Prijava  •  REGISTRIRAJ SE !

Slučaj riječkih Tržnica (Linić,Franolić,Obersnel)

Sve što ima veze s politikom u našem gradu.
Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 926

Slučaj riječkih Tržnica (Linić,Franolić,Obersnel)

Post broj:#1  PostPostao/la Adamić » 3.3.2010, 15:38

Policija prijavila Obersnela za kriminal težak 80 milijuna kuna!

Slika

Tri dužnosnika grada Rijeke i član Uprave Tržnice Rijeka kazneno su prijavljeni zato što su grad oštetili za više od 80 milijuna kuna. Za zloporabu ovlasti u gospodarskom kriminalu i sklapanje štetnog ugovora prijavljeni su 53-godišnjak, 54-godišnjakinja i 64-godišnjak iz Gradske uprave te 52-godišnjak iz Tržnica Rijeka. U policijskoj istrazi je otkriveno da su prijavljene osobe oštetile grad Rijeku za najmanje 80,779.386,15 koje su završile u Trgovačkom društvu Tržnice Rijeka. Prema neslužbenim informacijama radi se o riječkom gradonačelniku Vojku Obersnelu, njegove prve suradnice Irene Miličević, pročelnice odjela za Komunalni sustave i bivšeg pročelnike istog odjela Vladimira Bizjak, te bivšeg direktora tvrtke Tržnice Rijeka, Zorana Luštice.

Riječki gradonačelnik na optuženičkoj klupi

Prijavljene osobe su od 2000. godine do danas sklopile više štetnih ugovora u kojima su Tržnicama Rijeka dozvolili da obavljaju komunalnu djelatnost na nekretninama u vlasništvu Grada, a bez prethodno provedenog natječaja za dodjelu koncesije zbog obavljanja djelatnosti “tržnice na malo”.

Uz to, Rijeka je i ulagala u komunalno uređenje i opremanje nekretnina koje su u vlasništvu Tržnica, a sve kako bi se tvrtka mogla baviti djelatnošću “tržnice na malo”, koju je obavljala protivno koncesijskom ugovoru. Grad Rijeka je u više navrata “propustila” naplatiti ili umanjila dug za komunalnu i spomeničku rentu Tržnicama Rijeka. Policija će kaznenu prijavu, u dogovoru sa Županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci, dostaviti redovnim putem, ističe se u priopćenju Policijske uprave primorsko-goranske.

Tema promijenjena iz naziva "Obersnel optužen za kriminal težak 80 milijuna kuna !" u
"Slučaj riječkih Tržnica (Linić,Franolić,Obersnel)" jer ima više igrača koji su sudjelovali u malverzacijama.
Rijeka - naša ljubav, naš način života :trobojnicasrce

nikola
Legenda foruma
Legenda foruma

Teme: 267

Re: Obersnel optužen za kriminal težak 80 milijuna kuna !

Post broj:#2  PostPostao/la nikola » 3.3.2010, 16:26

Kvari sliku na kojoj je prekrasni prikaz korza i gradskog tornja. :kava:
JAPANSKI: リエカ KINESKI: 里耶卡 KOREJSKI: 리예카 GRČKI: Ριέκα HEBREJSKI: רייקה LATINSKI: Tarsatica

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#3  PostPostao/la Adamić » 3.3.2010, 18:57

Bila je ova vijest i na televiziji. Obersnel se obratio javnosti. Naravno nije nimalo kriv.

Evo jedna prigodna pjesma od riječke grupe Diskurz.

Gost
Rijeka, Kvarner i Gorski kotar !

Teme: 23

Post broj:#4  PostPostao/la Gost » 3.3.2010, 19:40

Ma dobro ljudi, nije da je on neki svetac, i nije da mi je baš simpatičan, ali nemojmo tako o čovijeku dok mu se to stvarno ne dokaže. Ne branim ga, ali ga nemogu ni optužiti. Toliko je kod nas bilo tih lažnih optužbi da me nebi iznenadilo da je to još jedna frka složena od onih koji žele još dublje gurnuti Rijeku u drek. Znam da zvučim paranoičan u stilu "svi su protiv nas", ali protiv Rijeke su i ranije kopali na stvarno prizemne načine. :riganje:

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#5  PostPostao/la Adamić » 3.3.2010, 20:12

Seas iznenađuješ me svojom reakcijom. Obersnel je zaradio kaznenu prijavu, znači da je bio u tom kriminalnom krugu i dobro je znao što se radi. Ti nama sad govoriš da nije kriv dok mu se ne dokaže krivnja a šta si se onda ti našao kao advokat da ga braniš.

Tako je bio simpatičan kao i svi političari, bez brige nece on vidjeti suđenja...a koliko vidim Linić stoji iza svega toga.. a vec je uništio dosta riječku privredu .

seas napisao: Znam da zvučim paranoičan u stilu "svi su protiv nas", ali protiv Rijeke su i ranije kopali na stvarno prizemne načine. :riganje:

Ma o cemu ti pričaš? Tko radi protiv nas? Država radi svoj posao i kažnjava svakoga tko je prekršio zakon. Doduše ove vece ribe ne ali se nađe tu koja zalutala. Da je kojim slučajem SDP na vlasti ovo sigurno ne bi isplivalo na površinu .

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#6  PostPostao/la Adamić » 3.3.2010, 21:13

Jutarnji list mi je nekako najrealniji ...

Slika

Gradonačelnik Rijeke i ostali se terete da su počinili veći broj kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminala kojima su proračuna Grada Rijeke oštetili za više od 80 milijuna kuna

RIJEKA - Riječka policija u suradnji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Rijeci jučer je podnijela kaznene prijave protiv riječkog gradonačelnika Vojka Obersnela, njegove prve suradnice Irene Miličević, pročelnice odjela za Komunalni sustave i bivšeg pročelnike istog odjela Vladimira Bizjak, te bivšeg direktora tvrtke „Tržnice Rijeka", Zorana Luštice.

Obersnel i ostali se terete da su počinili veći broj kaznenih djela iz domene gospodarskog kriminala kojima su proračuna Grada Rijeke oštetili za više od 80 milijuna kuna, odnosno da su za taj iznos okoristile „Tržnice Rijeka“.

Priče o navodnim malverzacijama pri dodjeli koncesije „Tržnicama Rijeka“ u većinskom vlasništvu riječkog SDP-ovog tajkuna Ivana Franolića, već je nekoliko godina često bila spominjana u kuloarima, a u posljednje se vrijeme snažno intenzivirala. Gradom su kružile glasine kako se izbjegava pokretanje te obrade zbog bliske političke povezenosti svih aktera.

U tom kontekstu najviše su se navođena imena upravo vlasnika Ivan Franolića i bivši gradonačelnika Rijeke, Slavka Linića. Naime u vrijeme „vladavine“ Linića, točnije daleke 1997. godine potpisan je prvi ugovor o dodjeli koncesije između Grada Rijeke i „Tržnica Rijeka“. No, na opće iznenađenje u kaznenoj prijava koja je jučer obznanjena kao prvooptuženi je naveden aktualni gradonačelnik Vojko Obersnel.

Identitet optuženih nije obznanjen, a navodi da su čelnici i odgovorne osobe Grada Rijeke i osobe Tržnice Rijeka u vremenskom razdoblju od 2000. godine do danas počinili više kaznenih djela kojima su Gradu Rijeci pričinili materijalnu štetu u iznosu od najmanje 80.779.386,15 kuna.

Konkretno se tvrdi da su protupravnim ponašanjem omogućili Tržnicama Rijeka kontinuirano obavljanje komunalne djelatnosti u Rijeci na nekretninama kojima upravlja Grad Rijeka, a koje su Tržnicama dodijeljene na upravljanje bez prethodno provedenog natječajnog postupka za dodjelu koncesije radi obavljanja komunalne djelatnosti „tržnice na malo“.

Isto tako stoji da su navodno omogućili obavljanje navedene komunalne djelatnosti i ostvarivanje značajnih prihoda u objektima i na prostorima koji nisu u vlasništvu Grada Rijeka već u vlasništvu Tržnica izvan opsega važenja Ugovora o koncesiji. To su učinili protivno propisima o komunalnom gospodarstvu, a na te prihode Grad Rijeka nije obračunavao, zaduživao i naplaćivao koncesijsku naknadu.

U jednom slučaju Grad Rijeka je temeljem zaključenog ugovora s Tržnicama iz proračuna investirao u komunalno uređenje i opremanje nekretnine u vlasništvu Tržnica kako bi isto moglo obavljati komunalnu djelatnost i to opet izvan opsega važećeg koncesijskog Ugovora čime je ostvarivalo značajne prihode na koje Grad Rijeka nije obračunavao, zaduživao i naplaćivao nikakvu naknadu. Na kraju se gradski čelnici sumnjiče da su propustili obračunati, odnosno znatno umanjili osnove, duga i naplate komunalne i spomeničke rente Tržnicama Rijeka.

Iako se radi o vrlo velikom iznosu štete odlučeno je da se kaznene prijave podnesu redovnim putem, odnosno bez privođenje osumnjičenih.

Prva rekacija riječkog gradonačelnika bila je šok i konsternacija sadržajem kaznene prijeve, a uskore se očekuje i njegovi službeno očitovenje o ovom slučaju.

Gost

Post broj:#7  PostPostao/la Gost » 4.3.2010, 16:47

Adamić napisao:Seas iznenađuješ me svojom reakcijom. Obersnel je zaradio kaznenu prijavu, znači da je bio u tom kriminalnom krugu i dobro je znao što se radi. Ti nama sad govoriš da nije kriv dok mu se ne dokaže krivnja a šta si se onda ti našao kao advokat da ga braniš.

Tako je bio simpatičan kao i svi političari, bez brige nece on vidjeti suđenja...a koliko vidim Linić stoji iza svega toga.. a vec je uništio dosta riječku privredu .

seas napisao: Znam da zvučim paranoičan u stilu "svi su protiv nas", ali protiv Rijeke su i ranije kopali na stvarno prizemne načine. :riganje:

Ma o cemu ti pričaš? Tko radi protiv nas? Država radi svoj posao i kažnjava svakoga tko je prekršio zakon. Doduše ove vece ribe ne ali se nađe tu koja zalutala. Da je kojim slučajem SDP na vlasti ovo sigurno ne bi isplivalo na površinu .

A ne, ne branim ja njega. Ali ga niti ne optužujem za ovo za šta ga sada oni optužuju. I ne pokušavam biti njegov advokat. Ja sam jednostavno takav.
Gadi mi se unaprijed nekoga optuživati jer ako se kasnije pokaže da taj neko nije kriv, šta onda? Staviti škartoc na glavu i reći SORRY!

On i Linić su napravili dosta pi***rija ovom gradu, zajedno sa HDZ-om. Svi su oni isti, i svi gledaju samo sebe. Ali ponavljam, ne želim nikoga optuživati dok se ne dokaže krivnja. Kaznena prijava u principu ne znači ništa. to je samo početak dokaznog postupka.

Ma o cemu ti pričaš? Tko radi protiv nas? Država radi svoj posao i kažnjava svakoga tko je prekršio zakon. Doduše ove vece ribe ne ali se nađe tu koja zalutala.

A kako država radi svoj posao, to smo već svi vidjeli na nebrojenim primjerima. Da država radi svoj posao kako treba, nebi imali tako savršeno izvedenu privatizacijsku pljačku, toliko vanjskog duga, toliko nerješenih afera, sudstvo kakvo imamo, toliko nezaposlenih i toliko firmi koje se svaki dan zatvaraju. A gledaj slučajnosti, te velike ribe o kojima ti pričaš (u kojima i ta ista država ima udjela) im uvijek skliznu kroz prste! Naša država UVIJEK pokazuje svoje mišiće na običnim ljudima i sitnim privatnicima.

Ja sam totalno apolitičan i nisam u principu ni za jednu stranku (iz gore opisanih razloga), ali koliko se sjećam, kada je SDP bio na vlasti u državi, nije se jako čulo za neke afere koliko se je čulo prije toga i poslje toga perioda.

Ne želim ulaziti u političke rasprave jer to nije niti svrha ovog foruma. Od nas 1000, biti će i 1000 različitih pogleda na istu stvar. Ja sam totalno apolitičan i svi mi oni idu na živce i ljut sam na svih njih. :lupiti: Oni su dio razloga zašto ja ne radim ovdje i pridonosim razvoju države (osim što donoSim lovu i trošim je ovdje), i što nisam sa svojom djecom i svako veče grijem noge svojoj ženi).

rijeka53

Post broj:#8  PostPostao/la rijeka53 » 4.3.2010, 20:19

seas napisao:Ja sam totalno apolitičan i svi mi oni idu na živce i ljut sam na svih njih. :lupiti: Oni su dio razloga zašto ja ne radim ovdje i pridonosim razvoju države (osim što donoSim lovu i trošim je ovdje), i što nisam sa svojom djecom i svako veče grijem noge svojoj ženi).

...... ima nas jos puuuuuuuuuuuno takovih......nazalost :pozdrav:

patron
Gost
Gost

Post broj:#9  PostPostao/la patron » 4.3.2010, 20:45

svaka čast morčiću na postu, potpisujem sve što si rekao samo nažalost moderator te baš ili nije dobro shvatio ili ne želi da shvati, to je njegova stvar

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#10  PostPostao/la Adamić » 4.3.2010, 21:36

patron napisao:svaka čast morčiću na postu, potpisujem sve što si rekao samo nažalost moderator te baš ili nije dobro shvatio ili ne želi da shvati, to je njegova stvar

Patrone shvatio sam ja dobro šta je Seas rekao i ne zove se morčić, to mu je rang. Mogao si se i prvo predstaviti svima ali nisi nikakav lokalpatriot pa ti to oprastam. Ne znam jeste li ikad vidjeli ili čuli da je neki političar završio u zatvoru ako jeste recite mi . Tako da tvoja tvrdnja da nije kriv dok mu se ne dokaže krivnja baš ne drži vodu.
Da li je Vrhovnik išao u zatvor zato što je pokrao Viktor Lenac ? Dali je Linić koji je gospdodarski uništio cijelu Rijeku i ostavio tisuce ljudi bez posla ikad odgovarao za što? Pa onda Obersnel koji je sjedio u nadzornom odboru Riječke banke i pravi se glup da ne zna kako je nestalo 100 milijuna dolara a sjedio je u nadzornom odboru pa cemu taj odbor onda služi ??
Sve su to ljudi iz SDP-a koji su sveli cijelu riječku industriju samo na 3 Maj . To nam je Obersnel ,Linić i kompanija omogucila .

Riječani još nisu shvatili da se gradska vlast mora bojati njih. Ovako Oberesnel i kompanija misle da su nedodirljivi ,što god naprave dobiju izbore. Pa to je strašno. Nema nikakve osude ,svi šute a kad neki pojedinac progovori odmah mu "crveni" prišiju etiketu da je lud ,da priča gluposti.

I za kraj mogu reći da lokalapatrioti Rijeka nece dopustiti da se više uništava naš grad i nece tolerirati ničija lažna obečanja pa nismo budale.

Ovaj forum nije mjesto ljubitelja SDP-a i HDZ-a i ostalih stranaka van Rijeke , svi takvi neka napuste odmah ovaj forum .

Ps. Seas osvrnuo sam se na tvoj post jer mlako djeluješ a tako Rijeka ne može naprijed. Po tvojim riječima Obersnel nije loš ni dobar i onda kažes to su neke urote iz Zagreba.

patron
Gost
Gost

Post broj:#11  PostPostao/la patron » 4.3.2010, 22:28

krivo sam vidio ime isprika seasu, nov sam ovdje ali nevidim da se svi baš predstavljaju i na kraju krajeva nije ovo ni mjesto gdje bih se predstavljao što neznači nimalo da nisam lokalpatriot kao ni da je tvoje prezime pravo no nije ni to bitno.
Po zakonu a i po moralnom pitanju trebalo bi bit da nitko nije kriv dok mu se ne dokaže suprotno i tu se stobom nikako neslažem ali sa svim ovim dalje imaš pravo, nijedan političar još nije završio u zatvoru i to je žalosno, nevolim ni ove što su u našem gradu na vlasti ali nedaj bože ni da nam je stranka zna se vladajuća jer bi nam pokrali daleko više od ovih i rasprodali sve živo, a dali bi netko treći bio bolji to neznam hoćemo li ikad saznat s obzirom kakvo je biračko tijelo no iskreno i nevjerujem jer lopova čini prilika a dok nedođeš u tu priliku si najpošteniji na svijetu i to je činjenica !

barokica
Gost
Gost

Post broj:#12  PostPostao/la barokica » 5.3.2010, 00:06

Pozdrav svima.
Cesto sam na stranicama ali nikako da se odlucim predstaviti i napisati koju rijec.
Dotakli ste se meni omiljenog "Alan-fordovskog"prasca.Sigurno se sjecate tri gradonacelnika s prasecim glavama.
Napokon da se netko usudio dotaknuti pitanja Trznice Rijeka .Ma bilo bi tu puno toga., od Rijecke banke,Rijeka-parkinga,Bazeni za penzice,Kerumov spomenik staklu,Sveti nevid,gradska knjiznica,Viktor Lenac......Balon- poznato gradsko klizaliste na samoj rivi(inace smo mi Rijecani jako poznati kao vrsni klizaci).Bozicno-novogodisnje lampice za puste milione.Sramim se priznati da sam glasao za njega u proslosti

Adamić
Moderator
Moderator
Legenda foruma
Legenda foruma

Post broj:#13  PostPostao/la Adamić » 5.3.2010, 06:25

barokica napisao:Sramim se priznati da sam glasao za njega u proslosti

Nije to sramota i meni je na početku Obersnel bio simpatičan, stvarno sam mislio da ce doci do nekih promjena u našem gradu. Osim što riječku povijest gura pod tepih još više mi se gadi jer čovjek ne drži do svoje riječi . Lako je obečavati knjižnice , kolodvore, muzeje, gradsku željeznicu , Deltu kao iz najboljih snova vrijeme ide, mi starimo zar želimo živjeti u takvom gradu koji se razvija puževom brzinom. Linić nije ništa napravio u svojem mandatu u biti je uništio je sve što je mogao.
Pogledajte od 2000 godine otkad je Linić prepustio gradonačelnikovo mjesto Obersnelu i otišao u sabor Obersnel je praktički tek pred kraj svojeg drugog mandatu napravio 2 projekta i to bazen (još su nedovršeni kao i plaža ) i dvoranu na Zametu koja je malog kapaciteta a mogao je uz pomoc države izgraditi puno veci i moderniji objekt kao što imaju Zadar, Split ,Varaždin . Necu ubrajati Zagreb jer su miljama ispred nas.
Znači ako podvučemo crtu SDP-u je trebalo 18 godina da napravi 2 projekta.

Ako cemo iskreno to uopce nisu bili prioriteti . Bazen smo vec imali ,dvorane imamo doduše malo ih je i stare su . U dvorani Trsat curi krov eto tek koliko grad mari za sportske objekte a u novoj dvorani Zamet se diže parket . Znači i kad se radi radi se šlampavo.

Kako opisati ovo stanje u našem gradu. Rijeka kao grad ti se jako podvuče pod kožu i zavoliš ga brzo ali ljudi koji žive u njemu su nezainteresirani za sam grad, za riječku povijest. U grad je 70-tih i 80 -tih došlo mnogo ljudi trbuhom za kruhom ne zanima ih hoce li na tornju biti jednoglavi,dvoglavi ili troglavi orao, plava zastava ili roza zastava , dali ce Rijeka dobiti novi kolodvor ili nece , njima je svejedno . Trebat ce proci generacije i generacije da se promijeni riječki mentalitet . Ima nekih malih pomaka ali sve to ide presporo. U tom cilju je i stvoren ovaj forum da okupimo ljude koji dišu 100 % riječki ! Da upoznamo bolje našu Rijeku, da čuvamo riječku povijest i da nikome ne damo da je pljačka i uništava :zastava:

Ps.pozdrav Barokica! :pozdrav:

rijeka53

Post broj:#14  PostPostao/la rijeka53 » 5.3.2010, 07:55

:pozdrav: barokici

:lupiti: lopinama :lupiti:

Gost

Post broj:#15  PostPostao/la Gost » 5.3.2010, 09:47

Pozdrav Barokica i Patron :zastava: :zastava:

Adamić napisao:
Riječani još nisu shvatili da se gradska vlast mora bojati njih. Ovako Oberesnel i kompanija misle da su nedodirljivi ,što god naprave dobiju izbore. Pa to je strašno. Nema nikakve osude ,svi šute a kad neki pojedinac progovori odmah mu "crveni" prišiju etiketu da je lud ,da priča gluposti.

Nažalost, to još nije shvatila cijela Hrvatska. Rijeka nije ništa drukčija. Mi još uvijek neznamo šta je demokracija, a naši političari to dobro iskorištavaju. Misle da mogu sve i da im niko ništa nemože. Dali se sjećate prije par godina su u Francuskoj izašli seljaci na ulice radi cijene mjeka i blokirali ceste, ISTO kao i ovih dana kod nas. Pao je ministar u roku 2 dana i seljaci su dobili šta su htjeli. Kod nas ministar može samo umrijeti... umrijeti od smjeha prema seljacima.

Ja ponavljam, dva prethodna gradonačelka su napravila puno piz***ija, i Obi je još uvijek tu. Ali moramo shvatiti da to više govori o nama nego o njima. Pa biramo ih već 15 godina. Možda ne ti, možda ne ja, ali većina ih bira. A političari su baš onakvi kakve narod zaslužuje. Mi smo ih birali. A ko zna kakvi bi bili neki drugi koje ćemo izabrati sljedeći put. Čovjeka vidiš kakav je kada mu daš vlast. A kako ja vidim situaciju, svi su oni isti.

barokica napisao:Pozdrav svima.
Cesto sam na stranicama ali nikako da se odlucim predstaviti i napisati koju rijec.
Dotakli ste se meni omiljenog "Alan-fordovskog"prasca.Sigurno se sjecate tri gradonacelnika s prasecim glavama.
Napokon da se netko usudio dotaknuti pitanja Trznice Rijeka .Ma bilo bi tu puno toga., od Rijecke banke,Rijeka-parkinga,Bazeni za penzice,Kerumov spomenik staklu,Sveti nevid,gradska knjiznica,Viktor Lenac......Balon- poznato gradsko klizaliste na samoj rivi(inace smo mi Rijecani jako poznati kao vrsni klizaci).Bozicno-novogodisnje lampice za puste milione.Sramim se priznati da sam glasao za njega u proslosti

Evo o tome ja pričam. "barokica" Tako misli puno ljudi već 15 godina, a onda kada dođu izbori, čovjek si misli: koje su moje opcije, ko je bolji od njih, oće li taj neko novi biti bolji od starih, ili da opet glasam za njih pa izaberem manje zlo??
A isto govori i o našoj "pravnoj" ( :smijeh: :smijeh: ) državi!!
Ali to više govori o nama nego o njima.

Sljedeće

Vrati se na: Politika