaljenost cjevi oko registra predviđena je sa 300 mm.
Glavni projektant spomenutog objekta je ing. Dušan Marčeta a konstruktor je Ing. Davor Švalba.
Na ovom objektu je pri izvođenju postojala tijesna suradnja između projektanta, konstruktora, korisnika i izvođača. (Najveći teret rada prilikom rješavanja glavnih problema podnio je izvođač.)
Zato je kao rezultat rada izgrađen tako lijep objekat s kojim se mogu ponositi svi koji su na njemu radili.