Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Lazaret Martinšćica (1833.)

Riječko zdrastvo kroz povijest
gost

Re: Riječke bolnice

Post broj:#16  PostPostao/la gost » 27.1.2011, 00:47

Ovo je 3 u 1
Lazaret Martinšćica ploča unutra.jpg
Lazaret Martinšćica ploča unutra.jpg (228.89 KiB) Pogledano 7790 puta

gost

Stari ulaz u lazaret u martinšćici

Post broj:#17  PostPostao/la gost » 27.5.2011, 20:08

Pitanje za mikimiki.
Na ovoj slici vidimo stari, neki bi rekli i sporedni ulaz u lazaret i poslije V.L.
lenacsporedni.jpg
lenacsporedni.jpg (63.77 KiB) Pogledano 7790 puta

Ja sam zimus slikao iznutra par sličica koje bi trebale prikazivati istu stvar samo sa druge strane.
sam0062h.jpg
sam0062h.jpg (143.11 KiB) Pogledano 7790 puta

sam0114d.jpg
sam0114d.jpg (190.89 KiB) Pogledano 7790 puta

To bi po meni trebalo biti to . Imam i nešto izvana.
img5180.jpg
img5180.jpg (164.25 KiB) Pogledano 7790 puta

img5585f.jpg
img5585f.jpg (157.83 KiB) Pogledano 7790 puta

img5586vb.jpg
img5586vb.jpg (163.62 KiB) Pogledano 7790 puta

Može li netko odrediti poziciju te kapije? Po meni, to bi trebalo biti gledajući ovu zadnju sliku , tamo gdje počinje onaj zidić uz cestu ( tamo izlazi draški potok).

gost

Re: Stari ulaz u lazaret u martinšćici

Post broj:#18  PostPostao/la gost » 27.5.2011, 20:52

To bi moglo biti ovo u mom elegantnom okviriću.
Slabo se vidi ali čini mi se da se radi o istoj porti, kao i sa gornje slike.

Ako je to, onda se pozicija nije naročito mijenjala....
pjesnikovi.jpg
pjesnikovi.jpg (100.62 KiB) Pogledano 7789 puta

gost

Post broj:#19  PostPostao/la gost » 27.5.2011, 21:07

To je to, ali bi volio otkriti približnu lokaciju na vanjskoj strani zida.

gost

Post broj:#20  PostPostao/la gost » 27.5.2011, 21:16

MIslim da je to isti ulaz kao i danas...

gost

Post broj:#21  PostPostao/la gost » 27.5.2011, 21:29

salsoul napisao:MIslim da je to isti ulaz kao i danas...

Mislim da ne. Ako je ovo na slici "zakrpa" starog ulaza, onda je ta pozicija gledajući izvana jedno cca 50m desno od današnjeg. Ako gledamo sa ceste
Slika

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Post broj:#22  PostPostao/la Adamić » 27.5.2011, 23:43

Imaš pravo ilirija ulaz je bio i na toj poziciji, vidi sliku.
2752011.jpg
2752011.jpg (164.47 KiB) Pogledano 7789 puta
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#23  PostPostao/la nikola » 28.5.2011, 13:34

Eto, riješeno. Sada je to na poziciji blizu onih limenih vratiju što su ni na nebu ni na zemlji.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

gost

Post broj:#24  PostPostao/la gost » 29.5.2011, 08:38

vidim sada da ste uspješno riješili dileme bez mene. nije me bilo dva dana, išla sa firmom na jed(r)enje u Cres... :lol:

gost

Post broj:#25  PostPostao/la gost » 3.1.2012, 09:10

LAZARET SV. FRANJE

Mali dodatak o arhitekturi Lazareta :čitati:
Sa stajališta organizacije prostora i interpoliranja arhitekture u slobodnom pejzažu, Lazaret sv. Franje predstavlja izvanredno rješenje. Niske zgrade prilegle uz zemlju stapaju se s okolnim krševitim krajolikom i svojim nenametljivim dimenzijama, skladnim linijama i ritmično redanim lukovima dugih krila magazina stvaraju dojam harmoničkog pomirenja između vodene plohe mora i strmog panoa brda u zaleđu. Lazaret je do danas parcijalno sačuvan. Prema grafici, što se čuva u Pomorskom i povijesnom muzeju u Rijeci, kompleks se lazareta sastojao od tri dijela. Cijelo je područje bilo zagrađeno visokim zidom u kojem je bio samo jedan prolaz na cestu. Centralni dio tog kompleksa sadržavao je dva krila koja se završavaju paviljonima s isturenim trijemom na tri arkade. Trijemovi su klasicistički, lukovi polukružni, a fasada im je bila izdijeljena horizontalnom rustikom. Ta su dva krila zatvarala veliki park u čijem je središtu bila okrugla kapela s kupolom izdijeljena plitkim lezenama između kojih su veliki prozori izbrazdani rasterom prozorskih okana.
Na vrhu parka je jednokatnica s ulazom na obje strane. Nad vijencem krovišta ima atiku, dok je na prvom katu centralno postavljen balkon iznad ulaza u zgradu. U prizemlju su sa svake strane po tri prozora koja su smještena u lukove plitkog profila. Pročelje je tipična bidermajerska arhitektura kao i oba spomenuta krila. Ovu je zgradu prodao Guberniju skupa sa zemljištem za lazaret riječki veleposjednik A. L. Adamić. Desno se ulazi u drugi dio prostora te organizacije. Tu se nalazi veliki paviljon za stanovanje kontumiranih, podijeljen širokim niskim lukovima na lođe, na koje se dolazi kroz vrata iz svake sobe. Pročelje tog paviljona još uvijek nosi oznake barokne arhitekture s karakterističnim lukovima u obliku magarećih leđa. Uz paviljon su smješteni magazini, niske prizemne zgrade podijeljene lukovima. Neki su prostori ispunjeni zidovima, dok su ostali zatvoreni velikim drvenim vratnicama.
U trećem su se dijelu, uz samu desnu obalu, nalazili manji paviljoni za izolaciju te groblje. Veći dio te organizacije je sačuvan, doduše u nezavidnom stanju, sve do danas. Remontno brodogradilište "Viktor Lenac" će u svoj životni tempo unijeti mnoge sadržaje i pitanje je do koje će se mjere moći nedirnuta sačuvati ta arhitektura, koja u povijesti zdravstvene kulture treba predstavljati, kao i stari riječki lazaret, spomenik prvorazredne važnosti.
scanxuck.jpg
scanxuck.jpg (174.39 KiB) Pogledano 7788 puta

Lazaret sv.Franje, 1833. Rad C.v. Mayara

(R.Matejčić,Ars Aesculapii)
:pozdrav:

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Post broj:#26  PostPostao/la nikola » 3.3.2012, 23:35

Malo o lazaretu Sv. Franje u Martinščici. Svečano otvorenje bilo je 1833. godine, a lazaret je dobio ime po crkvici koja se tada tamo nalazila. Na otvorenju je svirao orkestar kojim je ravnao riječki dirigent Ivan Zajc st. - otac poznatog hrvatskog skladatelja Ivana pl. Zajca ml.
Lazaret je bio moderno izgrađen i imao je tri dijela:
-kompleks zgrada u kojima su smještene uprava i prostorije za stanovanje osoblja, okružene parkom
-paviljon za smještaj kontaminiranih osoba s broda, za oje se još utvrđuje jesu li bolesne ili ne
-paviljon za izolaciju bolesnih osoba posve odijeljenih od ostalih uz komunikaciju samo preko "parlatorija". Unutar tog dijela, nalazilo se i groblje za ukop svih koji u lazaretu umru.
Cijeli lazaret bio je opasan visokim zidom, a na jednoj strani draškim potokom,tako da se nije moglo prići ni zidu. Kroz zid su na jednom mjestu probijena vrata za izlaz na tada novosagrađenu cestu Doroteju, koja je povezivala lazaret i Sušak.
"Parlatorij" je dakle jedina komunikacija s izoliranim osobama, i to kroz zid debljina 120 cm, a činio ga je otvor od jednog metra promjera, s ugrađenim željeznim rešetkama na svakoj strani. Kroz taj otvor mogao se na dugačkom štapu davati novac, koji se prethodno morao dezinficirati u octu što je stajao u jednoj udubini na vanjskoj strani zida. Pisma su se morala dezinficirati tako da bi se izbušila i onda dimila nad vatrom u okjoj se palio sumpor.
Godine 1868. dobiva novu namjenu kao privremena područna bolnica za škriljevsku bolest sa kapacitetom od 200 kreveta. Po smirivanju te bolesti, opet djeluje kao lazaret do 1914. godine, kada se pretvara u Vojnu bolnicu austrougarske kopnene vojske.
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 170

Post broj:#27  PostPostao/la Vežičanka » 8.2.2013, 19:16

Iz knjige "Martinšćica u srcu"

"Glavni ulaz u Lazaret bio je kroz široki i visoki monumentalni kameni portal ugrađen u također visoki kameni zid kojim je bio opasan prostor Lazareta.
Ulaz kroz portal zatvarao je visoki i masivni drveni portun-kapija (kasnije je zamijenjen željeznim rešetkastim portunom.)
Gornji dio portala imao je oblik luka nad kojim je bila postavljena i uzidana široka pravokutna mramorna ploča s posvetom otvorenju Lazareta 1833. g na latinskom jeziku.
Prilikom gradnje nove, sadašnje magistralne ceste, krajem 1939. g zatvoren je prvobitni ulaz u Lazaret i probijen novi, nešto zapadnije. Stari portal iz 1833.g bio je demontiran, neki njegovi kameni dijelovi su ugrađeni u novi ulaz, a ploča s latinskim natpisom uzidana je u zid na mjestu starog portala. Tu se nalazi i danas."
--------------------------------------------------------------------------

Znači stari ulaz je bio tu gdje se nalazi ploča s natpisom lijevo od sadašnjeg ulaza.
Ovo je slika s Google earth
viktorlenaculaz.jpg
viktorlenaculaz.jpg (149.77 KiB) Pogledano 7788 puta

Slika natpisa s latinskim tekstom i prijevodom je na str.2 ove teme

gost

Post broj:#28  PostPostao/la gost » 8.2.2013, 19:48

Ima ploča i s unutarnje strane
LazarettpSFrancesco_zps4e59b801.jpg
LazarettpSFrancesco_zps4e59b801.jpg (102.77 KiB) Pogledano 7787 puta

Vežičanka
Moderatorica
Moderatorica
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 170

Post broj:#29  PostPostao/la Vežičanka » 13.2.2013, 11:35

Da, na ploči koja je s unutrašnje strane je ime lazareta Sveti Franjo. Unutar prostora je bila istoimena kapelica.
Stara kapelica Sveti Martin po kojoj je uvala dobila ime je srušena davno prije. Možda još prije izgradnje lazareta.

Na ovoj slici se vidi stari ulaz koji je bio nasuprot upravne zgrade koja postoji i danas unutar zida.
Ova dvokatnica na desnom rubu slike je bila zgrada vlasnika mlina a kasnije je mlin pretvoren u pilanu. Zgrada je srušena isto kao i zgrada pilane- tu je sad vodovodno područje.

Lazaret1.JPG
Lazaret1.JPG (77.45 KiB) Pogledano 8231 puta

gost

Post broj:#30  PostPostao/la gost » 13.2.2013, 15:03

Vežica napisao:Da, na ploči koja je s unutrašnje strane je ime lazareta Sveti Franjo. Unutar prostora je bila istoimena kapelica.
Stara kapelica Sveti Martin po kojoj je uvala dobila ime je srušena davno prije. Možda još prije izgradnje lazareta.
Kapela sv. Martina je razrušena 1737.godine, a 1780. kupuje je Simeon Adamić i restaurira. vidi članak 14 krivih svjedoka
Kapelica sv.Franje srušena je 1833. prilikom gradnje lazareta. Izvor: Nebo nad Kvarnerom,str.318
viewtopic.php?f=32&t=43&p=21671&hilit=svetog+martina#p21671

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Bolnice