svečanost u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitostPotpisan ugovor: Grčki Helector i GP Krk kreću u 30 milijuna eura vrijedan posao izgradnje CGO "Marišćina"Putem pretpristupnog fonda IPA Europske unije za radove je odobreno 13,5 milijuna eura, a ostatak će zajednički osigurati fond, županija i grad Rijeka. Županija i Grad Rijeka do sada su već uložili oko 20 milijuna euraU Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost potpisan je danas ugovor od 30 milijuna eura o izvođenju radova za gradnju centra za gospodarenje otpadom u Primorsko-goranskoj županiji »Marišćina« , na kojem bi se trećina otpada pretvarala u struju, trećina spaljivala u Koromačnom, a trećina bi bila odlagana na ekološki način.
Zamjenik župana Vidoje Vujić rekao je da su s gradom Rijekom do danas uložili blizu 20 milijuna eura u projektnu dokumentaciju, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, dovođenje infrastrukture, a izgrađena je i prva dionica autoceste koja je sastavni dio projekta i uvjet za dobivanje građevne dozvole. »Na taj način mi ćemo postići da od trećine toga otpada proizvedemo struju, trećina će se spaljivati u Koromačnom, a trećina će biti ekološki odlagana na središnjoj zoni »Marišćine«, rekao je Vujić. Istaknuo je da županiju grade na modelu četiri E – da bude energetski učinkovita, ekonomski bogata, estetski lijepa i ekološki čista.
Zamjenik riječkoga gradonačelnika Željko Jovanović istaknuo je da taj projekt neće imati nikakve »crne fondove i crne rupe« i da će se pokazati kvalitetnim i transparentnim radom da europski fondovi u Hrvatskoj mogu biti iskorišteni na najkvalitetniji način. Ustvrdio je da će to biti poticaj i za druga područja da što kvalitetnije pripremaju projekte kako bi mogli iskoristiti što više novca koji dolazi s ulaskom u EU. Naglasio je da je doprinos grada Rijeke tom projektu ukupno 122 milijuna kuna.
Ugovor su danas potpisali direktor Fonda Zlatko Ivaniš , predstavnik konzorcija Helector Dimitris Grammatas i predstavnik Delegacije Europske unije u i Hrvatskoj Richard Masa , a vrijedan je 30 milijuna eura. Putem pretpristupnog fonda IPA Europske unije za radove je odobreno 13,5 milijuna eura, a ostatak će zajednički osigurati fond, županija i grad Rijeka.
Na međunarodnom natječaju za izvođača radova izabrana je grčka tvrtka Helector S.A. u konzorciju s hrvatskom tvrtkom Građevinarstvo i proizvodnja d.d. Krk.
Ivaniš je rekao da će gradnja centra trajati dvije i pol godine – prvih pola godine predviđeno je za pripremu glavnog projekta i pribavljanje građevne dozvole, a zatim počinje gradnja odlagališta s popratnom infrastrukturom, pogonom za mehaničko-biološku obradu otpada i pogonom za obradu otpadnih voda.
Ivaniš je ocijenio da je »Marišćina«, uz regionalni centar za gospodarenje otpadom Šibensko-kninske županije »Bikarac«, drugi projekt takve vrste gradnja kojega se sufinancira novcem EU-a, a uskoro se očekuje i potpisivanje ugovora za radove za izgradnju centra za gospodarenje otpadom u Istarskoj županiji. Iz pretpristupnih fondova ISPA i IPA za ta tri projekta Europska unija odobrila je 38 milijuna eura, istaknuo je Ivaniš.
Predstavnik Delegacije Europske unije Richard Masa izrazio je zadovoljstvo potpisivanjem dugoočekivana ugovora za projektiranje i izvođenje radova na županijskom centru upravljanja otpadom »Marišćina«. »Budući da je riječ o prvom velikom projektu upravljanja otpadom koji financira EU iz programa IPA zadovoljstvo je to veće«, istaknuo je.
http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/P ... -Mariscina