10 godina nakon izdanja knjige "The Fisheries of the Adriatic" 1883.,
Mijo Kišpatić piše o tunerama u svojoj knjizi
Ribe 1893. :
Kod nas u Jadranskom moru love tunu na dva načina. U hrvatskom Primorju čekaju tunu, dok zadje u razapete mreže, dok po Dalmaciji idu za ribom, da ju mrežom obkole i onda na obalu izvuku.

- čišćenje tune kod Novog Vinodolskog.jpg (132.55 KiB) Pogledano 13446 puta
Tko je Primorjem putovao, taj dobro zna, što je to tunera. Uz morsku obalu na zgodnu mjestu stisnula se uz gole pećine kukavna kuća, u kojoj ribari preko ljeta stanuju, dok traje tunolov. Tu uz kolibu i tik uz obalu digle se u vis ogromne ljestve. Dolnji kraj im je zatrpan kamenjem, pa kako su prama moru nagnute, to im gornji kraj stoji iznad vode. I tu na vrhu ljestava prikovana je njeka vrst koša, a u košu opazit ćete stražara, kako neprestance u more bulji.

- 1908 Bakar tunera.jpg (154.17 KiB) Pogledano 13446 puta
Dolje u moru poredao se cio niz koturova od pluta, a na njima visi mreža, koja siže do dna. Mreža ide uzporedo sa obalom i na jednom kraju se vraća k obali, dok je drugi kraj ostao odmaknut od obale, da bude otvoren put, kojim će riba u mrežu zaći.
Ako je sreće, pa riba udje u mrežu, obaviesti stražar ostalu momčad i za čas evo potegoše i drugi kraj mreže k obali i riba je zatvorena. I mreža se sad priteže kraju, a prestrašena riba u njoj kao bez glave leti i skače. Voda se smuti i pjeni, a kad je mreža do kraja izvučena, već se je mnoga tuna u njoj i ubita. Ako je obilna lovina, nadje se obično i pomagača, jer svatko zna, da ne će praznih ruku proći. Polovljena se riba odmah nožem otvori i iz nje izvadi "drobac", da se ne pokvari.
Na škržnoj kosti, koja se sa drobom izvadi, ima izvrstna mesa, pa se to meso odmah proda kao "drobac" i potroši. Očišćena tuna odpremi se odmah na prodaju na Rieku, u Trst ili u Mletke. Gospodar brzojavom upita, gdje će najbolje ribu moći prodati, pa ju onamo što prije odpremi, da mu se ne pokvari.
Ako ne dobije parobroda, a on najmi veslače, koji se na putu izmjenjuju. Kilogram tune prodaje se po 80 nvč. do 1 for.

- 1908 tunera Kraljevica.jpg (145.87 KiB) Pogledano 13446 puta
Tunu love od svibnja do listopada. Kad je zlo vrieme, onda se mreža potegne na kraj, pa se čeka, dok se vrieme opet popravi.
Mreža, koju za tunu razapinju, zove se velika trata, i ona stoji 700 do 800 for. Na velikoj tuneri imadu troje ljestve i na dvjema je uviek straža. Manje tunere imadu samo jednu stražu. Na straži sjedi čovjek po jedan sat te se onda izmjenjuje. Oko tunere mora da bude sve mirno, jer se riba plaši, a kad je tiho, onda se riba čeka danju i noću. U tamnoj noći obično je bolji lov nego po mjesečini. Svaka tunera ima jednoga ili više vlastnika (principala), koji se pogode sa ribari za lov.
Obično je tako uredjeno, da polovica lova pripada vlastniku a polovica ribarom. Ribari tu dobiju još drobac i osim toga drugom mrežom love sitniju ribu, kojom se hrane. Gdjekoji vlastnici pogode se sa ribari u napried za svu polovljenu ribu, da ju sami kupe.

- Bakar lov tune.jpg (34.86 KiB) Pogledano 13446 puta
Uz veću tuneru obično je 13 ribara, a jedan je med njima zapovjednik, zovu ga "gospodar" (capo). Ako je dobra i sretna godina, onda se u jesen vrate svi zadovoljni kući, ali na žalost ne biva to uviek. Biva kadšto, da ciele tjedne i mjesece ne ulove ni glave, a kad je sreće, puni se mreža svaki čas tunom. Pri dobru lovu zahvate po 500 do 800 glava, a bude kadšto i dva puta toliko.
Tunere nalazimo kod ovih mjesta : 1. Karlobag, 2. Lukovo izpod Senja, 3. Sv. Juraj kod Senja, 4. Baška, 5. Vrbnik, 6. Novi, 7. Selce, 8. Kačjak kod sv. Jelene, 9. Šilo, 10. Sv. Jakov, 11. Peškiera,
12. Perčin, 13. Srščica, 14. Dubno, 15. Bakarac, 16. Bakar, 17. Voz, 18. Preluka u Istri.

- tunera Selce 1913.JPG (106.26 KiB) Pogledano 13446 puta
U Dalmaciji su tunere vrlo riedke, jer tunu love povlačnimi mrežami, kojimi u moru ribu obkoljuju. U oveliku ali laku barku sjedne do dvanaest dobrih veslača i uz njih izkusan glavar. Na barci je smještena velika mreža (palandara) od jedno 480 metara, kojom će tunu zaokupiti. Kad se tuna ukaže, gdje se na površju baca ili gdje oko nje oblieću galebovi, zapovjedruk barke stane odredjivati, kamo će barkom zaploviti. On poznaje struje u moru, zna običaje u tune, pa se prama tomu i ravna.
Kad se je primaknuo cilju, izkrca njekoliko momaka na obalu i s njima jedan kraj mreže, a ostali veslači moraju sada brzo zahvatiti te obkoliti bjegajuće tune. Kako barka leti, tako pada mreža u more, pa ako je tuna sretno obkoljena, izkrca se i ostala družina na kopno, da i drugi kraj mreže na kopno dodje. Ako je lovina dobra, onda moraju u pomoć priteći i drugi ljudi, koji se na obali dese. Što je mreža bliže obali, to se više muti i pjeni more. Riba se otimlje, a ribari uzrujani viču i potežu. U dobroj se godni u Dalmaciji polovi na milijun kilograma tunine, dok u hrvatskom Primorju uhvate po tunerah do 150.000 kilograma.

- Bakar tunera.jpg (290.89 KiB) Pogledano 13446 puta
Uz tunu love u znatno manjoj množini poglavito uz dalmatinske obale tuni vrlo sličnu ribu, polandu (Pelamys sarda, palamida), koju ćemo po izprutanom tielu lako od obične tune razpoznati.
Meso od tune i polande hvale da je tečno, pa se svježe i usoljeno mnogo troši. Za slabije želudce ta je hrana vrlo težko jelo, no ako je meso iole pokvareno, onda je ono za svakog vrlo pogibeljno.
Od njega dobije čovjek upalu crieva, od koje može i zaglaviti.