U srcu Ćićarije na predjelu zvanom Pod Lom nalazi se spomenik "Podlomskim žrtvama". Skromni je to spomenik osmorici mladića iz nedalekog Lanišća koji su nakon kapitulacije Italije otišli u šumu u namjeri da osnuju partizansku četu. Do njemačke SS jedinice koja je ušla u Lanišće nedugo iza kapitulacije Italije došao je glas o ovoj grupici mladih partizana i krenuli su u akciju "čišćenja". Stariji mještani i dan danas o tome ispod glasa tvrde da su ovi momci bili zapravo izdani i da se sumnja čije je to (ne)djelo bilo, ali eto, imena nisu za javnost.
Da se radi o izdaji svjedoči činjenica da je grupica uhvaćena na prepad bez ispaljenog metka na mjestu gdje su osnovali svoj logor, što znači da su SS-ovci bili vrlo precizno upućeni gdje je logor. Najstrašniji dio priče tek slijedi. Nijemci nisu bili sigurni da li je ova grupica izolirana skupina ili je samo dio partizanske jedinice. Zbog toga su ih odmah nakon hapšenja zvijerski mučili te tek nakon sadističkog iživljavanja streljali. Potom su se vratili u selo te "pustili informaciju" o izvršenoj likvidaciji prepuštajući mještanima i rođacima da sami pokupe osakaćena tijela. Požurivši na mjesto događaja po svoje mrtve rođake i sumještane šokirali su se zateknutim prizorom. Iščupani nokti, iskopane oči i izranjavana tijela djelovala su toliko šokantno na neke njihove rođake da im je to ostavilo trajne psihičke posljedice.
Uz spomenik na kojem je mala zvijeda , pomalo se neuobičajeno nalazi veliki križ. No, za Lanišće to nije ništa neuobičajeno budući da se radi i jako pobožnim ljudima i koji su mahom u partizane odlazili zbog borbe protiv okopatora, a ne iz ideoloških pobuda.
Na spomeniku se nalaze fotografije ubijenih mladića, a na kojima se troje njih vidi da su u talijanskim uniformama. Bili su to regrutirani vojnici koji su se nakon kapitulacije vratlili doma i odlučili otić u partizane.
Njihov prijatelj Mate Žmak Matešić napisao je 1966. njima u spomen pjesmicu koja svaki putnik namjernik može pročitati, a nalazi se u željeznom sandučiću uz spomenik. U njemu je i knjiga utisaka (2 kom) u koju se upisuju putnici namjernici, a kojih ima priličan broj budući da se spomenik nalazi na itenereru Istarskih planinarskih puteva.
Bakrena ploča sa imenima žrtava i godinama rođenja