TREND SELIDBE S JEDNE RIJEČKE RADIOPOSTAJE NA DRUGU PRILIČNO JE ZANIMLJIV
SLUŠAM ROBIJA JOVANOVIĆA
Totalno sam na Trsatu, ili Korzu?
Popularni voditelj prešaoje sa Soundseta Trsat na Korzo. Taj je transfer jedan je od brojnih na tri lokalne postaje. Tu je još i Totalni FM, nekadašnji Primorski radioIvor BALEN (Novi list)

- 658029.jpg (18.21 KiB) Pogledano 2725 puta
* Foto: D. ŠKOMRLJKad čuju glas Robija Jovanovića bez da su pogledali frekvenciju, slušatelji bi uskoro mogli biti zbunjeni. Jesam li okrenuo Trsat ili Korzo? Odgovor je Korzo, radio na koji je popularni voditelj i basist Mandrila upravo prešao sa Soundseta Trsat, a nekad je radio i na Svidu, prethodniku Korza. Jovanovićev »transfer« jedan je od, čini se, brojnih kada su u pitanju tri lokalne privatne postaje. Uz spomenute to je i Totalni FM, nekadašnji Primorski radio.
Pjer Orlić – Svid, Primorski, Trsat pa Korzo, Voljen Korić – Svid, Trsat, Korzo, Lena Stojiljković – Svid, Trsat pa Totalni, Dražen Zima – Svid pa Totalni... S obzirom na to da je financijska situacija u medijima teška, a pogotovo na malim radijskim postajama, trend selidbe s jednog radija na drugi prilično je zanimljiv.
– Korzo je jedini radio na kojem se u ovom trenutku građanima može dati zabava, kaže Jovanović.
Vrhunska ekipa– Ekipa je vrhunska, iskusna, najbolje s nekadašnjeg Trsata. Veselim se izazovu koji si je tim postavio – da budemo najslušaniji radio u Rijeci, pa i šire. Moći ću biti najneozbiljniji, najopušteniji i najbezobrazniji, a vraćaju se i emisije koje su otišle s drugih postaja, poput noćnih. Soundset funkcionira drugačije, ne nužno loše, ali u formatu koji meni ne odgovara. Radio je medij koji dopušta neozbiljnost, a ja sam još uvijek neozbiljan. Budući da poznam kolege, svi će se, barem u sebi, složiti da je Korzo danas jedini normalan radio, dodaje Jovanović.
Njegov kolega Korić otišao je i korak dalje.
– Ja sam na Korzo došao zbog projekta, prije svega da budem glavni glazbeni urednik. Cilj nam je da napravimo radio koji će biti pravi »gradski« radio. Ne želimo da nam korporativni činovnici iz Zagreba, koji su to učili od Amerikanaca, kažu »to više ne puštaj jer rulja to ne želi čuti«. Radio mora imati »ljudski« moment, kaže Korić.
Ekipa s Korza ističe svoju posebnost, odnosno slobodu jer u ovom društvu jedino oni nisu dio velike nacionalne mreže radijskih postaja. Jovanović je otišao s Trsata koji je ne tako davno postao dio jedne takve mreže. Okosnice Soundseta Trsat, Vedrana Lisica i Andrej Burić, primjeri su voditelja koji su praktički od početka svojih karijera vjerni toj postaji. Kako ističu, oni su stvarali taj radio od prvih dana i ne žele ga napustiti, za što, dodaju, nemaju ni razloga, budući da financijska situacija ni kod konkurencije nije bolja.
– Mene drži ekipa, dakle društvo i mogućnost učenja, kaže Burić.
– Na primjer, od dolaska Soundseta imam priliku dosta učiti jer smo došli na jednu višu razinu profesionalnosti. Dokle god imam prostora za napredak, nemam ni razloga za odlazak. A što se financija tiče, nastojim razmišljati pozitivno, vjerovati da će se stvari posložiti, rekao je Burić, istaknuvši da mu posao na radiju nije primaran budući da radi i kao odbojkaški trener.
– Ja sam na Radiju Trsat od prvog dana i on je meni kao dijete, kaže Lisica.
– Velikim dijelom sam ga stvarala i ne mogu otići od njega. Osim toga, naš radio je vodeći po slušanosti od privatnih riječkih postaja i zašto bih išla s konja na magarca? Naš je slogan »Prati ritam tvoga grada« i to je upravo ono što radimo – pratimo ritam Rijeke, ali isto tako i cijele naše županije. Posao ovdje me ispunjava, uživam, radna atmosfera je opuštena i iako su s godinama mnogi dolazili i odlazili – show must go on, kaže Lisica, glavna urednica koja, suprotno mišljenju konkurenata s Korza, kaže da se njihov program još intenzivnije posvetio praćenju gradskih događanja od rujna, kada je Radio Trsat ušao u Soundset grupaciju.
– Naš program ovisi isključivo o nama, o tome kako ga sami za sebe osmislimo, a istodobno imamo potporu kolega iz cijele zemlje. Ograničenja nema, imamo odvezane ruke za bilo što, što želimo provesti. Uvijek smo bili i uvijek ćemo ostati pravi riječki urbani radio, a Soundset Trsat štiti upravo taj ritam života. Razlog Jovanovićeva odlaska mogao bi biti u tome što se vidi u drugačijim radijskim formatima, ili drugačijem režimu rada, pa misli da to može pronaći na Korzu. To su osobne odluke, do kojih može doći iz različitih razloga, možda samo zato što je druga redakcija bliže kući, rekla je Lisica.
Svi moraju raditi sve Pjer Orlić kaže da su prošla vremena kada je na jednom radiju radilo 20 ili 30 ljudi.
– I tih desetak ljudi mora znati raditi sve, što smo mi dobili s Robijem. Male postaje žive od reklama i u vrijeme kada sve »šteka«, »šteka« i funkcioniranje radija. Plaće nisu goleme, niti dolaze »u sekundu«, ali svugdje su OK i stižu manje-više redovito, bez odskakanja, kaže Orlić, istaknuvši da se kod njih na Korzu okuplja dobra ekipa koja može napraviti spontan, prirodan, brz i human radio, bez strogih formata.
Mi smo najslušaniji Na Soundsetu Trsat kažu da je najslušanija privatna postaja u riječkom kraju Soundset Trsat, a na Totalnom tvrde da je to Totalni. Na Korzu priznaju da nisu najslušaniji, ali najavljuju da će to biti.
– Od kada se koncepcija promijenila, glazbeno i voditeljski, slušanost se povećala četiri puta. Osim toga, imamo i drugi »feedback«, pa smo na Facebooku definitivno najjači. Imamo 14.299 »likeova«, kaže ekipa s Korza.
Lena rekorderkaLena Stojiljković je možda i riječka rekorderka po broju redakcija u kojima je radila. Osim na ove tri postaje, radila je na Radio Rijeci i obje riječke televizije.
– S Radio Rijeke me »špedio« tata (Đuza Stojiljković, op. a.) jer smo petkom navečer, kada mi je išla emisija, trebali ići na selo. A ostali prelasci događali su se spontano, dok sam na Totalni došla jer su mi nudili zaposlenje, a ne honorar. Pojedinim voditeljima neki radio odgovara po osobnim afinitetima. Česti prelasci možda zbunjuju slušatelje, ali mislim da to nije loše jer postoji tržište. Meni je recimo ovdje najsigurnije i na planiram se micati. Financije? Uvijek može bolje. Bilo bi lijepo da se stanje popravi, ali može se preživjeti. Manjak novca kompeziramo na način da radimo ono što volimo, kaže Lena. Dražen Zima, jedan od simbola nekadašnjeg Svida, ističe da vjerojatno nikad ne bi otišao s te postaje da nije došlo do njezinog preuzimanja.
– Na Svidu sam proveo 15 godina i taj se radio ugasio, kupili su ga drugi ljudi, promijenili mu ime i filozofiju programa pa smo mi svi kolektivno otišli. Ja sam kao japanski radnik i da se to nije dogodilo, ostao bih na Svidu zauvijek, kaže Zima, dodavši da su, prema njegovom mišljenju, financijske ponude glavni razlog za prelaske s radija na radio.
– Novac je razlog, ali ne u smislu da ideš tamo gdje ti daju više, nego u nadi da ćeš dobiti više. Dobro je da u medijima postoji tržište rada, što je u Rijeci slučaj tek posljednjih nekoliko godina. Pa ako si skroman, a beskompromisan u poslu, a smisao života ti nije novac – onda ti je dobro, zaključio je Zima. Po pitanju aduta njihove postaje, ističe povratnu informaciju slušatelja – nema radija koji zvuči tako profesionalno kao Totalni.