Informacije o kućnim ljubimcima na javnim površinama, kao i sve ostale informacije o odlukama koje se tiču kućnih ljubimaca možete pročitati na linku portala Grada Rijeke:
http://www.rijeka.hr/KucniLjubimciNaKućni ljubimci na javnim površinama
Problem neodgovornih vlasnika pasa je sveprisutan i svakodnevno prijavljivan od strane nezadovoljnih građana Komunalnom redarstvu. Prijave se većinom podnose protiv vlasnika pasa koji svoje kućne ljubimce izvode na javne površine (parkove, dječja igrališta, okoliš škola i slično), pri čemu ih ne izvode na odgovarajućem povodcu, ne čiste za njima njihov izmet i puštaju ih da se slobodno istrčavaju, ostavljajući ih pri tome bez nadzora. Posljedica takvog postupanja su neuredne i onečišćene javne površine, koje uz sve napore službi za održavanje ne mogu biti u cijelosti uredne, posebno uzevši u obzir da je na području grada Rijeke registrirano i cijepljeno 5753 pasa, koji svi imaju fiziološke potrebe.
kućni ljubimci U cilju rješavanja opisane problematike, poduzimaju se odgovarajuće preventivne i edukativne mjere, ali i represivne mjere, koje se provode sukladno Odluci o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, načinu kontrole njihova razmnožavanja, uvjetima i načinu držanja vezanih pasa te načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama ("Službene novine Primorsko-goranske županije" broj 44/09 i “Službene novine Grada Rijeke“ broj 4/14)..
Odlukom se zabranjuje dovođenje na javnu površinu psa bez povodca, a ukoliko je pas utvrđen kao opasan, pritom je obavezna i upotreba zaštitne košare (brnjice). Također je propisana obveza posjednika kućnog ljubimca da nosi pribor za čišćenje (vrećica, papir, posuda i slično) i očisti javnu površinu koju njegova životinja onečisti na bilo koji način, posebice obavljanjem nužde, Za opisane prekršaje propisana je novčana kazna u iznosu od 500,00 kn.
Kontrola kretanja pasa po javnoj površini je u nadležnosti komunalnih redara, no takvu kontrolu, pored velikog broja registriranih pasa, otežava i činjenica da vlasnici sa psom zatečeni u prekršaju na zelenoj i drugoj javnoj površini najčešće komunalnom redaru ne žele dati podatke, često su arogantni i nasilni prema redaru te napuštaju mjesto prekršaja, pa je utvrđivanje identiteta počinitelja gotovo nemoguće bez suradnje policijskih službenika.
S tim u vezi, Direkcija za komunalno redarstvo vrši pojačan nadzor, sukladno planu vršenja nadzora na više od pedeset prioritetnih lokacija (parkovi, dječja igrališta, pješačke zone, okoliši škola i dječjih vrtića i slično) uz asistenciju policije. Početkom prosinca 2013. godine, dogovoreno je da će se takav zajednički nadzor vršiti pojačanim intenzitetom i to dva puta mjesečno na području sve tri policijske postaje u gradu Rijeci. Takve zajedničke akcije pokazale su do sada zadovoljavajuće rezultate, temeljem kojih se provode i nadalje.
Također, uz razumijevanje potreba vlasnika pasa za odgovarajućim lokacijama na koje mogu izvoditi svoje kućne ljubimce radi istrčavanja, stručne službe Grada Rijeke, rade na utvrđivanju cca 22 lokacije koje će biti namijenjene izvođenju i istrčavanju pasa, što bi trebalo bitno smanjiti problem i omogućiti vlasnicima pasa korištenje prikladnih površina. Tako se u 2014. godini od strane stručnih službi Grada Rijeke planiraju urediti do dvije lokacije za izloženu namjenu, od kojih je izgledno uređenje lokacija na području mjesnog odbora Podvežica i Kozala.
hranjenje mačaka na javnim površinama
Hranjenje mačaka lutalica, tzv. slobodno živućih mačaka, na javnim površinama posebna je priča. Ostatcima hrane ili posudama i drugim pomoćnim predmetima kojima se uređuje nedozvoljeno hranilište za mačke, onečišćuje se javna površina. Odlukom o komunalnom redu zabranjeno je na bilo koji način onečišćavati javnu površinu (iako nije izričito zabranjeno hranjenje životinja) te je za takvo postupanje propisana novčana kazna u iznosu od 1.000,00 kn. Također je “Odlukom o držanju kućnih ljubimaca“ propisana obveza čišćenja javne površine koja je onečišćena ostacima hrane ili drugim predmetima (posude za hranu i slična ambalaža i predmeti), koji služe za hranjenje pasa ili mačaka lutalica (slobodnoživućih mačaka), te je propisana i novčana kazna u iznosu od 500,00 kn za postupanje protivno toj odredbi.
Građani, u najboljoj namjeri na taj način vode brigu o mačkama, ne preuzimajući pri tome i odgovornost za sprječavanje njihovog nekontroliranog razmnožavanja, što dovodi do problema prekomjernog broja mačaka na određenom području, povodom čega komunalno redarstvo redovito prima prijave nezadovoljnih građana. Odgovorno postupanje stoga uključuje i obvezu vršenja preventivne kastracije i sterilizacije mačaka, kojom će se smanjiti broj slobodno živućih mačaka na javnim površinama. Grad Rijeka sufinancira rad nekoliko udruga za zaštitu životinja koje se bave skupljanjem mačaka s javnih površina na području našeg grada, te njihovim kastracijom (sterilizacijom) i vraćanjem natrag u njihovo stanište, ukoliko se mačke ne uspiju udomiti.
Domaće životinje zabranjeno je držati u naseljenim područjima Grada Rijeke te je Odlukom o komunalnom redu propisana novčana kazna u iznosu od 1.000,00 kn, uz izricanje zabrane držanja životinja na nedopuštenom području.